Верховна Рада України 20 вересня 2022 року прийняла у другому читанні Закон України «Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів» №6477 від 28.12.2021 р. (далі – Закон №6477 або Закон). 6 жовтня 2022 року Закон підписав Президент України.
Як вказано у преамбулі, цей Закон визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів з метою забезпечення доступу громадськості до повних, узгоджених і достовірних даних про викиди та перенесення забруднювачів і відходів.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зазначає, що Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів (РВПЗ) стане єдиною державною онлайн-системою даних. На цифровій мапі відображатимуть усі підприємства-забруднювачі та інформацію про них. Крім того, національний реєстр буде інтегрований з відповідним європейським реєстром.
Важливо наголосити, що окрім певних положень, цей Закон набирає чинності через 12 місяців з дня його опублікування, а першим звітним роком є календарний рік, в якому цей Закон набрав чинності.
КМУ у шестимісячний строк з дня набрання чинності Законом забезпечує прийняття нормативно-правових актів, на виконання положень Закону. У дворічний строк з дня набрання чинності цим Законом зобов’язаний забезпечити інтеграцію Національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів з Європейським реєстром викидів та перенесення забруднювачів.
Деякі положення Закону, наприклад ті, що стосуються затвердження форми довідки про дифузні джерела, порядку складання та подання таких довідок до уповноваженого органу; попередню оцінку якості даних, що включені до звіту оператора, довідки про дифузні джерела на предмет їх повноти, узгодженості та достовірності під час прийняття звіту оператора, довідки про дифузні джерела набирають чинності через 24 місяці з дня опублікування цього Закону.
Тобто, сподіватись на те, що положення прийнятого Закону запрацюють вже зараз – не доводиться. Крім того, створення системного забезпечення функціонування Національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів є досить тривалим процесом. За оптимістичними прогнозами, повною мірою функціонувати положення Закону почнуть зі спливом дворічного строку з дня набрання чинності цим Законом.
Зазначимо, що іще на початку 2016 року Парламент України своїм Законом №980-VIII2 ратифікував Протокол про РВПЗ, який набув чинності для України 2 травня 2016 р.. Відповідно до статті 8 Протоколу про РВПЗ першим звітним роком для України став 2017 рік, а інформація за перший звітний рік повинна була бути включена до національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів до кінця 2019 року. Однак цього не сталося.
Бачимо, що навіть попри прийняття Закону, із втіленням його положень на практиці Україна «запізнюється» щонайменше на п‘ять років. Втім, прийняття Закону є вагомим кроком на шляху до євроінтеграції, імплементації європейських стандартів у правову систему України, забезпечення доступу громадськості до правдивої та повної інформації про стан довкілля.