Пропозиції щодо нового закону, який передбачає позбавлення волі керівників великих забруднювачів на строк до 20 років, здобули достатню підтримку серед членів Парламенту Шотландії у грудні 2024 року.
Проєкт закону про запобігання екоциду, запропонований депутаткою Шотландського Парламенту Монікою Леннон1, має підтримку представників різних політичних партій, що дозволяє його винесення на повноцінний розгляд Парламенту вже у наступному році. Шотландський уряд вже зазначив, що не буде перешкоджати процесу подання цього проєкту закону.
Це відкриває шлях до офіційного подання законопроєкту до Парламенту Шотландії вже цього року. У разі прийняття, Шотландія стане першою державою Сполученого Королівства, яка впровадить такий закон, що передбачає суворі покарання для керівників, відповідальних за значну шкоду довкіллю.
Текст цього проєкту закону передбачає концепцію, за якою, екоцид означає масове пошкодження або знищення екосистем, серйозну шкоду природі, що є широкопоширеною або довготривалою. Прикладами можуть бути розливи нафти, масова вирубка лісів, забруднення повітря або океанів, пошкодження внаслідок видобування корисних копалин та надмірні викиди.
Щодо процесу внесення законопроєкту варто зазначити таке. Законодавчі ініціативи членів Парламенту Шотландії вимагають підтримки щонайменше 18 депутатів з двох великих політичних партій. Уряд може блокувати пропозицію, якщо вона дублює наявні законодавчі ініціативи. У цій ситуації Уряд Шотландії підтримав подальший рух цього законопроєкту, хоч і заявив, що розглядатиме всі законодавчі ініціативи депутатів в частині екоциду максимально уважно.
До встановленого строку збору підписів понад 30 депутатів Парламенту Шотландії висловили підтримку законопроєкту Леннон. Моніка Леннон заявила, що її ініціатива отримала “шалену підтримку” в ході консультацій з громадськістю. Законопроєкт зосереджено на криміналізації злочину екоциду, визначенні санкцій та відповідальності за його вчинення, без зміни системи екологічного регулювання в цілому.
За цим проєктом закону, екоцид буде найтяжчим злочином у довкіллєвій сфері та буде спрямований на керівників компаній, чиї дії завдають масштабної шкоди екосистемам, а не на окремих працівників. Йдеться про забезпечення відповідальності на найвищому рівні управління компаніями.
Моніка Леннон планує офіційно представити законопроєкт у Парламенті Шотландії до червня 2025 року, щоб встигнути пройти трьохетапний законодавчий процес до наступних виборів.
Ми сподіваємось, що ця ініціатива шотландських парламентарів стане успішною та екоцид знайде своє місце у кримінальному законодавстві ще однієї держави, а Шотландія стане лідером серед країн Сполученого Королівства у боротьбі з таким злочином.