Явірська ГЕС – типовий приклад того, як у гонитві за зеленим тарифом намагаються нехтувати природоохоронними нормами. Ця гідроелектростанція, що у селі Явора на Турківщині, не має навіть натяку на будь-який рибохід (справді працюючих рибоходів в Україні нам не відомо). Але, багато років тому, завдяки тиску небайдужих, компанія, котра управляє Явірською ГЕС, на період нересту відкривала шлюзи для проходження риби вверх до нерестилищ.
Але у 2020 році щось пішло не так. Можемо тільки здогадуватись, чому представники ТОВ «Енергоінвест» відмовлялись відкривати шлюзи і пропускати рибу. За припущенням представників громади – або через низьку цьогорічну водність річки і намагання не втрачати прибутки від простою ГЕС, або через сподівання, що у карантин ніхто не зверне увагу на такі «дрібниці», як риба.
На щастя, не так сталося, як гадалося…
Місцеві мешканці – учасники АТО, рибалки, просто небайдужі громадяни – не дозволили забути про рибу. Вони почали бути в усі дзвони – звернулись до представників компанії, правозахисників ЕПЛ, представників Турківської районної державної адміністрації. Спільні зусилля дали результати.
Ми роз’яснили небайдужим громадянам і представникам РДА, що крім водного законодавства водокористувачі, до яких належить Яворська ГЕС, зобов’язані дотримуватись і природоохоронного законодавства, зокрема законодавства про Червону книгу України, про тваринний світ, міжнародних зобов’язань, і тому компанія-оператор ГЕС зобов’язана забезпечити проходження риби на нерест. Така позиція знайшла розуміння і підтримку.
В результаті спільного тиску небайдужих Явірська ГЕС відкрила шлюзи. Риба пішла на нерестилища. Водночас, наголошуємо, що питання захисту найцінніших природних річок від забудови гідроелектростанціями повинно вирішуватись на законодавчому рівні і запровадження регламентів роботи існуючих ГЕС, інакше доля таких річок, як Стрий, доля риби і людей буде залежати від «хочу – не хочу» власника ГЕС і того, наскільки сильно тиснутимуть на них громадяни.
Також нагадуємо що існує ще одна загроза річці Стрий – будівництво ГЕС нижче за течією від Явори, в селі Гірське Довге. І якщо департамент екології Львівської ОДА допустить її будівництво – то результати багаторічної боротьби турківських активістів за збереження своє річки можуть бути втрачені..