“Головна цінність перемоги – це не євро і не долари. Це дружба”, – так на заключному пленарному засіданні оптимістично зауважив Томас Баггер, який є державним секретарем Міністерства закордонних справ Німеччини. “У путіна такої валюти немає”, – додав він.
Дружба, оптимізм і професіоналізм, глибока мотивація – це ті стовпи, на якому тримається і природоохоронний рух України, який надіється, що все ж таки йому вдасться включити в порядок денний відновлення України на засадах і принципах сталого розвитку, наскрізності екологічної політики, дотримання екологічних стандартів, принципів «відбудувати зеленіше, ніж було» з урахуванням питань декарбонізації та досягнення кліматичної нейтральності у процесі відбудови. Це сприятиме підвищенню якості життя людей у безпечному довкіллі, а також дозволить реалізувати принципи «європейської інтеграції» – адаптації українського законодавства і політики до acquis ЄС та ефективно запровадити транспоноване європейське екологічне законодавство, принципи Нового європейського Баугаузу – сталість, естетика, спільнотворення для досягнення цілей Європейського зеленого курсу.
Без врахування принципів сталого розвитку та наскрізності екологічної політики, без проведення базових реформ у сфері охорони довкілля, які зазначені у Звіті ЄК, буде марною робота понад 3500 людей на URC, а реалізація підписаних на конференції понад ста угод і меморандумів не наблизять нас до власне зеленої відбудови.
Ми все ж не втрачаємо надії, що політики України та доброчесний бізнес зрозуміють невідворотність проведення європейських екологічних реформ. Сподіваємося, що в проведенні таких реформ нам сприятиме створена під час конференції Платформа дій із зеленого відновлення України (Platform for Action on the recovery of Ukraine). Ми маємо надію, що до наступної конференції із зеленої відбудови ця тема дійсно увійде в дискурс високої політики і ми побачимо справжню інтеграцію довкіллєвої і кліматичної політики на всіх заходах, на всіх панелях. Ми почуємо потужних голос зраненої і понівеченої природи, яким заговорять не тільки представники природоохоронного руху, а й політики та доброчесний бізнес.