Сьогодні, 6 грудня 2024 року, члени команди ЕПЛ завершили свій візит до Гааги, долучившись до круглого столу в межах 23-ї Асамблеї держав-учасниць Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Захід мав назву “The ICJ and ICC: Enhancing Effectiveness through Synergy”, що в перекладі означає ««Міжнародний суд і Міжнародний кримінальний суд: підвищення ефективності завдяки взаємодії». Його основна мета полягала в обговоренні можливостей покращення взаємодії між ключовими міжнародними судовими установами, якими є Міжнародний кримінальний суд і Міжнародний суд ООН.
Учасники круглого столу зосередилися на таких ключових темах:
Підвищення ефективності комунікації між міжнародними судовими органами.
Забезпечення визначеності та чіткості правозастосування.
Залучення ширшого кола учасників до процесів міжнародного правосуддя.
У дискусії взяли участь знані експерти з міжнародного права, серед яких Джоселін Гетген Кестенбаум, Дженніфер Трейхан та інші, що мають значний досвід у сфері роботи з міжнародним правосуддям, захисту прав людини та боротьби зі злочинами проти людства.
Під час заходу окрему увагу було приділено темі злочину агресії, зокрема в контексті російського вторгнення в Україну. Учасники наголошували на важливості притягнення до відповідальності за цей найтяжчий злочин проти миру, який стає каталізатором інших міжнародних злочинів, таких як воєнні злочини та злочини проти людяності. Обговорення торкалося водночас і юридичних, і політичних аспектів забезпечення справедливості, а також важливості використання інструментів міжнародного права для встановлення правової відповідальності та відновлення міжнародного порядку.
Окремий блок обговорення був присвячений питанням відповідальності за руйнування довкілля водночас і в умовах миру, і під час воєнного стану. Зокрема, учасники обговорювали необхідність визнання екоциду окремим міжнародним злочином, що дозволило б притягувати до відповідальності за масові і систематичні дії, які завдають непоправної шкоди природі. Дискутувалося питання відповідальності держав за дії, що спричиняють зміну клімату, можливі механізми компенсації за завдану шкоду.
Ця участь стала фінальною, але важливою частиною нашого візиту, підсумовуючи прагнення демократичних держав до справедливості та ефективного міжнародного співробітництва. ЕПЛ дякує організаторам заходу за можливість участі, представлені аналітичних матеріалів, присвячених екоциду, й продовжуватиме працювати над захистом екологічних прав, в тому числі, через міжнародні механізми.