В рівнинній частині Україні та Європи, внаслідок тривалої інтенсивної лісогосподарської діяльності, залишилось зовсім небагато старих лісів природного походження. Переважно, такі ліси збереглись лише фрагментарно і оточені навколо штучними монокультурними лісами.
Тому лісовий масив між трасою Канів-Черкаси та селом Сокирна в Черкаському районі Черкаської області, в межах Свидівського лісництва ДП «Черкаське лісове господарство, є унікальний не тільки в масштабах України, але і всієї Європи.
Типові дуби Ірдинської Пущі
Тут на площі порядку 2000 га, вздовж колишньої річки Ірдинка, знаходиться великий цілісний лісовий масив старовікового лісу з перевагою дубу звичайного. Окремі ділянки мають вік більше 200 років, поодиноко зустрічаються дерева віком 300 і більше років. Штучні лісі з некорінних порід дерев (ялина, червоний дуб) зустрічаються лише фрагментарно.
Фрагмент плану лісонасаджень Ірдинської Пущі. Заштриховані ділянки старовікових дубових лісів, які вже мають статус ПЗФ.
Окрім естетичної краси, вікові ділянки лісу відіграють виключне значення для збереження лісового біорізноманіття, в тому числі видів, включених в Червону книгу України та червоний список Міжнародного Союзу Охорони Природи (IUCN). Це досягається завдяки тому, що старі ділянки лісу містять значну кількість оселищ для цих видів – внаслідок наявність дупел, різних напівпорожнин у стовбурі або під корою, міцних потужних крон придатних для утримування гнізд великих птахів, великогабаритної мертвої деревини на різних стадіях розкладу тощо.
Мертва деревина – необхідна складова справжнього лісу
Будь-які лісогосподарські заходи, в тому числі і вибіркові санітарні рубки, безперечно призводять до знищення вище перелічених оселищ і відповідно негативно впливають на рівень біорізноманіття. Вітровали та сніголоми – це звичайні природні явища. Вони є необхідною складовою життєвого циклу лісу і дають можливість спостерігати за перебігом природніх процесів. Досвід країн ЄС та США показує, що «дикі старі ліси» нині є одним з трендів в сфері екотуризму. І саме такі ліси – з старими деревами, різноманітним породним складом та з наявністю мертвої деревини приваблюють туристів. Як ,наприклад, «Біловезька Пуща» в Польщі та Білорусі, «Шумава» в Чехії, «Баварський ліс» в Німеччині тощо.
Повний життя «мертвий» дуб
Крім того, подібні лісові ділянки можуть слугувати зразками природного лісу, який розвивається з мінімальним втручанням людини і можуть бути платформою для наукових досліджень для лісівників, біологів, екологів. Це прекрасна можливість вивчати природні механізми як і деградації, так і відновлення лісових систем, що дозволить зробити лісогосподарювання більш сталим та менш травматичним для дикої природи.
На жаль, протягом 2017 року в Ірдинській Пущі були проведені масові вибіркові санітарні рубки для ліквідації наслідків вітровалу. Ряд санітарних рубок запланований і на 2018 рік. Без мертвої деревини ліс стає біднішим і втрачає свою наукову цінність та туристичну привабливість.
Наслідки вибіркових санітарних рубок в Ірдинській Пущі
Тому ЕПЛ звернулось до Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства з пропозицією тимчасово призупинити всі види рубок по всім дубовим ділянкам в межах Ірдинської Пущі (окрім випадків коли пошкоджені внаслідок стихійних лих дерева несуть загрозу інфраструктурним об’єктам) та розробити спільно з науковцями та громадськими організаціями менеджмент-план з управління лісовим масивом Ірдинської Пущі на основі кращих європейських та американських практик природоохорони та лісівництва. Який би включав в себе як і збереження найбільш цінних старовікових ділянок шляхом зупинення рубок та проведення різноманітних природоохоронних заходів, так і проведення рубок переформування з метою відновлення корінних лісів на інших ділянках.
Варто зауважити, що вищеперераховані лісові ділянки мають статус неексплуатаційних, і відповідно рубки головного користування на них не проводяться. Тому відмова від рубок в Ірдинській Пущі не вплине суттєво на фінансово-економічні показники ДП «Черкаське лісове господарство».
З свого боку, ЕПЛ за участю фахівців Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Української асоціації активного та екологічного туризму, інших організацій готове допомогти ДП «Черкаське лісове господарство» та Черкаському обласному управлінню лісового та мисливського господарства в розробці менеджмент-плану, організації наукових досліджень, проектуванні та прокладанні мережі еколого-просвітницьких стежок, та в екотуристичній промоції вищезгаданого лісового масиву Ірдинської Пущі.
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Тєстов Петро, аналітик ЕПЛ
e-mail: office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82