Черговий візит до Рудківської ОТГ для кращого з’ясування матеріально-технічної можливості Рудківської ОТГ забпезчувати збір, вивезення та інші операції із відходами на території ОТГ, фукнціонування громадських вбиралень та надання послуг по підмітанню, очищенню вулиць, снігоочистці та вивезенню рідних відходів пройшов успішно.
В м.Рудки саме готуються до відкриття гроомадського туалету в центрі міста поблизу автостанції.
Місто Рудки також має свій сміттєвоз та забезпечує вивезення відходів із міста Рудки та декількох сусідніх сіл.
На сьогдні сміттєзвалище біля міста Рудки потребує закриття та рекультивації, оскільки не відповідає нормативним вимогам.
Тому, Рудківська ОТГ потребує місця захоронення ТПВ. Сьогодні відповіді на такі питання, які ставить Рудківська ОТГ – мав би дати регіональний план поводження з відходами для Львівської області, який вже розроблений ЛОДА, але ще не затверджений. У проекті цього плану є згадка про сміттєзвалище біля м.Рудки, і передбачено закриття та рекультивація такого небезпечного об’єкту. Проте на який легальний полігон у Львівській області можна вивозити ТПВ даній громаді – невідомо. Є певні домовленості із полігоном м.Самбір, проте щороку самбірські депутати вирішують, чи дозволяти захоронення сміття з інших ОТГ і якій кількості. Зрозуміло, що кожна ОТГ не може мати свого полігону, а треба будувати спільно громадами один безпечний полігон, де буде сміття із цих громад захоронюватися. Проте ОТГ в області наразі таких переговорів щодо об’єднання своїх фінансових ресурсів не ведуть, місця під регіональний полігон не обрано, більшість громад та мешканці негативно ставляться до розміщення полігону в їхньому районі чи неподалік. Тому, продовжуємо захороняти та закопувати сміття, хто де може.
Місто Рудки може похвалитися ефективно працюючими очисним спорудами, які завантажені не на повну потужність через брак фінансування на більш ширше каналізування міста Рудки, зокрема центральної частини міста (витрати біля 12 млн грн на сьогодні не “по кишені” Рудківській ОТГ). Тому, рада в очікуванні або державного фінансування на такі проекти, або міжнародної технічної допомоги.
Сьогодні своє бачення майбутної системи поводження з відходами висловили заступник голови пані Світлана Ференц та керівник Рудківського ВУЖКГ Бучак Віталій. Звичайно, що ОТГ очікують цільового державного фінансування модернізації ЖКГ та налагодження системи поводження з ТПВ, проте таке фінансування може і не з’явитися. Тому, нагальним на сьогодні є прийняття Закону “Про управління відходами”, що запровадить систему РВВ, що зможе додатково дофінансувати збір певних видів відходів на місцях. Більша законодавча визначеність в сфері поводження з відходами на найближчі роки полегшить життя ОТГ та дозволить якісно планувати свої видатки, надходження та запускати логістку управління відходами на рівні ОТГ.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».