Екологічні проблеми виникають не на рівному місці. Зазвичай їх спричиняє людина. Подекуди через необізнаність, байдужість, але найчастіше через намагання за рахунок природи вирішити питання свого бізнесу. Чи потрібно контролювати таку людину? Звичайно!
Яким чином це робити? Один з інструментів – розслідувати наслідки діяльності такої людини й повідомляти про це широким колам. Про це говорили під час вебінару «Журналістські розслідування екологічних проблем».
Обговорили алгоритми дій під час розслідування, називали найпоширеніші сфері, які потребують уваги з боку розслідувачів, приклади, коли увага ЗМІ до проблем сприяла їхньому оперативному вирішенню. Також розповіли, навіщо залучати сторонніх експертів: вони мають незашорений погляд, можуть розтлумачити норми законодавства, навести іноземний досвід, або приклади з судової практики.
Провідний юристконсульт ЕПЛ Софія Шутяк розповіла про те, як як інформаційна компанія дозволяє захищати довкілля у суді, навела приклади, коли активісти виступали рушіями змін і своїми креативними діями привертали увагу до проблем та успішно їх вирішували.
Керівник юридичного відділу ЕПЛ Ольга Мелень-Забрамна у свою чергу наголосила, що тиск ЗМІ спричиняє публічність проблеми, відбувається розголос про неї у випадках, коли влада відмовчується, а контролюючі органи не звертають увагу, наприклад, на факти свавільного порушення прав громадян. «Часто позиція чиновників така: ну, є у підприємців такі-то проблеми, ми їм рекомендували зробити те-то, – сказала вона. – Хоча насправді такі чиновники можуть накласти штраф, звернутися до суду для оскарження якихось дій чи припинення незаконної діяльності. А вони кажуть: ми винесли рекомендації власникам свиноферми… Тобто проблеми часто не помічаються, є певні корупційні ризики, а люди на місцях потребують відповідей та уваги з боку ЗМІ».
Загалом у вебінарі взяли участь 24 учасники. Висловлюємо подяку за інтерес! Сподіваємося, що завдяки проактивній позиції представників ЗІМ та громадських активістів ми зможемо вирішити не одну проблему!
Водночас нагадуємо, що є буквально кілька днів, аби взяти участь у конкурсі на найкращий матеріал-розслідування (публікацій, сюжетів) у сфері екології у Львівській області. Для цього потрібно заповнити анкету: https://bit.ly/2Xo9fiB
Захід – складова проєкту «Громадський контроль за реформуванням системи екологічного врядування у Львівській області», який реалізовує МБО «Екологія-Право-Людина». Ініціатива реалізовується в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.