Всього декілька тижнів тому ми ділились із Вами приємною новиною про заборону вирубки сотень гектарів необлікованих лісів біля с. Омелянівка на Житомирщині, які дивним чином, і скоріш за все – незаконно, потрапили у власність ТОВ «Головки-Агро», як землі сільськогосподарського призначення.
Але варто розуміти, що таке рішення суду не є остаточним і по завершенню судового розгляду можливі 2 варіанти. Перший – суд підтвердить законність передачі земель у приватну власність, і тобі необліковані ліси будуть повністю знищені.
Другий – землю повернуть Чоповицькій громаді. Однак, не виключено, що в такому разі громада знову надасть землю в оренду під оранку, але вже із оформленням всіх необхідних документів. Що, втім, жодним чином не допоможе збереженню необлікованого лісу.
Єдиним варіантом зберегти лісові ділянки, які потрапили до земель сільськогосподарського призначення і таким чином опинились під загрозою знищення, є включити їх до складу природно-заповідного фонду (наприклад, шляхом створення нових заказників).
Саме так ЕПЛ і вирішила зробити – ми підготували клопотання із науковим обґрунтуванням на створення ландшафтного заказника місцевого значення та направили його на опрацювання Управлінню екології та природних ресурсів Житомирської ОДА. Між іншим, при написанні обґрунтування було виявлено, що на території пропонованого заказника зустрічаються 10 видів тварин, які внесені до Червоної книги України.
Відповідно до статті 52 ЗУ про ПЗФ, зі змінами, внесеними законом № 1423-IX від 28.04.2021 року, «Створення, оголошення, розширення територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також резервування цінних для заповідання територій та об’єктів у межах земель, переданих у комунальну власність територіальних громад відповідно до пункту 24 розділу X “Перехідні положення” Земельного кодексу України, які на момент передачі не були передані у користування фізичних, юридичних осіб, погодження не потребують».
Однак, чиновники Управління екології та природних ресурсів Житомирської ОДА, схоже, вважають, що ця норма не поширюється на їхній регіон. Інакше як пояснити той факт, що у відповідь на наше клопотання та повторне звернення із цитуванням вищезгаданої норми Закону, вони написали таке:
(З відповіді Житомирської ОДА від 22.12.2021)
Зрозуміло, що підприємство, яке вирішило повністю знищити пропонований до заповідання ліс ніколи не дасть згоди на його охорону. І таким чином, згадані вище чиновники фактично залишають можливість знищення сотень гектарів необлікованих лісів, які на окремих ділянках мають вік 50-70 років. А також заявляють, що Закон для них не писаний.
Варто також зазначити, що в червні 2021 року Президентом було підписано Указ №288/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів», який ініціює створення програми «Масштабне заліснення» – більш відома, як «Мільярд дерев», а також передбачає ідентифікацію самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок державної та комунальної форм власності з метою їх подальшого використання для досягнення оптимальної лісистості України. А також сприяє реалізації ініціатив громадських об’єднань щодо участі в заходах з охорони, захисту, відтворення лісів, залучення до таких заходів населення, насамперед молоді.
Житомирська ОДА, яка згідно зі Законом України «Про місцеві державні адміністрації» при здійсненні своїх повноважень відповідальна перед Президентом України (ст. 30) і голова якої призначається та звільняється тез Президентом, фактично діє проти виконання Указу Президента, спільно із ТОВ «Головки- Агро».
Місцеві жителі йдуть висаджувати саджанці дерев та наслідки вирубки (з відео на YouTube каналі «Рідне Полісся»)
Разом із тим, місцеві жителі не полишають надії на порятунок лісів від безправного знищення, тому на власному YouTube каналі записали звернення до Президента України з проханням взяти дане питання під свій контроль та припинити свавілля ТОВ «Головки-Агро» задля збереження цінних лісових масивів.
Зі свого боку, ЕПЛ також написала звернення до Міндовкілля та Держгеокадастру з проханням підготувати та розіслати всім обласним державним адміністраціям рекомендації щодо практичного застосування ч. 2 ст. 52 чинної редакції Закону України «Про природно-заповідний фонд».
З відео на YouTube каналі «Рідне Полісся»
Контакти:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ b.kuchenko@epl.org.ua