ЕПЛ продовжує слідкувати за останніми результатами моніторингу стану довкілля на Сході України. На жаль, такий моніторинг зараз залишається можливим тільки на звільненій території.
За даними СЕС перевірки грунтів проводилися за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками. У Донецькій області питома вага проб, в яких виявлені відхилення від санітарних вимог за санітарно-хімічними показниками, у 2015 році склала 14,1 %, у 2014 році – 18,2 %. За бактеріологічними показниками у 2015 році відхилення мали місце у 24,8%, у 2014 році – 27,9 %.
Перевищення середньообласного показника за санітарно-хімічними дослідженнями зареєстроване у м. Дзержинськ – 52,5 % (мідь), в м. Мар’їнка – 14% (мідь), в м. Маріуполь – 14% (цинк), м. Краматорськ – 5,2 % (цинк, свинець, нікель). Відхилень немає за санітарно-хімічними показниками у містах Слов’янськ, Краснооармійськ, Артемівськ, Волноваха, Дружківка, Добропілля.
Перевищення середньообласного бактеріологічного показника зареєстроване в м. Дзержинськ – 71%, Маріуполь – 44,4 %, Константинівка – 58 %, Слов’янськ – 31 %. Немає відхилень за мікробіологічними показниками у містах Красний Лиман, Красноармійськ, Мар’їнка.
За інформацією Державної служби України з надзвичайних ситуацій за вмістом важких металів у ґрунтах міста Маріуполя за 2015 рік середні концентрації свинцю та цинку перевищували ГДК у 3,3-3,5 рази. Максимальний вміст свинцю досягав рівня 36,2 ГДК (високе забруднення). Максимальні концентрації цинку досягали 7,3 ГДК, міді – 3,3 ГДК, кадмію та мангану – 2,5-2,3 ГДК.
Мінагрополітики повідомило, що у 2014 році матеріально-технічна база та працівники філій перебували у зоні бойових дій, тому моніторинг ґрунтів сільськогосподарського призначення не проводили. Після евакуації філій на звільнену територію у 2015 році було відібрано зразки грунту у Донецькій області на площі 48 тис. та Луганській – на площі 91,7 тис га. Натепер здійснюються лабораторні дослідження.
Також Держлісагентством не проводилися заходи з моніторингу ґрунтів земель лісового фонду та лісової рослинності на предмет пошкоджень чи забруднення на звільненій території Сходу України протягом 2014-2016 у зв’язку з відсутністю бюджетного фінансування таких робіт. Крім відсутності бюджетного фінансування на сьогодні не забезпечено розмінування лісів і доступ до мережі ділянок моніторингу.
Не зважаючи на складну ситуацію із довкіллям на Сході України, в державі ще досі відсутня комплексна програма реконструкції та відновлення регіону. Місцеве населення не усвідомлює, що використовувати забруднені землі для приватного господарства є небезпечним для здоров’я та життя. Експерти ЕПЛ власними силами поширюють інформаційні довідки для жителів про те, як захиститися від забруднення. Ми сподіваємося, що ситуація зміниться в найближчому майбутньому і державних органів з’являться час, бажання та фінансові ресурси для розв’язання проблем із довкіллям на Донбасі.