Розпочинаємо обговорення окремих частин аналітичного документа “Відповідність державної політики України у сфері збереження біорізноманіття пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу”.
МБО «Екологія-Право-Людина» аналізує документи державного планування України у сфері збереження біорізноманіття на предмет їх відповідності пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу, а саме Стратегії біорізноманіття ЄС до 2030 року: повернення природи в наше життя [1].
Однією з цілей Стратегії є зменшення на 50 % кількості охоронюваних видів, які потерпають від інвазійних чужорідних видів.
В ЄС триває робота щодо впровадження EU IAS Regulation та іншого відповідного законодавства та міжнародних угод, щоб мінімізувати та, де це можливо, усунути інтродукцію та поширення чужорідних видів.
Відповідно до Regulation (EU) № 1143/2014 of the of European Parliament and of the Council of 22 October 2014 щодо попередження і управління інтродукцією та поширенням інвазивних чужорідних видів близько 12 000 видів в навколишньому середовищі Союзу та в інших європейських країнах є чужорідними, з них приблизно 10-15 % вважаються інвазивними. Відповідно до вищезазначеного рішення прийнято список інвазивних чужорідних видів для країн ЄС (Regulation (EU) 2016/1141).
У Стратегії зі збереження біорізноманіття зазначено, що з 1872 видів, які зараз вважаються вразливими в Європі, 354 перебувають під загрозою зникнення через інвазійні чужорідні види.
За даними Міндовкілля України завдання щодо запобігання розповсюдженню інвазійних видів та контролю за появою та розповсюдженням таких видів у природних екосистемах, у тому числі морських, визначено ціллю 4 Основних засад (стратегії) державної екологічної політики України на період до 2030 року, затверджених Законом України від 28 лютого 2019 року № 2697–VIII.
До Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища на період до 2025 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2021 року № 443, включено захід стосовно розроблення плану дій щодо боротьби з інвазійними, переліку та критеріїв визначення чужорідних видів, що становлять загрозу природним екосистемам та біорізноманіттю України.
У 2019 році на замовлення Міндовкілля Державною установою “Інститут еволюційної екології НАН України” було виконано науково-дослідну роботу “Організаційно-правові та методичні засади оцінки ризиків, контролю розповсюдження інвазійних чужорідних видів, що становлять загрозу природним екосистемам та біорізноманіттю України, опрацювання структури інформації про них у відкритій електронній базі даних”. У рамках зазначеної науково-дослідної роботи науковцями підготовлено попередній перелік ІЧВ в Україні, науково обґрунтовані критерії віднесення видів до категорії ІЧВ, оцінки ризиків та рівнів їхнього впливу на біорізноманіття, екосистеми, здоров’я населення та господарську діяльність тощо.
Реалізація цієї стратегії забезпечуватиметься шляхом виконання плану заходів, розроблення якого передбачено протягом шести місяців після її затвердження відповідним Указом Президента України.
Зазначений план заходів, який міститиме перелік конкретних заходів, строки їх виконання і відповідальних виконавців, розроблятиметься за участі зацікавлених центральних органів виконавчої влади, а також наукових та громадських організацій.
Кабінет Міністрів України листом від 07 вересня 2021 року подав проєкт Указу Президента України про рішення Ради національної безпеки і оборони “Про Стратегію біобезпеки та біологічного захисту” для розгляду під час засідання Ради національної безпеки та оборони України (РНБОУ).
На виконання Указу Президента України від 14 вересня 2020 року № 392 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 вересня 2020 року “Про Стратегію національної безпеки України” Міндовкілля разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади розроблено проєкт Стратегії біобезпеки та біологічного захисту. Одним із основних завдань цієї Стратегії є запобігання проникненню, встановлення контролю за поширенням, вилучення та пом’якшення (мінімізація) несприятливого впливу інвазивних чужорідних видів на природні екосистеми, господарську діяльність та здоров’я людини шляхом удосконалення державної політики, нормативно-првової бази та інституційних спроможностей, підвищення рівня поінформованості та науково-методичного забезпечення, розроблення і забезпечення реалізації відповідних практичних заходів.
Поки що точно невідомо скільки охоронюваних видів потерпає від інвазійних видів. Це питання, а також розроблення та виконання заходів для мінімізації / усунення такого шкідливого впливу буде вирішене при опрацюванні проєкту плану з реалізації Стратегії.
У 2019 році Міндовкілля розробило “Національну стратегію щодо поводження з видами-вселенцями інвазійними чужорідними видами флори і фауни в Україні на період до 2030 року”. Стратегією передбачено розроблення та затвердження Національного плану заходів з реалізації Стратегії та відповідних планів заходів на місцевому рівні. Стратегію не прийнято. Питання поводження з інвазивними та чужорідними видами включені до Стратегії біобезпеки та біологічного захисту, досягнення цілей якої здійснюватиметься двома етапами: перший 2021- 2025 року, другий 2026-2030 роки.
Запобігання розповсюдженню ІЧВ та контроль за внесенням таких видів до природних екосистем, у тому числі морських, є одним із завдань Основних засад (стратегії) державної екологічної політики України на період до 2030 року, затверджених Законом України від 28 лютого 2019 р. № 2697-VIII.
Будь ласка, заповніть гугл-форму, де ви зможете написати свій коментар до цієї теми https://docs.google.com/…/1FAIpQLScG6N3Tq1u…/viewform…
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.
#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #EU4USociety
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
k.polyanska@epl.org.ua