Як ми повідомляли, на території найвідомішого в Дніпропетровській області заказника «Балка Північна Червона» може розпочатись видобуток корисних копалин відкритим способом. На місці двох заказників у степовій балці планується створення кар’єру майже 100-метрової глибини. Згідно з даними «Реєстру оцінки впливу на довкілля» http://eia.menr.gov.ua ТОВ «КРИВБАС ЦЕМЕНТ ПРОМ» має намір провадити плановану діяльність з видобування відкритим способом залізистих кварцитів з родовища Червона Балка в північній частині Криворізького залізорудного басейну для отримання залізовмісної коригуючої добавки до цементу1.
Зауваження ЕПЛ до звіту про ОВД цього проекту можна переглянути у додатку.
Разом з тим, екологи ЕПЛ спільно з активістами-природоохоронцями м. Кривий Ріг поцікавились інформацією про підприємство, що планує видобуток копалин. Жителі Криворіжжя добре поінформовані про наявність тут заказника, тому навряд запланували б шкідливу для природного довкілля діяльність.
Дійсно, виявилось, що підприємство лише формально створене у Кривому Розі. Засновники ж його мають реєстрацію зовсім в інших частинах України, а саме – на тимчасово окупованій території. За даними ресурсу https://youcontrol.com.ua, підприємство має двох засновників, які зареєстровані у містах Ровеньки та Макіївка. Станом на час підготовки Звіту про ОВД та підготовки цієї новини реєстрація проживання засновників не змінена.
При статутному капіталі обсягом 1000 грн підприємство «здійснює» 11 видів діяльності, серед яких кілька видів виготовлення бетону та кілька видів торгівлі будівельними матеріалами. Інакше кажучи, що завгодно, крім видобування корисних копалин. За даними https://youcontrol.com.ua підприємство не має жодних ліцензій, інформація про юрособу відсутня в реєстрі ПДВ та реєстрі платників єдиного податку.
Саме підприємство зареєстроване в Кривому Розі у житловому будинку, хоча стаття 6 Житлового кодексу забороняє надавати житлові приміщення для потреб промислового характеру. Кінцевими бенефіціарними власниками прибутків підприємства є ті ж фізичні особи, що мають реєстрацію у містах Ровеньки та Макіївка, тобто на тимчасово купованій території.
ЕПЛ звертає увагу керівництва Департамента екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА на необхідність врахування зазначених виявлених нами ризиків при розгляді звіту про ОВД.