Чимало зоопарків, дельфінаріїв, закладів із виставками тварин, обґрунтовують свою діяльність екопросвітницькою метою: відвідувачі мають шанс отримати знання про тварин та їхні особливості. Звичайно, захисники тварин, екологічно свідомі люди скептично ставляться до такої мети, адже утримання тварини в клітці не надає жодної інформації про природні особливості тварини, її поведінку, про роль тварини у екосистемах, а бетонна підлога та обмежена площа далекі від природнього середовища перебування тварини. Це не є екопросвітою і не має освітньої функції,що підтверджується результатами багатьох досліджень.
Так, згідно численних досліджень, включаючи дослідження індустрії зоопарків, утримання тварин в клітках не впливає жодним чином на виховання поваги до тварин. Більшість відвідувачів зоопарків просто блукають по території, інколи зупиняючись на швидкий огляд деяких тварин, і витрачають свій час на поїдання снеків та відвідини вбиральні. Дослідження, проведене у Національному зоопарку Вашингтону, показало, що відвідувачі витрачають менше 8 секунд на виставку змій та лише одну хвилину на огляд левів. Дослідники констатували, що «люди відносяться до експонатів як до шпалер»1.
Крім того, чимало досліджень показали, що виставки тварин у неприродніх умовах можуть підірвати охорону і збереження тварин через створення оманливого враження для публіки, що тварини не є під загрозою, адже влада допускає показ, використання цих тварин з розважальною метою2.
Асоціація зоопарків та акваріумів США (the Association of Zoos Aquariums (AZA)) підсумували, що твердження про те, що експонати зоопарку можуть сприяти збереженню видів, «не були обґрунтовані або підтверджені фактичними дослідженнями». Служба рибної охорони та дикої природи (the U.S. Fishand Wildlife Service) зазначили, що у них є «щирі сумніви» щодо природоохоронних вигод від публічних виставок дикої природи, і що вони більше не розглядають освітню мету як підставу для видачі дозволів на використання тварин, які перебувають під загрозою зникнення3.
Команда ЕПЛ підтримує результати згаданих досліджень та закликає кожного відмовитись від відвідин закладів, які здійснюють експлуатацію тварин.
Наші контакти:
Наталія Куць, аналітик, юрисконсульт ЕПЛ
natalia.kuts1@gmail.com, office@epl.org.ua
+380 32 225 76 82
2Там же.
3Там же.