Аналітичний документ присвячено аналізу нормативно-правових, інституційних та фінансових засад збереження біорізноманіття в Україні в контексті узгодження екологічного законодавства України та ЄС. Основна увага зосереджена на транспозиції та впровадженні вимог Пташиної та Оселищної директив ЄС, на перспективі конвертації Смарагдової мережі України в мережу Natura 2000 після вступу України до ЄС.
У аналітичному документі виявлено ключові проблеми здійснення збереження біорізноманіття в Україні, наприклад, відсутність повної транспозиції директив ЄС, фрагментарність нормативної бази, слабка інституційна спроможність уповноважених органів, відсутність належного контролю та санкцій за порушення приписів законодавства. Документ пропонує кілька варіантів реформування системи збереження біорізноманіття в Україні, що включають поєднання різних нормативно-правових та інституційних рішень.
Методологія проведеного аналізу базується на доказовому підході, з використанням SWOT-аналізу, порівняльного аналізу та Logical Framework Approach (логіко-структурного підходу).