За даними опитувань, проведених у листопаді-грудні 2018 року1, абсолютна більшість респондентів згідна з твердженням, що екологічні проблеми безпосередньо впливають на їхнє повсякденне життя та здоров’я. Водночас, наявність екологічним проблем, як і стан довкілля загалом, залежить не лише від органів влади, прийнятих норм, міжнародних стандартів тощо, але й від діяльності кожного з нас. На що ж готові піти українці, щоб зменшити забруднення довкілля та попередити настання негативних наслідків його забруднення?
Для зменшення негативного впливу на довкілля, зумовленого особистою діяльністю, українці стараються менше використовувати одноразові вироби з пластмаси, сортують відходи, скорочують споживання енергії, віддають перевагу місцевим продуктам та не купують надмірно упаковані продукти, вибирають більш екологічні способи пересування та інше (див. рисунок 1).
Рисунок 1. QD4. Чи робили Ви щось із наступного протягом останніх шести місяців з метою зниження Вашого особистого негативного впливу на довкілля? (% серед усіх респондентів, N=2034)
Крім того, українці готові утеплювати будинки\квартири та купляти енергоощадну техніку, раціональніше використовувати світло і воду та брати участь у громадських роботах (толока, прибирання тощо)(див. рисунок 2).
Рисунок 2. Дані опитувань, проведених у 2016 році. Було опитано 2016 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим і окупованих територій Донецької та Луганської областей2.
Водночас, значна частина респондентів продовжують здійснювати діяльність, яка заподіює шкоду довкіллю. Так, більше 43% опитаних визнали, що спалюють суху рослинність, опале листя та побутове сміття біля свого будинку (на городі чи на дачі), чим відповідно забруднюють атмосферу3.
Тим не менше, з кожним роком збільшується кількість населення, яке готове вживати активні дії для попередження заподіяння шкоди довкіллю. Так, кількість людей, які стверджують, що прибирають за собою після відпочинку на природі, у 2016 році зросла на 12 % у порівнянні із 2015 роком4.
Чисте довкілля – це передумова здорового майбутнього кожного з нас. Будьте активними, збережемо довкілля разом!
Наші контакти:
Наталія Куць, natalia.kuts1@gmail.com
+380 32 225 76 82
1 Опитування проводилося Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина». У рамках дослідження було проведено 2034 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 110 населених пунктах України. Питання взято з опитувальника міжнародного проекту порівняльних досліджень Євробарометр (Спеціальний випуск).
2 Дослідження провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічна служба Центру Разумкова з 11 по 16 травня 2016 року. Еколого-правова частина опитування була здійснена на запит Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина», http://epl.org.ua/announces/stavlennia-naselennia-do-pytan-okhorony-dovkillia/