З листопада 2009 року МБО «Екологія-Право-Людина» (далі у тексті — ЕПЛ), за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Україна: верховенство права» Проект має на меті визначення бар’єрів у доступі до правосуддя та усунення їх у майбутньому будуть проаналізовані ухвали про відмову відкриття провадження по справах та судові рішення. Також організація проведе активну інформаційно-просвітницьку кампанію шляхом консультування громадян через гарячу телефонну лінію, електронну пошту, підсторінку веб сторінки ЕПЛ та публікацію статей у журналі ЕПЛ. Для студентів Академії суддів України буде проведений семінар по результатах моніторингу та аналізу судових документів.
Загальним завданням Проекту є вдосконалення способів інформування судами громадськості про судові процедури, підвищення рівня обізнаності громадян із судовими процедурами та підвищення рівня кваліфікації суддів, зокрема у ділянці екологічного права, покращення рівня підготовки майбутніх суддів. Планується робота, спрямована на зростання обізнаності громадськості з доступу до правосуддя з питань, що стосуються довкілля.
Основними цілями проекту є:
- Сприяти встановленню верховенства права в Україні.
- Покращити доступ до правосуддя в Україні.
- Пришвидшити реалізацію судової реформи.
- Підвищити авторитет суддів та судової системи в Україні.
Проект спрямований, в основному, на Львівську область, оскільки моніторинг проводитиметься у п’яти судах Львова та трьох районних судах у Львівській області. Проте, результати проекту, зокрема результати аналізу судових рішень поширюватимуться в усіх областях України і матимуть загальнонаціональне значення.
ЕПЛ постійно здійснює роботу в судах й зацікавлена в проведенні громадського моніторингу судів, для підвищення ефективності відправлення судочинства й здатності громадян самостійно захищати свої права. Тому діяльність з моніторингу, яка проводитиметься за проектом, буде продовжуватися і після закінчення його терміну.
ЕПЛ чітко усвідомлює важливість проведення громадського моніторингу судів для ефективного продовження своєї діяльності, передбаченої статутом, оскільки такі дослідження дають можливість виявити існуючі у суспільстві проблеми та відповідно розробити ефективні шляхи їх вирішення.
Моніторинг діяльності судів стане частиною роботи клінічної програми ЕПЛ.
ЕПЛ активно залучає студентів до відвідування суду, збору та аналізу судових рішень, надання консультацій громадянам щодо захисту їх екологічних прав. Досвід, здобутий студентами клінічної програми та волонтерами, ляже в основу знань та навичок, необхідних для їхньої майбутньої професійної діяльності.
Оцінка проведеного моніторингу буде проявляться у експертному аналізі усіх даних одержаних в ході реалізації даного проекту, які будуть обговорені круглому столі, що буде проведено організацією наприкінці проекту, і в якому приймуть участь судді, працівники суду, представники Академії суддів України, адвокати, правозахисники, студенти-правники тощо. Також, буде видано та розповсюджено серед суддів, правозахисних організацій, урядових структур, звіт по проведеному моніторингу з пропозиціями організації по вдосконаленні діяльності судів та суддів.
Ході реалізації проекту буде функціонувати гаряча телефонна лінія, за номером телефону (032) 243-3-888 через яку здійснюватиметься консультування громадян щодо способів захисту їхніх екологічних прав. Консультування також проводитиметься в режимі електронної пошти: epac@mail.lviv.ua .
Проект здійснюється за фінансової підтримки проекту USAID “Україна: Верховенство права”.