Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» розпочала реалізацію проекту щодо посилення відкритості державних органів влади різних рівнів шляхом застосування судових механізмів та проведення просвітницької роботи.
Проект є вкрай актуальним з огляду на сучасний незадовільний стан виконання Україною положень Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (надалі – Оргуська конвенція) в частині, що стосується поширення екологічної інформації.
Так, положення ч.1 ст.4 Оргуської конвенції закріплює за державними органами Сторін Конвенції обов’язок надавати екологічну інформацію громадськості, включаючи копії фактичних документів, що містять або охоплюють таку інформацію. Відповідно ж до положень ч.2 ст.50 Конституції України кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.
Водночас непоодинокими є випадки відмови з боку державних органів у наданні громадськості інформації, що, очевидно, суперечить чинному законодавству. Більш того, часто ненадання інформації пояснюється тим, що певній інформації присвоєно гриф «Для службового користування» або ж інформація віднесена до категорії конфіденційної. Водночас правилом уже вважається невчасне чи неповне надання запитуваної громадськістю екологічної інформації, що також суперечить чинному законодавству України про інформацію.
Впродовж реалізації проекту ЕПЛ вживатиме заходів, в т.ч. із використанням судових механізмів, спрямованих на забезпечення відкритості органів державної влади в інформаційній сфері.
Період реалізації проекту – 10 місяців (вересень – червень 2009 року).
Основними завданнями даного проекту є:
- підвищення рівня доступу громадськості до інформації, включаючи екологічну;
- підвищення ефективності роботи та відкритості державних органів влади в частині поширення та надання громадськості екологічної інформації;
- активізація роботи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в напрямку дотримання положень Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля.
Серед очікуваних результатів проекту відзначимо наступні:
- скасування наказів Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, якими затверджено Переліки конфіденційної інформації, в частині віднесення висновків державної екологічної експертизи до інформації з обмеженим доступом;
- оприлюднення інформації про використання коштів, отриманих Україною в результаті торгівлі квотами на викиди парникових газів, а також оприлюднення інформації про реєстр антропогенних викидів;
- проведення Всеукраїнського семінару для державних службовців з питань доступу до інформації в екологічній сфері;
- підготовка та публікація посібника для державних службовців з питань доступу до екологічної інформації.
Андрій Петрів,
провідний юрисконсульт ЕПЛ,
координатор проекту