В Україні за 2016-2017 роки зареєстровано 1092 пестициди. Проте використання жодного з них не контролюється на державному рівні1. В Україні агропідприємства використовують пестициди для боротьби з різного роду шкідниками – бур’янами, комахами, гризунами, бактеріями. За даними, які знаходяться у відкритому доступі на сайті Мінприроди, впродовж 2016-2017 роки в Україні зареєстровано 1092 дозволених до використання пестициди і агрохімікати, у тому числі 298 пестицидів І і ІІ класів – надзвичайно небезпечні і небезпечні. У відповідності до пункту 2.2. Державних санітарних правил (ДСП) 8.8.1.2.002-98 «Гігієнічна класифікація пестицидів за ступенем небезпечності» практичне застосування, тобто внесення підприємствами пестицидів I та II класів небезпечності здійснюється лише за умови постійного контролю санітарно-епідеміологічної служби. В результаті реорганізації СЕС повноваження контролю за дотриманням санітарного законодавства передані Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба). Контроль за жодним з пестицидів у воді, повітрі, ґрунтах, які саме пестициди використовують агропідприємства та в якій кількості, чи законно вони ввезені в Україну та чи не використовуються заборонені до використання в Україні або протерміновані, жодним державним органом на сьогодні не здійснюється.
Підприємства вносять на поля, які межують з житловими будинками та присадибними ділянками мешканців, невідомі пестициди з літаків і штангових обприскувачів всупереч вимогам санітарного та природоохоронного законодавства, без попередження місцевого населення та пасічників, у жарку і вітряну погоду, впритул до житлових будинків, в санітарно-захисній зоні.
Проблемою є надмірне та безконтрольне використання пестицидів, в тому числі тих, які заборонені в Європі, що завдає нищівної шкоди довкіллю та здоров’ю людей. Державні органи не здійснюють контролю за внесенням пестицидів, за рівнями забруднення, не відслідковують, які пестициди і в якій кількості вносяться. Відсутні атестовані лабораторії у державних органах, які могли б контролювати вміст пестицидів у воді, ґрунтах, повітрі.
Наслідки безконтрольного використання пестицидів для довкілля і здоров’я людей
Внаслідок використання пестицидів з порушенням природоохоронних та санітарних норм в Україні масово гинуть бджоли, кролі, домашня птиця, дикі тварини, знищуються посіви, кущі та дерева. Так, впродовж 2017 року поблизу полів, що обробляються сільськогосподарськими підприємствами, в Україні загинули тисячі бджолиних сімей, факти загибелі2.
З симптомами хімічного отруєння мешканці звертаються з заявами до медичних закладів та правоохоронних органів про порушення їхніх прав3. Державним підприємством «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. академіка Л. І. Медведя МОЗ України» 13 липня 2017 року за зверненням Великоомелянської сільської ради виявлено у ґрунтах санітарно-захисної зони на території Великоомелянської сільської ради пестициди імідаклоприд (інсектицид), карбендазим (фунгіцид), гліфосат (гербіцид)4. Від моменту відбору проб ґрунту до проведення досліджень пройшло близько двох місяців, оскільки проби ґрунту відібрані 12 травня 2017 року. Термін розкладу у грунтах гліфосату 2-4 тижні, імідаклоприду – 14-28 днів, карбендазиму – 6 місяців. Концентрація відповідно пестицидів, що була виявлена, в період використання була набагато більшою. Імідаклоприд, що виявлений у грунтах санітарно-захисної зони, є надзвичайно токсичний для бджіл. Через його токсичність Європейська комісія розглядає питання про заборону використання імідаклоприду.
Бджоли є індикаторами чистого довкілля. І саме бджоли масово гинуть в Україні від забруднення пестицидами, про що свідчать результати досліджень бджіл, що проведені Українською лабораторією якості і безпеки продукції АПК Національного університету біоресурсів і природокористування України 28.04.2017 року. У селі Краснопіль Житомирської області у квітні цього року масово загинули бджоли. Пасічники стверджували, що бджоли загинули внаслідок використання агропідприємством пестицидів. Спеціалізованою лабораторією виявлено у бджолах інсектицид – фіпроніл у концентрації 5,4 мг/100 особин, що є не припустимим для бджіл5. Саме цей токсичний пестицид і міг спричинити масову загибель бджіл.
В Євросоюзі інсектицид фіпроніл заборонений до використання в харчовій промисловості через небезпеку для нирок, печінки і щитовидної залози.
Відомий фізик Альберт Ейнштейн ще в 1940-х роках стверджував, якщо бджоли вимруть, то через чотири роки після цього загинуть і люди.
Небезпека використання пестицидів для довкілля та здоров’я людей
Небезпека пестицидів визначена вже у самому терміні пестициди. У відповідності до Закону України «Про пестициди і агрохімікати», де зазначено, що пестициди – токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкода матеріальним цінностям, а також гризунів, бур’янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб.
Шкода, яка завдається пестицидами живій природі, не піддається точній оцінці – але цілком точно можна сказати, що вона величезна. Головне значення тут мають два фактори: те, що всі синтетичні пестициди – речовини, чужі живій природі та недоступні метаболічному розкладу і те, що практично всі вони здатні до біоакумуляції, тобто накопичуються в живих організмах в більших концентраціях, ніж в навколишньому середовищі. Серед особливо «шкідливих» пестицидів – ДДТ (у народі – дуст), гептахлор, гексахлорбензол – хлорорганічні пестициди, гліфосат і інші.
Природа токсичності пестицидів різноманітна – це може бути канцерогенний або мутагенний ефект, дія на дихальну, ендокринну, імунну, нервову системи. Наприкінці вересня 2017 французький уряд заборонив до 2022 року використання гліфосату – засобу для боротьби з бур’янами. Окрім цього, в уряді планують провести повне дослідження ринку гербіцидів, що використовуються французькими фермерами. Раніше подібну заборону схвалили й у Німеччині.
У березні 2015 року група експертів Міжнародного агентства з дослідження раку (МАДР) Всесвітньої організації охорони здоров’я дійшла висновку, що застосування гліфосату може сприяти розвитку раку в людини6. Такі висновки експертної групи сколихнули весь світ та викликали гостру реакцію у різних країнах.
Отруєння людей пестицидами поділяються на гострі та хронічні, і оцінити їх кількісно надзвичайно складно. Хронічні отруєння взагалі поки що не піддаються кількісній оцінці (хоча зрозумілою є їх багаточисельність), що ж стосується гострих, то їх кількість офіційною статистикою різних країн регулярно занижується.
За оцінкою американських дослідників, до 40 % людей, професійно пов’язаних з виробництвом та застосуванням пестицидів, судячи з біохімічних показників крові, мають ознаки серйозного отруєння. Але це не єдина група ризику, яка зазнає небезпеки від дії пестицидів. До них відносяться також люди, які мешкають в околицях поблизу місць застосування пестицидів; та люди, які, отримують пестициди з продуктами харчування; ті, які п’ють воду з джерел, що знаходяться поряд з полями, які обробляються пестицидами.
При токсичній дії різних пестицидів можуть спостерігатися значні розлади зі сторони внутрішніх органів, зокрема жирова інфільтрація печінки, нирок, серцевого м’язу, підшлункової залози, ураження центральної нервової системи і органів дихання, порушенням ліпідного обміну та інші захворювання.
Міжнародні організації щодо контролю за пестицидами
На засіданні Ради ООН з прав людини 7 березня 2017 року міжнародні експерти закликали до врегулювання поводження з особливо небезпечними пестицидами, оскільки вони є причиною смерті 200 тисяч осіб у світі щорічно, викликають рак, хвороби Альцгеймера і Паркінсона, гормональні порушення, порушення розвитку і безпліддя7. Експертами наголошено, що країнами, що розвиваються, не забезпечується належний контроль за використанням пестицидів. До таких країн відноситься і наша країна. Агропідприємства, користуючись безконтрольністю та безкарністю з боку держави, використовують дешеві, а можливо протерміновані або заборонені пестициди.
Цього року Європол провів операцію у великих морських портах та аеропортах та на сухопутних кордонах Бельгії, Франції, Німеччини, Греції, Угорщини, Ірландії, Італії, Литви, Польщі, Румунії, Словаччини, Словенії , Швеції, Іспанії, Великої Британії та Нідерландів. Протягом 10 днів операції Silver Axle II компетентні органи цих 16 країн ЄС брали участь у перевірці понад 940 партій пестицидів. Операція була спрямована на вилучення незаконних пестицидів. Як наслідок, різні правоохоронні органи в країнах-учасницях виявили майже 122 тонни незаконних або підроблених пестицидів, порушено 48 справ.
Висновки
Окремі пестициди не відчуваються на смак і запах, проте вони є в овочах, фруктах і зелені, у повітрі, воді, ґрунтах. Кожен громадянин України, не зважаючи на соціальний статус і статки, може зазнати негативного впливу від пестицидів. Наукові дослідження показують, що пестициди здатні поширюватися у довкіллі на тисячі кілометрів, вони передаються з молоком матері до дітей, вони виявлені у жирових тканинах пінгвінів. Тому для пестицидів немає жодних бар’єрів і кордонів, і проблема їхнього негативного впливу стосується кожного з нас.
Продукція, вирощена на полях України з неконтрольованим використанням та невідомим вмістом пестицидів, поки що успішно експортується до багатьох країн Європи і світу, а до нашої країни ввозяться і використовуються вже давно заборонені в Європі та у світі пестициди.
На сьогодні в України відсутній контроль за використанням пестицидів, а відтак люди і довкілля отруюються, масово гинуть бджоли.
Пропозиції
Для забезпечення державного контролю за використанням пестицидів в Україні пропонуємо:
Верховній Раді України внести зміни до Закону України «Про пестициди і агрохімікати» та до постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.1995 року № 881 «Про затвердження порядку державного обліку наявності та використання пестицидів і агрохімікатів» в частині забезпечення постійного моніторингу та контролю за використанням пестицидів.
Верховній Раді України внести зміни до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме включити Держекоінспекцію України та Держпродспоживслужбу України та їхні територіальні підрозділи до переліку ЦОВВ, на які не поширюється дія цього закону у частині контролю за використанням пестицидів і агрохімікатів.
Мінприроди скасувати державну реєстрацію пестицидів, які визнані токсичними та заборонені у Європі.
Держпродспоживслужбі України та Держекоінспекції України акредитувати лабораторії на право проведення вимірювань пестицидів (діючих речовин), що входять до переліку дозволених в Україні та забезпечити належний контроль за використанням пестицидів.
1 https://menr.gov.ua/content/derzhavniy-reestr-pesticidiv-i-agrohimikativ-dozvolenih-do-vikoristannya-v-ukraini-dopovnennya-z-01012017-zgidno-vimog-postanovi-kabinetu-ministriv-ukraini-vid-21112007–1328.html
2 https://tsn.ua/video/video-novini/selyani-zvinuvachuyut-agrofirmu-yaka-kropila-polya-u-zagibeli-bdzhil-ta-poganomu-samopochutti-ditey.html, https://tsn.ua/video/video-novini/za-dobu-vsi-bdzholi-pasichnikiv-na-zhitomirschini-raptovo-vimerli.html,http://fakty.ictv.ua/ua/videos/vypusk-21-10-24-travnya/, http://zik.ua/tv/video/84153,https://www.youtube.com/watch?v=CIxlKhPKlRM,https://www.youtube.com/playlist?list=PLxjLDopggygYtV2YQz0ic-h5zo-liLr4L, https://1plus1.ua/tsn/video/vipusk-tsn1930-za-14-berezna-2017-roku-povna-versia
3 Відповідь Нацполіції України про звернення мешканців
4 Результати досліджень ґрунту
5 Результати досліджень бджіл
6 https://www.eurointegration.com.ua/experts/2017/10/3/7071747/
7 https://news.un.org/en/story/2017/03/552872-un-human-rights-experts-call-global-treaty-regulate-dangerous-pesticides#.WiPr_1Vl_IU