У ЗМІ неодноразово висвітлювалася інформація про збір та утилізацію батарейок львівським ДП «Аргентум». До Львова почали звозити батарейки зі всієї України. До прикладу, зі статті «В селах Крыма начали устанавливать контейнеры для сбора использованных батареек» дізнаємося, що не лише будуть встановлені контейнери для збору батарейок, а й те, що зібраний матеріал буде відправлений на утилізацію до Львова» (http://www.0652.ua/news/358662). Втім «Департамент екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації повідомляє, що ДП «Аргентум», яке декларує такий вид діяльності як збирання та утилізація відходів електроніки: енергоощадні лампи, цифрова техніка, домашні термометри та батарейки, тощо, працює без паспортів відходів та дозволів на розміщення відходів та лімітів на утворення й їхнє розміщення. ДП «Аргентум» двічі не допустило до перевірки (планової і позапланової) екоінспекторів» (http://www.032.ua/news/380051). Оскільки підприємство, яке вирішило утилізувати батарейки у Львові, має не найкращу славу, ЕПЛ вирішила дослідити правомірність його діяльності.
Відповідно до Закону України «Про відходи», Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Переліку видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 554, для здійснення такого виду діяльності, як утилізація батарейок, необхідно мати низку дозвільних документів, зокрема, ліцензію на право провадження господарської діяльності із утилізації відпрацьованих несортованих батарей, відходів і брухту електричних та електронних вузлів, що містять компоненти, такі, як акумуляторні батареї або інші батареї, включені до Жовтого переліку відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1120 від 13. 07. 2000 р., висновок державної екологічної експертизи технології утилізації побутових хімічних джерел струму, паспорт відходів, погодження лімітів на утворення та розміщення відходів.
ЕПЛ звернулася з інформаційним запитом до Департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації та Мінприроди щодо наявності у ДП «Аргентум» вищезазначених дозвільних документів. У своїй відповіді Департамент екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації чітко зазначив, що станом на 02. 10. 2013 року не видав ДП «Аргентум» жодних дозвільних документів. З відповіддю Департаменту екології та природних ресурсів у Львівській області можна тут.
Мінприроди повідомило, що в Україні взагалі відсутні підприємства, які мають ліцензію на право утилізації несортованих відпрацьованих батарей, відходів і брухту електричних та електронних вузлів, що містять компоненти, такі, як акумуляторні батареї або інші батареї. Мінприроди не видавало ДП «Аргентум» ліцензію на право утилізації несортованих відпрацьованих батарей, відходів і брухту електричних та електронних вузлів, що містять компоненти, такі, як акумуляторні батареї або інші батареї та не володіє інформацією щодо проведення державної екологічної експертизи технології утилізації побутових хімічних джерел струму ДП «Аргентум». З відповіддю Мінприроди можна ознайомитися тут. Окрім того, у Переліку ліцензіатів на провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження із небезпечними відходами на інтернет-сторінці Мінприроди, станом на 15.10.2013 р. ДП «Аргентум» – відсутнє. Тоді виникає питання, чи правомірно ДП «Аргентум» здійснює утилізацію батарейок, порушуючи низку нормативно – правових актів?
ЕПЛ звернулася і до ДП «Аргентум» із запитом щодо надання копій дозвільних документів та інформації щодо процесу і технології утилізації батарейок. Втім, станом на 15.10.2013 року жодної відповіді ЕПЛ не отримала. ЕПЛ звернулася із повторним запитом, в якому роз’яснили ДП «Аргентум» положення чинного законодавства про доступ до публічної, в т.ч. екологічної інформації та про відповідальність за ненадання відповіді на запит.
Зважаючи на вищевказані факти, ЕПЛ продовжуватиме досліджувати діяльність ДП «Аргентум» через призму дотримання норм екологічного законодавства у сфері утилізації відходів електроніки та повідомить читачів про отримані результати.
Підготувала:
Наталія Проць,
email: office@epl.org.ua
тел.: (032) 225 – 76 – 82