У липні 2016 року екологи МБО «Екологія-Право-Людина» провели обстеження території Буркутського лісництва ДП «Верховинське лісове господарство» і виявили численні порушення ведення лісового господарства, найбільш значним з яких є трелювання та вивіз зрубаної деревини руслом річки Чорний Черемош, складання порубкових решток в межах прибережної захисної смуги та інші порушення режиму гідрологічного заказника «Чорний Черемош з прибережною захисною смугою».
http://www.epl.org.ua/events/2688-plaun-sfahnum-ta-cheremosh
За результатами поїздки ЕПЛ народний депутат Остап Єднак підготував відповідне звернення до ДЕІ з вимогою провести позапланову перевірку. Спільна перевірка ДЕІ у Івано-Франківській області та Івано-Франківського ОУЛМГ виявили незначні порушення введення лісового господарства та склали відповідні адміністративні протоколи на працівників ДП «Верховинське лісове господарство» та на підприємця, який здійснював розробку однієї з лісосік.
Проте на найбільш цінні та важливі ділянки вище по течії за селищем Буркут інспектори навіть не виїздили! Бо встановили, що «вище селища Буркут відсутня ґрунтова дорога чи інші під’їзні шляхи до лісового фонду ДП «Верховинське лісове господарство» і тому, на думку інспекції, там ніяких порушень бути не може (рис. 1).
Рис. 1
Відповідь ДЕІ народному депутату О. Єднаку
Звісно, позиція в екоінспекції дуже зручна: вище селища Буркут дійсно немає дороги після повені 2008 року і тому проїхати туди, за документами, неможливо. Хоча в реальності є добре накатана дорога руслом, з численними бродами якою користуються лісовози. І якби інспектори чесно та відповідально виконували свою роботу, то побачили б зображені порушення на рис. 2.
Рис. 2
Колійна дорога руслом р. Чорний Черемош та його притоку
Згідно з планом санітарно-оздоровчих заходів у Верховинському лісгоспу з сайту Івано-Франківського ОУЛМГ на цей рік заплановано проведення суцільних санітарних рубок в 2 та 3 кварталах та вибіркових санітарних в 2 та 9 кварталах Буркутського лісництва (рис. 3). «Під ніж» повинні піти смереки віком від 91 до 141 року. Зважаючи на те, що, за інформацією самих же лісівників, туди немає під’їзних шляхів, то є логічним, що розробку цих ділянок на даний момент проводити неможливо. Бо це призведе до порушення режиму гідрологічного заказнику «Чорний Черемош з прибережною захисною смугою». Виникає питання – навіщо Верховинському лісгоспу планувати рубки там, де їх проведення неможливо відповідно до чинного законодавством?
Рис.3
План проведення СОЗ по ДП «Верховинське лісове господарство» на 2016 рік
Варто зауважити, що Верховинський лісгосп має сертифікат відповідності введення лісового господарства стандарту FSC виданий компанією SGS-Україна, про що вказано на його сайті.
http://verhlis.at.ua/index/lisova_sertifikacija/0-16
При цьому відразу впадає в очі зазначена на сайті відсутність рідкісних видів на територіях Буркутського та Чивчинського лісництва, хоча при проведенні сертифікації лісівники повинні були подавати інформацію про такі види на всій території лісгоспу. Причини очевидні, як вже згадувалось, після 2008 року відсутня пряма дорога до двох вищевказаних лісництв, що ускладнює відповідні польові обстеження. Хоча, згідно наукових даних на цій території наявні як мінімум 10 видів рослин, які входять до Червоної книги України, зокрема баранець звичайний та плаун річний, популяції яких нечисленні та трапляються рідко. Ці реліктові види плаунів є дуже вразливими. Особливим режимом збереження популяцій цих видів та заходами з його охорони заборонено лісові рубки, які є головною причиною зміни чисельності цих рослин.
Лісові ценози навколо річки Чорний Черемош та її притоків мають потужний шар сфагнуму, що є винятковим для регулювання гідрологічного режиму лісу. Сфагново-чорничні угруповання розвиваються лише на оглеєних (постійно перезволожених) ґрунтах. Ацидофільні ліси з ялиною звичайною (Picea abies) нижнього субальпійського поясу в Карпатах належать до тих типів гірських хвойних лісів помірної зони, які охороняються Директивою Ради 92/43 ЄЕС від 21 травня 1992 року «Про збереження природних оселищ та видів природної фауни і флори».
Тому в ЕПЛ є всі підстави вважати, що сертифікація була проведена з порушеннями. Крім того, виявлені екологами ЕПЛ факти прямо свідчать про порушення стандарту сертифікації «SGS QUALIFOR FOREST MANAGEMENT STANDARD FOR UKRAINE».
ЕПЛ підготувало відповідне звернення до ДЕІ у Івано-Франківській області з вимогою провести повторну перевірку ведення лісового господарства на території Чивчинського та Буркутського лісництв ДП «Верховинське лісове господарство» за цей та минулі роки з залученням до перевірки фахівців ЕПЛ. На нашу думку, наявних матеріалів повністю вистачає, аби встановити факт вивезення деревини руслом річки Чорний Черемош та покарати винних в цьому. Також ЕПЛ звернулось до компанії SGS з вимогою відкликати сертифікат FSC у ДП «Верховинське лісове господарство».
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Тєстов Петро, еколог ЕПЛ
email: office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82
Катерина Норенко, еколог ЕПЛ
email: office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82
_______________________________________________________________________________________
Проект реалізується за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
МФ «Відродження» є однією з найбільших благодійних фундацій в України, заснований фінансистом і філантропом Джорджем Соросом. Місія фонду – розвивати відкрите суспільство в Україні на основі демократичних цінностей.
http://www.irf.ua/
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» – це правозахисна організація, яка з 1994 року відстоює екологічні права, здійснює діяльність в сфері охорони довкілля, підтримання, відновлення та покращення його стану; та надає правову допомогу в захисті інших, насамперед дотичних до екологічних прав людини.
http://www.epl.org.ua/