У рамках проекту “Утилізація непридатних та заборонених пестицидів” із Львівської області на утилізацію в німецьке місто Гамбург вивезли 100 тонн пестицидів. Вивіз цих токсичних речовин тривав із 27 листопада до 1 грудня, таким чином, 3 грудня, коли у всьому світі відзначають Міжнародний день боротьби з пестицидами, Львіщина має що святкувати.
Із часів Радянського Союзу на території Львівської області залишилося понад 140 складів заборонених і непридатних до використання пестицидів загальною вагою близько 800 тонн. Заборонені та непридатні до використання пестициди становлять окремий клас високотоксичних відходів, небезпечних для здоров’я людини та довкілля. Через брак коштів, ці отруйні речовини по всій Україні зберігають у непридатних для цього, часто напівзруйнованих приміщеннях, без вікон, дверей, а іноді — без даху. Для утилізації цих токсичних речовин обласний і державний бюджет щороку передбачає кошти, однак, їх однозначно мало, тому вивіз цих небезпечних речовин відбувається черепашачими темпами. Цього року в рамках проекту “Утилізація непридатних до використання та заборонених пестицидів в басейнах транскордонних рік Сан, Західний Буг” Євросоюз стурбований таким сусідством, виділив кошти на утилізацію Львівських пестицидів. Окрім того, в басейнах транскордонних рік провели інвентаризацію та затарення пестицидів на деяких складах.
“Утилізацію в Гамбургу (Німеччина) обрали тому, що це найбільш вигідна пропозиція. В Україні утилізацію проводять лише в Шостці Сумської області на підприємстві “Елга”. Однак багато областей України вже стоять у черзі на цьому підприємстві, чекаючи, доки вивезуть їхні пестициди. На заході ж, де непридатні пестициди вже знешкоджені, схожі підприємства простоюють. Власне, через конкуренцію, ціни на утилізацію в Німеччині тонни пестицидів нижчі, ніж в Україні. В Україні це коштує 17 тис грн за тонн, а в Німеччині — 14”, — розповів експерт проекту, Дмитро Скрильніков.
„Аби не було жодних сумнівів в тому, що пестициди вивезли на утилізацію в Німеччину, а не просто перевезли з одної області в іншу, партнери проекту, серед яких — представники управління екології, екоінспекція Львівської області та МБО “Екологія Право Людина” провели вантажівки з токсичними речовинами аж до кордону, аби на свої очі побачити, як вони покидають територію нашої держави”, — розповів пан Скрильніков.
Наталя ГОРБАНЬ