11 травня 2017 в Управлінні екології та природних ресурсів Чернівецької обласної державної адміністрації відбувся круглий стіл на тему «Будівництво каскаду ГЕС на Дністрі: енергетична незалежність чи знищення довкілля?».
У заході взяли участь представники облдержадміністрації, обласної ради, ПАТ «Укргідроенерго», ПАТ «Укргідропроект», керівники природоохоронних органів Чернівецької області, представники національних природних парків “Дністровський каньйон”, “Галицький”, представники органів місцевого самоврядування, співробітники Чернівецького національного університету, природоохоронці.
Представник ПАТ «Укргідропроект» виступив з доповіддю щодо будівництва Верхньодністровського каскаду з шести ГЕС (в Івано-Франківській, Тернопільській та Чернівецькій областях). Головними аргументами з боку кампанії були енергетична незалежність, захист населених пунктів від паводків, створення нових робочих місць, відшкодування збитків нанесених навколишньому природному середовищу, важливість підготування техніко-економічного обґрунтування, очікувана вартість якого складає 155 млн. грн. та інше.
Однак сама ідея зведення в Дністровському каньйоні шести гідроелектростанцій вже викликає спротив, тому виступи всіх наступних доповідачів були проти будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС.
На захист Дністра, одного з семи природних чудес України, найбільшого каньйону Європи, стали Тестов П. С. (еколог МБО «Екологія-Право-Людина»), Ющенко Ю. С. (завідувач кафедри гідрометеорології та водних ресурсів ЧЕУ), Коржик В. П. (голова громадської ради при Управлінні екології та природних ресурсів Чернівецької ОДА), Панькевич М. (юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина»), Полянська К. (еколог МБО «Екологія-Право-Людина»), Бучко В. (заступник директора з наукової роботи Галицького НПП), зачитано доповідь Стефанишина Д. (спеціаліст з безпеки гідротехнічного та гідроенергетичного будівництва). Проти будівництва гідроспоруд та їх неефективності при затримці паводків виступили також представники НПП «Дністровський каньйон». Голова Хотинської РДА Допіряк П. В. озвучив лист до Президента України, в якому зазначено, що район прийняв рішення про недопущення будівництва гідроелектростанцій на території району, а також просить переглянути Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року. Проти будівництва ГЕС виступили також представники Правого Сектору, студенти, науковці, представники сільських громад.
Ключовими аргументами проти будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС були: зміна гідрорежиму території, значний вплив на іхтіофауну Дністра та його приток, знищення рідкісних видів рослин і тварин, втрата ендемічних видів, ймовірність виникнення переливів через дамбу під час паводків та неефективність захисної ролі каскаду в боротьбі з паводками, посилення ерозії та розмивання берегів, замулення водосховищ, розвиток синьо-зелених водоростей, інтенсифікація карсту, затоплення сільськогосподарських земель та населених пунктів, шкода рекреації та водному туризму, знищення цінних природних комплексів під час будівництва ГЕС, вплив на кліматичні умови території. Недоцільність розроблення техніко-економічного обґрунтування та проведення додаткових досліджень щодо з’ясування питання можливості зведення каскаду ГЕС та його впливу на природні комплекси, адже долина Дністра вивчається щонайменше останні 200 років й науковці давно прийшли до висновку, що будівництво гідроелектростанцій призведе до негативних наслідків й є неприпустимим.
В долині Дністра розташовані водно-болотні угіддя міжнародного значення, території важливі для птахів (Important bird areas). Національні природні парки «Дністровський каньйон», «Галицький», «Хотинський», «Подільські Товтри» належать до Смарагдової мережі України яка створюється на виконання зобов’язань України відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, а також вимог Бернської конвенції. Долина Дністра є цілісним природним комплексом зміни в якому позначаться на всіх його компонентах, будівництво каскаду ГЕС призведе до знищення цінних оселищ та зникнення рідкісних видів рослин і тварин.
За результатами круглого столу прийнято резолюцію з проханням переглянути Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року, якою і передбачається будівництва каскаду ГЕС на Дністрі. Повний текст резолюції має бути опублікований на сайті Управління найближчим часом.