Не таємниця, що протягом багатьох років тривають спроби керівництва Миколаївської області позбутися заповідних територій, які цікаві з комерційної точки зору. Варто нагадати, що у 2010 році Миколаївська обласна рада приймала рішення про звернення до Президента України з проханням ліквідувати обидва національні парки в області1. Тут варто згадати і боротьбу за збереження Гранітно-Степового Побужжя (не так давно навіть працівників бібліотек Миколаєва звільняли за участь в акціях2 на підтримку НПП «Бузький Гард»), і багаторічну судову тяганину за збереження орхідного поля на Кінбурнській косі3. Саме місцева влада розпаювала найбільше орхідне поле Європи і всупереч його заповідному статусу відстоює незаконне рішення в судах. Протистоять цьому лише дирекція регіонального ландшафтного парку, громадські організації та Мінприроди.
Кінбурнська коса – унікальний природний комплекс, на території якого розташовані приморські засолені й водно-болотні угіддя, дубові, вільхові та осикові гаї природного походження (колки), понад 300 прісних і солоних озер, морські лагуни, найбільше в Європі поле орхідей (займає 60 га території парку). Кінбурн є найбільшою косою у Північному Причорномор’ї і місцем розташування найбільшого в Європі незабудованого дикого пляжу. Саме це місце є надзвичайно важливою територією для глобальних міграцій птахів. Саме тут багато видів зупиняються на перепочинок та харчування перед тривалим перельотом моря. Протягом останніх 26 років Кінбурнська коса має статус регіонального ландшафтного парку (РЛП). 10 років тому частину РЛП, що менш доступна для відпочиваючих і більш віддалена від населених пунктів, указом президента В. Ющенка було оголошено національним природним парком «Білобережжя Святослава». Частина ж території, до якої дістатися легше, і яка притягує основну кількість туристів, лишилась у складі РЛП, зокрема і орхідне поле. Після того, як доступ до кримських пляжів суттєво обмежився, відпочинок на Кінбурні став значно популярнішим і комерційний інтерес до її території значно зріс. Проте, нажитися на розбудові місцевій владі заважає РЛП4, який відчайдушно протистоїть забудові, розвитку інфраструктури та збільшенню потоку туристів у сезон міграції птахів.
Протягом останніх 20 років РЛП (має статус комунального підприємства), займав приміщення в м. Очаків, балансоутримувачем якого є інше комунальне підприємство «Очаківводоканал». У приміщенні за ці десятиліття був облаштований візит-центр та археологічний музей, що зберігав унікальні пам’ятки минулого. Міська влада певним чином має вплив на адміністрацію РЛП, оскільки може продовжувати або не продовжувати оренду приміщення. Цього року адміністрації запропонували нове необлаштоване приміщення, і там розпочався ремонт.
17 грудня, під керівництвом начальника Очаківського військово-морського гарнізону, капітана 1 рангу Харченко В. Ю.5 під офіс підігнали БТР з бійцями в масках та у бронежелатах з автоматами. Військовослужбовці виламали замки на вхідній та всіх міжкімнатних дверях. Підігнали вантажівки і завантажили все майно парку, яке знаходилося в офісі, бухгалтерську документацію, архівні документи, наочні експонати та інше, і вивезли в невідомому напрямку. Час для «акції» спланований дуже зручно, коли є низка держаних вихідних, що суттєво ускладнить керівництву РЛП захист своїх прав у суді.
КП «Очаківводоканал» не має оформленої документації на будівлю, тому позбутися РЛП через суд не міг. Втім, знайшовся легший спосіб – запропонувати його військовим, яким в умовах воєнного стану ніхто заперечувати не стане. Новий договір оренди видали військовим, у яких і без того є значно більше приміщення.
Військове відомство не заперечує, що відбулося самовільне звільнення приміщення «від музею» силами військових і навіть оприлюднило з цього приводу прес-реліз6. Підтримує «звільнення приміщення» і обласна державна адміністрація7. Втім, в усіх повідомленнях державних органів йдеться лише про строки оренди, оминаючи факт викрадення майна, бухгалтерської документації і пам’яток археології, що аж ніяк не може бути виправдане з будь-якого розв’язання суперечки щодо оренди.
За фактом захоплення приміщення РЛП «Кінбурнська коса» поліція порушила кримінальне провадження № 12018150100000990 від 1712.2018р. за ст. 356 КК України (Самоправство).