Нещодавно на веб-сайті Мінприроди у розділі «Євроінтеграція», «Стратегія співробітництва» було опубліковано документ під назвою «Інформація про стан імплементації положень розділу “Навколишнє природне середовище” Порядку денного асоціації Україна – ЄС у 2010 році та домовленостей, схвалених на Чотирнадцятому засіданні Комітету з парламентського співробітництва між Україною та ЄС».
Враховуючи свою зацікавленість та значний досвід роботи у сферах, що регулюються Оргуською конвенцією (доступ до екологічної інформації та участь громадськості у процесі прийняття рішень з питань, що стосуються довкілля), ЕПЛ вважає за необхідне прокоментувати деякі позиції урядового звіту щодо впровадження ПДА у 2010 році.
Зокрема, у документі йдеться про проведені заходи на виконання пунктів ПДА
щодо подальшої розробки та імплементації українського законодавства, стратегій та планів у сфері навколишнього природного середовища, зокрема щодо оцінки впливу, стратегічної оцінки, доступу до інформації у сфері навколишнього природного середовища та участі громадськості, і
щодо розвитку національних імплементаційних інструментів відповідно до багатосторонніх угод у сфері навколишнього природного середовища, підписаних та ратифікованих Україною та Європейським Співтовариством, перелічених у Додатку 2 (перелік включає Оргуську конвенцію).
Дані два пріоритети в контексті Оргуської конвенції можна розглядати одночасно, адже розвиток національних імплементаційних інструментів відповідно до зобов’язань за Оргуською конвенцією і полягає у розробці національного законодавства щодо доступу до інформації та участі громадськості у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Зазначеним пріоритетам у звіті за 2010 рік присвячено приблизно одну сторінку тексту, на якій уряд звітує про підготовку низки нормативно-правових актів, а також про впровадження двох проектів міжнародної технічної допомоги. Варто відзначити, що усі ці документи
проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» (стосовно визначення «екологічна інформація»);
проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання та оприлюднення інформації»;
проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про Порядок участі громадськості в процесі прийняття рішень з питань, що стосуються довкілля”.
були підготовлені і надані громадськості на коментування ще у 2009 році. Ще рік назад вони викликали хвилю негативних коментарів з боку юристів-екологів та екологічних активістів (детальні коментарі ЕПЛ щодо цих проектів розміщені на сайті ЕПЛ), і ми сподівалися, що уряд відмовиться від цих документів. Наші сподівання підкріплювалися по-перше тим, що по сьогоднішній день питання затвердження цих проектів більше не піднімалося, а також тим, що уряд звернувся до ЄК із проханням надати Україні експертну допомогу у покращенні імплементації деяких міжнародних конвенції, стороною яких є Україна, в тому числі Оргуської конвенції. Про це, до речі, уряд теж звітує.
Але не звітує уряд про те, що експерти, які протягом 2010 року надавали технічну допомогу Україні за проектом “Підтримка Міністерства охорони навколишнього природного середовища України щодо виконання вимог за Конвенцією Еспо та Оргуською конвенцією”, дійшли висновку, що здійснювані Україною заходи щодо впровадження Оргуської конвенції, включаючи перелічені вище законопроекти, не забезпечують виконання відповідних міжнародних зобов’язань, а в деяких випадках і прямо суперечать положенням Оргуської конвенції. Натомість експерти запропонували своє бачення вирішення даного питання в Україні, розробили відповідний концептуальний документ. Більше того, що стосується участі громадськості, експерти за консультаціями із відповідними державними службовцями України розробили проект нормативно-правового акту, який детально і всеохоплююче регулює питання врахування думки громадськості в процесі прийняття рішень з питань, що стосуються довкілля. Цей документ також був опублікований на сайті Мінприроди з метою збору коментарів зацікавленої громадськості і отримав позитивні відгуки та заклики громадськості щонайшвидше прийняти цей документ. На жаль, доля проекту на сьогоднішній день залишається невизначеною, адже після публічного обговорення у жовтні 2010 року жодна інформація про плани уряду щодо нього відсутні. Із документами експертів «Огляд існуючих проблем, пов’язаних з недостатніми правовими рамками для впровадження Оргуської конвенції (Україна)», «Стратегія вирішення проблем у впровадженні Оргуської конвенції (Україна»), «Порядок врахування думки громадськості в процесі прийняття рішень, з питань що стосуються довкілля» можна ознайомитися на сайті ЕПЛ.
Таким чином, жодного якісного кроку на шляху впровадження Оргуської конвенції в Україні у році минаючому, як і у попередніх, зроблено не було. Жодних змін у законодавстві не відбулося. Не страшать Україну рішення Наради Сторін про порушення нашою державою своїх зобов’язань, не стимулює до більш активних дій і включення питання щодо Оргуської конвенції у ПДА і у пріоритети на 2010 роки. Україна і надалі здійснює лише формальні кроки аби не втратити кошти, які ЄК виділяє для України.
Документи, на які автор посилається у тексті:
- Коментарі ЕПЛ щодо внесення змін до Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища України”
- Коментарі ЕПЛ щодо проекту постанови КМУ “Про затвердження Порядку надання та оприлюднення екологічної інформації” (анг. мовою)
- Огляд існуючих проблем, пов’язаних з недостатніми правовими рамками для впровадження Оргуської конвенції (Україна)
- Стратегія вирішення проблем у впровадженні Оргуської конвенції (Україна)
- Порядок врахування думки громадськості в процесі прийняття рішень, з питань що стосуються довкілля
За більш детальною інформацією звертайтесь до:
Єлизавета Алексєєва, провідний юрисконсульт ЕПЛ
Email: liza@uoregon.edu; epl@mail.lviv.ua
Тел.: (032) 225 – 76 – 82