Заказник загальнодержавного значення “Савранський ліс” площею 8397,0 га утворений 1974 року. Площа. Це один з найбільших в Україні масивів дубових лісів, розташованих на межі лісостепу і степу.
Весною 2018 року WWF в Україні були виявлені в заказнику вибіркові санітарні рубки високої інтенсивності. Деякими з них планувалося вилучити до половину деревостану. Найбільш прикрим було те, що такі рубки мали б проводитися у вікових дубових лісах – найбільш цінних ділянках заказника, які є оселищами рідкісних видів хижих птахів.
Більш того, в минулі роки, до заборони проведення суцільних рубок у заказниках, Савранським лісгоспом вже була знищена значна частина вікових дубових деревостанів. І левова частка суцільних зрубів не засаджена дубовими культурами, старіші зруби заростають чагарниками. А там, де все ж таки створені лісові культури – вони чергуються з городиною, яку місцевим жителям лісгосп дозволяє вирощувати на зрубах в обмін на «догляд» за дубовими культурами
.
Заказник «Савранський ліс». Фото WWF в Україні.
Більшість дерев, вимічених під цьогорічні рубки, аж ніяк не були всохлими, хоча і мали окремі дефекти з лісогосподарської точки зору. Це не є дивним, зважаючи на їх поважний вік.
От необхідність проведення санітарних заходів у даному випадку є сумнівною, особливо враховуючи заповідний статус цих лісів.
Наступний виїзд WWF виявив, що рубки проводились навіть в сезон тиші, всупереч вимогам Закону України «Про тваринний світ».
В свою чергу, ЕПЛ зацікавилось правовою складовою і виявила, що Савранський лісгосп здійснював рубки в заказнику «Савранський ліс» без відповідних лімітів, всупереч статті 9-1 Закону України “Про природно-заповідний фонд”.
На жаль, за отриманою нами інформацією, численні звернення та скарги до Державної екологічної інспекції у Одеській області, департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОДА, Одеського ОУЛМГ та ДАЛРУ, Національної поліції України з боку громадських організацій (WWF в України та UNCG) жодних результатів не мали.
Всі органи надіслали звичайні відписки, а деякі навіть продемонстрували дивне трактування законодавства. Наприклад, по факту проведення санітарних рубок в сезон тиші, місцева поліція опитала представників Савранського лісгоспу і задовільнилась поясненням, що ті проводили рубки «на масивах, де менш за все вони шкодять тваринному світу». Також, місцеві правоохоронці примудрились не побачити порушень у проведенні рубок без затверджених лімітів.
І лише після звернення народного депутата Остапа Єднака правоохоронці таки розпочали кримінальне провадження по факту незаконних рубок в заказнику «Савранський ліс».
ЕПЛ вважає, що таке нахабне та цинічне ігнорування як і букви, так і духу природоохоронного законодавства України з боку ДП «Савранське лісове господарство» мусить бути припинене, посадові особи лісгоспу – покарані.
І варто відмітити, що ситуація з рубками в заказнику “Савранський ліс” знаходиться під контролем провідних громадських природоохоронних організацій України – ЕПЛ, WWF, UCNG та ряду народних депутатів України. Тому ми сподіваємось на оперативну та результативну роботу правоохоронців.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com