Екологи та юристи ЕПЛ презентували посібник «Правовий режим природно-заповідного фонду України: історія формування, юридичні аспекти та зарубіжний досвід».Презентація відбулася 23 лютого в Оргуському інформаційному центрі з участю активістів природоохоронного руху, працівників Мінприроди, а також заступника Міністра екології та природніх ресурсів з питань європейської інтеграції – Миколи Кузьо.
Посібник став свого роду реакцію експертів ЕПЛ на ряд низькоякісних законопроектів, останніми місяцями зареєстрованих або й ухвалених у Верховній Раді України. Всі такі законопроекти направлені на введення нових, почасти об’єктивних а почасти абсурдних заборон окремих заходів видів діяльності (в тому числі й природоохоронних заходів) на територіях природно-заповідного фонду. В усіх випадках, потреба запровадження нових норм аргументується ініціаторами законопроектів як приведення законодавства до європейських стандартів. Через це питання охоронних режимів заповідних територій сьогодні є темою гарячої дискусії. Готуючи видання, авторський колектив передусім провів різносторонній аналіз правового режиму природно-заповідного фонду України та західних країн.
Під час презентації також було обговорено проблеми видів інтродуцентів на територіях ПЗФ, боротьба з якими стане неможливою, якщо ухвалювати закони, що забороняють природоохоронні заходи. У такому випадку існує небезпека деградації території та неможливість її збереження в первісному стані.
Разом із працівниками Мінприроди під час дискусії було обговорено можливості інтеграції пропозицій, висловлених у посібнику ЕПЛ, у роботу з імплементації пташиної та оселищної директив ЄС, чим займається створена при Мінприроди «Робоча група з охорони природи»1. Зокрема, у західних країнах відбувається взаємна інтеграція різних природоохоронних процесів. Україна, що знаходиться на початку євроінтеграційного шляху, фактично стоїть на роздоріжжі і має обрати раціональний шлях імплементації природоохоронного законодавства ЄС.
Сподіваємося, що корисним у цій справі стане підготовлений нами посібник. Електронну версію посібника можна завантажити на сайті ЕПЛ за адресою: http://epl.org.ua/people/nashi-publikatsii/3002-pravovyi-rezhym-pryrodno-zapovidnoho-fondu-ukrainyistoriia-formuvannia-iurydychni-aspekty-ta-zarubizhnyi-dosvid
Контакти :
Петро Тєстов, Олексій Василюк, Катерина Норенко, екологи ЕПЛ
Email:office@epl.org.ua;
Тел.: (032) 225-76-82
1 Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 16.10.2014 № 321