Про підсумки діяльності з регулювання ядерної та радіаційної безпеки за 2011 рік та її пріоритетні напрями у 2012 році
27 січня 2012 року
Державна інспекція ядерного регулювання України здійснює державний нагляд за дотриманням законодавства, умов виданих документів дозвільного характеру, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання, обліку та контролю ядерних матеріалів, виконує інші законодавчо визначені функції та повноваження відповідно до Положення про Держатомрегулювання України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 403.
У 2011 році робота Державної інспекції ядерного регулювання України, що є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії, була спрямована на забезпечення виконання пріоритетних завдань Уряду України, доручень Президента України, рішень Ради національної безпеки та оборони України у контексті провадження адміністративних реформ, структурної перебудови економіки, реалізації програм соціально-економічного розвитку, виконання міжнародних зобов’язань України та політичних домовленостей.
Крім того, у зв’язку з аварією на АЕС «Фукусіма-Даічі» в Японії після потужного землетрусу і цунамі 11 березня 2011 року, пріоритетом діяльності Держатомрегулювання України стало виконання Указу Президента України від 12 травня 2011 року № 585/2011 щодо введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України», яким передбачено проведення поглибленої позачергової оцінки стану безпеки енергоблоків АЕС України, включаючи перевірку їх сейсмостійкості.
У травні 2011 року Держатомрегулюванням України був схвалений План дій щодо виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки та подальшого підвищення безпеки енергоблоків АЕС, розроблені та введені в дію наказом від 23.06.2011 р. № 91 Рекомендації до структури та змісту звіту з цільової переоцінки безпеки ядерних установок, розміщених на майданчику АЕС, з урахуванням уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі», розроблені на основі узгодженої Європейською Групою Регуляторів Ядерної Безпеки (ENSREG) та Європейською Комісією методології проведення «стрес-тестів» для європейських АЕС (13 травня 2011р.),
Україна приєдналася до ініціативи ЄК та ENSREG щодо проведення «стрес-тестів» для АЕС у країнах-членах ЄС та сусідніх країнах (Декларація щодо проведення «стрес-тестів», 24.06.2011р.).
Результати виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки діючих енергоблоків АЕС та ССВЯП ЗАЕС розглянуто на публічному засіданні Колегії та затверджено Постановою Колегії Держатомрегулювання України від 24-25 листопада 2011 року № 13.
У квітні 2011 р. Держатомрегулювання на П’ятій нараді з розгляду виконання країнами-учасницями зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку презентувала П’яту Національну доповідь та надала аргументовані і вичерпні відповіді на запитання представників інших країн. Україна підтвердила виконання своїх зобов’язань відповідно до Конвенції про ядерну безпеку, що визнано Договірними сторонами під час презентації та розгляду П’ятої національної доповіді України і знайшло відображення у підсумкових документах наради.
Основні результати у сфері нормативно – правового регулювання
В ході адміністративної реформи Державний комітет ядерного регулювання України перейменовано на Державну інспекцію ядерного регулювання України.Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 403 затверджено Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України відповідно до Конституції України. До Положення внесені зміни, які доповнюють та уточнюють функції органу державного регулювання у сфері безпеки використання ядерної енергії відповідно до законодавства.
На виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 8 квітня 2011 р. «Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України», уведеного в дію Указом Президента України № 585/2011 р. від 12 травня 2011 р., Держатомрегулюванням України було подано на розгляд Кабінету Міністрів України проект Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання безпеки у сфері використання ядерної енергії». Цей законопроект встановлюєзасадиутворення компетентного, колегіального центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, посилення його інституційної стабільності, ефективності та незалежності шляхом законодавчого закріплення його статусу. 18 жовтня 2011 року на засіданні Верховної Ради України проект Закону був прийнятий у першому читанні. Наразі здійснюється його супроводження при підготовці до 2-го читання.
З метою приведення законодавства України у відповідність до адміністративної реформи Держатомрегулюванням України розроблено проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо безпеки використання ядерної енергії”, який передано до Міністерства юстиції України для узагальнення та внесення до Адміністрації Президента України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 591 затверджено перелік платних адміністративних послуг, які надаються Держатомрегулюванням України та її територіальними органами, і визначено розмір плати за їх надання. Розмір цієї плати встановлено відповідно до методики, затвердженої Мінекономіки.
Відповідно до вимог Закону України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії» щодо видачі ліцензій на бланках спеціального зразка постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 р. № 790було затверджено зразок такого бланка.
На виконання Плану заходів щодо забезпечення відкритості і доступності інформації, пов’язаної з використанням ядерної енергії, а також підвищення рівня культури ядерної безпеки в атомній енергетиці, затвердженого розпорядженням КМУ від 03.08.2011 р. № 736-р, з урахуванням документів МАГАТЕ (SF-1, GS-R-3) та кращої європейської практики розроблено «Загальні вимоги до системи управління діяльністю у сфері використання ядерної енергії», які затверджено наказом Держатомрегулювання України від 19.12.2011 р. за № 190, та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 січня 2012 р. за № 17/20330.
У 2011 році за основними напрямками регулювання безпеки забезпечено розробку, погодження та введення в дію таких НПА:
безпека ядерних установок
– наказ Держатомрегулювання України від 20.04.2011 р. № 39 «Про внесення змін до Положення про порядок розслідування та обліку порушень в роботі атомних електричних станцій», зареєстрований в Мін’юсті 13.05.2011 р. за № 575/19313 (Положення конкретизує вимоги Загальних положень безпеки атомних станцій, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України від 19.11.2008 р. за № 56/14747, щодо розслідування та обліку порушень в роботі атомних станцій);
– внесено зміни до Загальних положень безпеки атомних станцій (наказ Держатомрегулювання України № 133 від 20.09.11 р., зареєстрований в Мін’юсті 29.09.2011 р. за № 1132/19870) з урахуванням уроків аварії на АЕС «Фукусіма» в Японії;
– здійснюється погодження проекту НПА «Загальні положення безпеки ядерної підкритичної установки», що необхідний, зокрема, для оцінки безпеки при здійсненні будівництва та експлуатації ядерної підкритичної установки, спорудження якої планується відповідно до домовленостей, досягнутих на Вашингтонському самміті Президентами України та США;
– наказом Держатомрегулювання України від 28.12.2011 року № 195 затверджено «Умови та порядок видачі ліцензій на провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації» та подано до Міністерства юстиції на державну реєстрацію;
– наказом Держатомрегулювання України № 122 від 16.08.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.09.2011 за № 1067/19805 затверджено оновлені Форми документів з провадження справ про адміністративні правопорушення у сфері ядерної та радіаційної безпеки у зв’язку з перейменуванням Держатомрегулювання України та змінами законодавства.
- розроблено та затверджено Порядок здійснення невідкладних заходів йодної профілактики серед населення України у разі виникнення радіаційної аварії (наказ від 08.11.2011 р. № 154, зареєстровано в Мін’юсті 25.11.2011 р. за № 1353/20091) на виконання рішення РНБО від 08.04.11 р. “Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України”, уведеного в дію Указом Президента України від 12.05.11 р. № 585, яке було прийнято після подій на АЕС «Фукусіма-Даічі»;
- розроблено та затверджено спільним наказом Держатомрегулювання України та МОЗ України від 07.11.2011 р. № 153/766 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.11.2011 р. за № 1343/20081 Вимоги щодо визначення розмірів і меж зони спостереження атомної електричної станції;
- здійснюється перегляд ПНАЕ Г-10-021-90 “Правила устройства и эксплуатации локализующих систем безопасности атомных станций” та розробка НПА, який встановлює загальні вимоги до ЛСБ АЕС; та ПНАЕ Г-14-029-91 «Правила безопасности при хранении и транспортировании ядерного топлива на объектах атомной енергетики» та розробка НПА, який встановлює вимоги до забезпечення безпеки під час поводження з ядерним паливом на АЕС.
регулювання безпеки поводження з радіоактивними відходами
продовжується робота над проектами:
– загальних положень забезпечення безпеки при поводженні з радіоактивними відходами;
– порядку звільнення майданчиків атомних електростанцій від регулюючого контролю після завершення робіт із зняття з експлуатації;
– внесення змін до Умов і вимог безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з переробки, зберігання та захоронення РАВ.
регулювання безпеки поводження з джерелами іонізуючого випромінювання
– постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 р. № 1174 затверджено критерії, за якими діяльність з використання джерел іонізуючого випромінювання звільняється від ліцензування;
– розпочато роботу над проектом Вимог та умов (ліцензійних умов) провадження діяльності з використання лінійних прискорювачів та проектом Основних вимог та умов безпеки поводження з джерелами іонізуючого випромінювання;
регулювання фізичного захисту ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання
прийнято
–постанову Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2011 р. № 1337 «Про затвердження Порядку функціонування державної системи фізичного захисту». Цей Порядок визначає засади функціонування державної системи фізичного захисту, створеної для досягнення цілей фізичного захисту на державному рівні: конкретних ядерних установок, об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, інших джерел іонізуючого випромінювання; конкретних перевезень ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання;
– наказ Держатомрегулювання України від 05.12.2011 р. № 177 «Про затвердження Вимог до зон обмеження доступу, контролю та управління доступом у зони обмеження доступу»;
– наказ Держатомрегулювання України від 05.12.2011 р. № 176 «Про затвердження Вимог до комплексу інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання».
Завданням Держатомрегулювання України на 2012 рік в частині нормативного регулювання фізичного захисту є продовження роботи, на виконання Указу Президента України від 15 листопада 2010 р. № 1035 «Про Національний план з реалізації Робочого плану Вашингтонського самміту з ядерної безпеки на 2010-2012 роки», з розробки Загальнодержавної цільової програми «Захищеність ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання», яка буде затверджена Законом України, а також з розробки комплексного плану заходів з удосконалення фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання, який буде затверджено розпорядженням КМУ.
При підготовці проектів НПА в Держатомрегулюванні України здійснюється їх аналіз щодо відповідності нормам європейського законодавства, про що готуються відповідні довідки. Крім того, ведеться робота щодо адаптації у випадку прийняття ЄС нових актів. Так, в 2011 році розпочата робота щодо адаптації двох директив Європейської Комісії. Це директива щодо поводження з високоактивними та «покинутими» джерелами іонізуючого випромінювання та директива щодо нагляду та контролю за перевезенням відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів.
Відповідно до вимог законодавства з питань державної регуляторної політики та із врахуванням обмежень дії цього законодавства на відносини в сфері безпеки використання ядерної енергії Державною інспекцією ядерного регулювання України протягом 2011 року підготовлено аналіз регуляторного впливу до 9 регуляторних актів та 16 звітів по відстеженню регуляторного впливу раніше прийнятих нормативно-правових актів.
В Держатомрегулюванні України ведеться електронний реєстр нормативно-правових актів з ядерної та радіаційної безпеки, прийнятих Держатомрегулювання України, який підтримується в актуальному стані. Забезпечується зберігання оригіналів нормативно – правових актів Держатомрегулювання України, відслідковується їх офіційне оприлюднення та здійснюється їх оприлюднення на сайті Державної інспекції ядерного регулювання України. Крім того, на сайті Держатомрегулювання розміщуються проекти найважливіших нормативно-правових актів, що дозволяє врахувати пропозиції як громадськості так і фахівців галузі.
Одним із елементів нормативного регулювання є те, що Держатомрегулювання України розглядає погодження законів та інших нормативно-правових актів, що розроблені іншими центральними органами виконавчої влади, адже здійснюючи погодження таких актів, Держатомрегулювання України перевіряє їх на відповідність вимогам ядерної та радіаційної безпеки.
Держатомрегулюванням України в 2011 році було розглянуто 52 проекти законів та актів Кабінету Міністрів України, що надійшли на погодження до Держатомрегулювання України та 45 проектів нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. При цьому, у разі необхідності, готувались пропозиції з питань, що належать до компетенції Держатомрегулювання. Так, наприклад, Держатомрегулювання України протягом року було розглянуто 28 проектів нормативно-правових актів з охорони праці та надано пропозиції та зауваження до них. Ці зауваження стосувались питань забезпечення радіаційної безпеки на робочих місцях для забезпечення охорони праці.
Основні результати у сфері наглядової діяльності
Оцінка безпеки ядерних установок
На виконання Концепції підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій, схваленої розпорядженням Кабінетом Міністрів України від 13.12.2005 р. № 515-р, протягом 2011 року, Держатомрегулюванням Українибуло узгоджено реалізацію 32-х заходів Концепції на підставі розгляду документів з обґрунтування безпеки.
На кінець 2011 року виконано 232 «пілотні» заходи Концепції та 384 заходи, що адаптуються. Разом з цим, у повному обсязі заходи, передбачені Концепцією, виконані тільки на енергоблоці № 1 Рівненської АЕС.
На виконання Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки АЕС України, введеної в дію спільним наказом Мінпаливенерго та Держатомрегулювання № 517/172 від 07 грудня 2010 року, передбаченої на період до 2017 року, було здійснено всебічну оцінку безпеки та узгоджено практичне впровадження 28 заходів цієї програми.
За результатами виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки діючих АЕС розроблені додаткові заходи безпеки, які частково вже виконані та будуть постійно виконуватися за узгодженням з Держатомрегулювання України.
В частині ліцензування експлуатуючої організації діючих АЕС, протягом 2011 року було надано 13 окремих дозволів на пуск енергоблоків після планово-попереджувальних ремонтів (ППР) з перевантаженням активної зони.
Крім ядерних енергетичних установок Держатомрегулювання України здійснює регулювання безпеки:
- сховищ відпрацьованого ядерного палива (СВЯП):
- сухе СВЯП ЗАЕС (діюче),
- СВЯП-1 ЧАЕС (діюче),
- СВЯП-2 ЧАЕС (на стадії проектування)
- централізоване СВЯП АЕС України (ЦСВЯП) (на стадії прийняття рішення про розміщення, проектування та будівництво);
- дослідницьких реакторів;
- заводу з виробництва ядерного палива для реакторів ВВЕР-1000 (ОВЯП);
- ядерної установки «Джерело нейтронів».
У 2011 році Держатомрегулюванням України
- видано окремий письмовий дозвіл на введення в експлуатацію другої черги сухого СВЯП ЗАЕС;
- видано окремий письмовий дозвіл на звільнення басейнів витримки блоків №1;2 ЧАЕС від відпрацьованого ядерного палива;
- здійснювався контроль за виконанням заходів «Плану підвищення безпеки СВЯП-1»;
- погоджено «План ліцензування СВЯП-2»;
- погоджено проект Закону України «Про розміщення комплексу з поводження з відпрацьованим ядерним паливом Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» для зберігання відпрацьованого ядерного палива вітчизняних атомних електростанцій»;
- погоджені критерії та вимоги до майданчику для розміщення заводу з виробництва ядерного палива;
- погоджений «План ліцензування СВЯП на етапах вибору майданчика, проектування та будівництва»;
- виконана державна експертиза ядерної та радіаційної безпеки ТЕО спорудження Джерела нейтронів.
- розпочато виконання державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки ПЗАБ Джерела нейтронів.
Крім цього, за ініціативи Держатомрегулювання України утворено Міжвідомчу комісію з питань створення джерела нейтронів та забезпечено проведення 4-х її засідань
30 квітня 2011 року представники Держатомрегулювання України взяли участь (у якості спостерігачів) у громадських слуханнях щодо розміщення джерела нейтронів, які були проведені в м. Харків.
29 жовтня 2011 року представник Держатомрегулювання України взяв участь (у якості спостерігача) у громадських слуханнях щодо розміщення заводу з виробництва ядерного палива, які були проведені в смт. Смоліне Кіровоградської області.
За результатами розгляду пакету матеріалів з обґрунтування безпеки щодо застосування нових модифікацій ядерного палива у контексті диверсифікації на засіданні колегії Держатомрегулювання України, яке відбулось у липні 2011 року, було вирішено дати дозвіл на початок дослідно-промислової експлуатації ТВЗ-W на енергоблоці № 2 ЮУАЕС.
У контексті продовження експлуатації енергоблоку № 1 ЮУ АЕС:
– завершено (крім реактора та захисної оболонки) розгляд звітних матеріалів з оцінки технічного стану систем та елементів енергоблоку;
– проведено аналіз повноти виконання заходів з підвищення безпеки, передбачених Комплексною програмою підвищення безпеки;
– узгоджено документи щодо поточного стану кваліфікації обсадження та видано зауваження щодо підтвердження характеристик обладнання на «жорсткі» умови експлуатації та сейсмічні впливи;
– розглянуто на засіданні Колегії Держатомрегулювання України 19 липня 2011 року аналіз стану виконання робіт з продовження експлуатації енергоблоку № 1 ЮУ АЕС;
– розглянуто оцінку сейсмічних характеристик майданчику ЮУ АЕС та результати оцінки представлено на Колегії Держатомрегулювання України 8 вересня 2011 року;
– узгоджено 7 звітів за факторами безпеки, інші 7 звітів та «Комплексний аналіз безпеки» за результатами розгляду повернуто на доопрацювання.
Інспекційна діяльність
За 2011 рік підрозділами центрального апарату Держатомрегулювання України та її територіальними органами було проведено 914 інспекційних перевірок (у 2010 році – 998 інспекційних перевірок, у 2009 році – 1112) та 402 обстеження (у 2010 році – 448 обстежень, у 2009 році – 469 ). Кількісні показники інспекційної діяльності наведено у таблиці.
Підрозділи | План/факт | Позапланові інспекції | Обстеження |
ДБЯУ, ВРФЗ, УРБ, УРАВ, ВГ | 48/16 | 20 | 9 |
Держатомінспекції на ЗАЕС, РАЕС, ХАЕС, ЮУ АЕС, ЧАЕС | 58/57 | 41 | 1 |
Державін інспекції з ядерної та радіаційної безпеки у регіонах України | 430/274 | 506 | 392 |
Разом | 536/347 | 567 | 402 |
За результатами інспекційної діяльності Державних інспекцій з ядерної безпеки на майданчиках АЕС було виявлено 329 порушень законодавства. З метою усунення виявлених порушень видано 82 обов’язкових для виконання приписів.
Штрафні санкції
Протягом 2011 року державними інспекторами притягнуто до адміністративної відповідальності:
– за ст. 95 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) 89 осіб (за 2010 рік – 93 особи, за 2009 рік – 62 особи); стягнуто штрафи до державного бюджету на суму 32500 гривен (за 2010 рік – 30965 гривен, за 2009 рік – 23139 гривен);
– за ст. 188-18 КУпАП – 34 особи (за 2010 рік – 73 особи, за 2009 рік – 83 особи); стягнуто штрафи до державного бюджету на суму 9945 гривен (за 2010 рік – 19425 гривен, за 2009 рік – 19 635 гривен).
Пріоритетні завдання на 2012 рік
- регулюючий супровід виконання детального плану-графіку реалізації додаткових заходів з підвищення безпеки за результатами виконаної цільової позачергової оцінки стану безпеки діючих АЕС;
- вдосконалення системи протиаварійної готовності, розробленої за результатами цільової перевірки стану аварійної готовності на АЕС;
- підготовка та представлення Національної доповіді України під час позачергової оглядової наради з виконання зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку, яка відбудеться 27-31 серпня 2012 року на виконання рішення Генерального комітету П’ятої наради країн-сторін Конвенції;
- посилення ефективності наглядової діяльності шляхом вдосконалення інспекційних процедур тапровадження інтегральної системи нагляду;
- впровадження механізмів ринкового нагляду в частині питань, що віднесені до компетенції Держатомрегулювання України.
Дотримання міжнародних режимів безпеки та захищеності у сфері використання ядерної енергії
У березні 2011 року за результатами розгляду застосування гарантій нерозповсюдження ядерної зброї Секретаріат МАГАТЕ вперше для України зробив розширений висновок, що означає упевненість у тому, що наша держава неухильно і послідовно дотримується принципів нерозповсюдження ядерної зброї.
Наслідком прийняття розширеного висновку є перехід до нового етапу застосування гарантій МАГАТЕ в Україні – так званих інтегрованих гарантій, що передбачає у 2012 р. зміни у процедурах контролю з боку МАГАТЕ.
Держатомрегулюванням України у 2011 р. проведено роботу з підготовки до застосування інтегрованих гарантій в Україні, зокрема щодо забезпечення перегляду внутрішніх процедур доступу інспекторів МАГАТЕ на майданчики без попереднього повідомлення.
У рамках виконання вимог Угоди про гарантії та Додаткового протоколу у 2011 р. отримано, оброблено та надіслано до МАГАТЕ 122 звіти від суб’єктів ДСОК та 18 попередніх повідомлень про міжнародні передачі ядерних матеріалів, регулярно надавалась інформація для планування інспекцій МАГАТЕ, організовано 71 інспекцію МАГАТЕ на установках України та 2 додаткових доступи. Крім того, надіслано 60 декларацій в рамках Додаткового протоколу до Угоди про гарантії, задоволено запити МАГАТЕ щодо колишньої військової ядерної інфраструктури часів СРСР на території України та сучасний стан цих об’єктів.
У 2012 році ДСОК України має виконати важливе завдання – підтвердження досягнутого рівня під час практичного застосування інтегрованих гарантій в частині організаційного забезпечення неоголошених інспекцій МАГАТЕ. В той же час, загальна кількість інспекцій та інспекційні зусилля МАГАТЕ щодо ядерного матеріалу та установок будуть суттєво зменшуватись завдяки покращенню взаємодії з Агентством. Україна сприяє застосуванню систем віддаленого моніторингу на ядерних установках, за допомогою яких інформація про ядерні матеріали передається з ядерних установок безпосередньо до штаб-квартири МАГАТЕ. Також будуть вжиті заходи до поліпшення умов для здійснення інспекторами МАГАТЕ верифікаційної діяльності на АЕС України.
Державне регулювання безпеки поводження з радіоактивними відходами (РАВ) та джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ), об’єкту «Укриття», перевезень радіоактивних матеріалів та переробки уранових руд.
Одним з пріоритетних завдань Держатомрегулювання України на 2011 рік було визначено підготовку четвертої Доповіді про виконання Україною зобов’язань за Об’єднаною конвенцією про безпеку поводження з відпрацьованим ядерним паливом та безпеку поводження з радіоактивними відходами.
Доповідь підготовлена та надана до МАГАТЕ. У доповіді доведено виконання усіх зобов’язань та продемонстровано прогрес, який відбувся у забезпеченні безпеки поводження з відпрацьованим ядерним паливом радіоактивними відходами з часу наради 2009 року. В процесі підготовки доповіді висвітлилися певні проблеми, пов’язані з функціонуванням фондів зняття з експлуатації та поводження з РАВ. Держатомрегулювання України разом з органами управління підготувало пропозиції Уряду щодо покращення функціонування фондів. Вирішення цих проблем та успішний захист національної доповіді на 4 нараді з розгляду виконання країнами-учасницями зобов’язань за Об’єднаною Конвенцією у травні 2012 залишається пріоритетом на 2012 рік.
В рамках впровадження програми «Ініціатива щодо зменшення глобальної загрози та покращення захищеності джерел іонізуючого випромінювання (ДІВ)» посилено системи фізичного захисту ряду підприємств, які зберігають/використовують високоактивні ДІВ:
– ДП СЦ «Вуглеізотоп» (Донецьк)
– Донецький ДМСК УкрДО «Радон»
– Центр трансплантації кісткового мозку (Київ)
– Одеській ДМСК УкрДО «Радон»
– Львівський ДМСК УкрДО «Радон»
Продовжувалась діяльність з надання фізичним особам допусків до особливих робіт. Затверджено 142 переліки посад працівників, робота на яких потребує допуску до виконання особливих робіт. Розглянуто та затверджено 49 актів визначення рівня фізичного захисту.
В рамках Обміну інформацією з Базою даних МАГАТЕ щодо інцидентів з незаконного обігу ядерних та інших радіоактивних матеріалів отримано та внесено до Бази даних відомості щодо 143 інцидентів з незаконного обігу в інших країнах-учасницях відповідної БД МАГАТЕ, які були підтверджені цими державами-учасницями.
До пріоритетів 2011 року було віднесено розробку заходів щодо радіаційного захисту та захищеності під час проведення в Україні Євро-2012. На виконання цього пріоритету Україна та Польща активізували в 2011 році співробітництво з МАГАТЕ. Протягом 2011 року Держатомрегулюванням України за підтримки МАГАТЕ організовано низку підготовчих організаційних заходів, у тому числі було проведено ряд учбових курсів з підготовки інструкторів України та Польщі з наступних питань:
- методи детектування випромінювання;
- оперативна координація дій з метою ефективного реагування при спрацюванні сигналізації виявлення;
- зловмисні дії з використанням ядерних та радіаційних матеріалів під час проведення великих громадських заходів.
У навчанні взяли участь близько 100 представників з міністерств та відомств України та Польщі.
У 2012 році підготовка до забезпечення ядерної та радіаційної безпеки під час Чемпіонату Євро-2012 залишається пріоритетом Держатомрегулювання України. Заплановані та будуть виконані заходи з забезпечення виявлення та реагування на ядерні та радіологічні загрози. Для радіаційної розвідки та моніторингу буде задіяна мобільна радіологічна лабораторія RANIDSONNI.
У 2011 році Державна інспекція ядерного регулювання України продовжувала активно контролювати ініційовані нею роботи з підвищення рівня захищеності джерел іонізуючого випромінювання. Відпрацьовані ДІВ вилучалися у підприємств, які їх не використовували, не забезпечували фізичний захист, але й не мали коштів на розрядку високоактивних ДІВ з установок, перевірку герметичності та передачу на спеціалізовані підприємства.
Протягом 2011 року вилучено та забезпечено подальше безпечне зберігання відпрацьованих ДІВ з опромінювальних установок “Исследователь” Інституту біології південних морів (м. Севастополь) та Інституту клітинної біології та генетичної інженерії (м. Київ). Також вилучено ДІВ з ДНВП “РІУС” (м. Київ). Роботи виконувалися Київським ДМСК ДК “УкрДО “Радон”. Всього вилучено 123 ДІВ різного радіонуклідного складу загальною активністю більше 1000 Кі. Розроблено додатковий перелік підприємств – банкрутів, на яких планується вилучення ДІВ за кошти міжнародної допомоги.
У результаті планомірного збору та консолідації відпрацьованих ДІВ на спеціалізованих підприємствах з поводження з РАВ значно знижена небезпека для суспільства від можливих радіаційних аварій з ДІВ, які покинуті без нагляду та знаходяться у незаконному обігу.
Протягом 2011 року зареєстровано 38 випадків радіаційних інцидентів. З них 5 випадків виявлення радіаційно-забрудненого металобрухту, 8 – втрати ДІВ, 25 – виявлення ДІВ у незаконному обігу. Найбільш складною виявилася ліквідація радіаційної аварії у Севєродонецьку (27.12.2011 – 05.01.2012), де активну участь в організації ідентифікації та вилучення взяла Південно-Східна Державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки.
У 2011 році Державна інспекція ядерного регулювання України продовжувала виконувати пріоритетне завдання регулювання безпеки об’єктів інфраструктури для поводження з РАВ на Чорнобильській АЕС (промислового комплексу для поводження з твердими РАВ, заводу з переробки рідких РАВ, тимчасового сховища РАВ (ЛОТ 0), сховища для захоронення РАВ СОПСТРВ (ЛОТ 3), а також об’єктів комплексу «Вектор».
Протягом 2011 року проведено 14 інспекційних заходів у рамках нагляду за безпекою поводження з РАВ, на системній основі аналізувалися звіти ліцензіатів. Основними виявленими недоліками було недотримання регламентів радіаційного контролю та, як наслідок дефіцити радіаційного захисту персоналу та навколишнього середовища. У таких випадках застосовувалися фінансові санкції та зупинення робіт. Наприклад, до забезпечення радіаційного контролю у повному обсязі були призупинені роботи з закриття сховищ ПЗРВ «Підлісний» у зоні відчуження.
Незважаючи на санкції, залишаються певні дефіцити при поводженні з РАВ спеціалізованих підприємств ДК “УкрДО “Радон”. На даний час відсутні технічні рішення:
– щодо можливості подальшої експлуатації сховищ колодязного типу для відпрацьованих ДІВ;
– щодо можливості ДМСК ДК “УкрДО “Радон” здійснювати поводження з матеріалами забрудненими техногенно-підсиленими джерелами природного походження;
– щодо переробки рідких РАВ, які містять тритій.
Позитивним зрушення є поновлення робіт з ліквідації аварії на Київському ДМСК. Роботи здійснюються під наглядом Держатомрегулювання України на основі погодженої «Програми проведення робіт з оцінки вільної води та її відкачування зі сховищ твердих радіоактивних відходів №№ 5, 6, 7 пункту зберігання радіоактивних відходів Київського ДМСК».
Регулювання безпеки об’єкту «Укриття» було визначено пріоритетом 2011 року. Протягом 2011 року Держатомрегулюванням України проведено державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки проекту «Новий Безпечний Конфайнмент (НБК). Пусковий комплекс-1 (ПК-1). Ліцензійний пакет – 5 (ЛП-5). Проект «Основна споруда і система основних кранів». Проект погоджено та визнано, що він відповідає вимогам ядерної та радіаційної безпеки в частині, що стосується основних фундаментів, несучих конструкцій Арки, обшивки Арки та потребує доопрацювання в частині системи основних кранів. На підставі Ліцензійного пакету ЛП-5, Держатомрегулюванням України видано окремий письмовий дозвіл на здійснення робіт з будівництва, монтажу основної споруди першого пускового комплексу нового безпечного конфайнмента (ПК-1 НБК), включаючи будівництво фундаментів НБК в сервісній зоні, монтаж несучих елементів стальної конструкції та обшивки основної споруди. Крім того, Держатомрегулювання України на основі ретельного аналізу забезпечення ЯРБ прийнято 71 важливих регулюючих рішень щодо перетворення ОУ на безпечний об’єкт. Щодо спорудження нової вентиляційної труби ІІ черги ЧАЕС (НВТ) було розглянуто та погоджено наступні 5 проектів виконання робіт та видано окремий письмовий дозвіл на здійснення робіт з будівництва нової вентиляційної труби ІІ черги ЧАЕС, яка й змонтована у 2011 році.
У 2012 році пріоритетом є розгляд та регулююче погодження проекту першого пускового комплексу нового безпечного конфайнмента.
Державна інспекція ядерного регулювання України продовжувала забезпечувати державну реєстрацію ДІВ. На даний час в Україні налічується 4389 суб’єктів діяльності, що використовують ДІВ, які підлягають державній реєстрації в Регістрі, з них 3899 суб’єктів діяльності мають ДІВ, діяльність по використанню яких підлягає обов’язковому ліцензуванню. Станом на грудень 2011 року в Державному регістрі ДІВ зареєстровано 27 544 джерела іонізуючого випромінювання, у тому числі 15 880 радіонуклідних ДІВ та 11 664 генератора випромінювання. З 2009 по 2011 рік переведено до категорії РАВ та знято з реєстрації 4 216 радіонуклідних ДІВ. Протягом 2011 року в Україну ввезено 160 радіонуклідних ДІВ; вивезено за межі України 20 радіонуклідних ДІВ; ввезено 73 та виготовлено 108 генераторів випромінювання, вивезено з України 77 генераторів випромінювання, ввезено 156 партій радіофармпрепаратів.
18 суб’єктів мають ліцензії на виробництво ДІВ. Протягом 2011 року проведено оцінку 5 технічних умов на виробництво ДІВ (генеруючи пристрої та БГИ) та узгоджено ці технічні умови;
Діяльність з переробки уранових руд здійснюють ДП “Схід ГЗК” та ТОВ НВП “Антиізотоп”, які мають відповідні ліцензії. За невиконання особливих умов дію ліцензії ДП “Бар’єр” зупинено. Протягом 2011 року проведено Державні експертизи з ядерної та радіаційної безпеки 19 проектів що стосуються переробки уранових руд.
У 2011 році проводилася видача документів дозвільного характеру на перевезення радіоактивних матеріалів. Видано (внесено змін, переоформлено) 17 ліцензій на перевезення радіоактивних матеріалів; 102 дозволи на здійснення міжнародних перевезень, продовжено та внесено зміни до 41 дозволу; 11 сертифікатів про затвердження конструкцій пакувальних комплектів та спеціальних умов перевезення. Проведено 10 інспекційних перевірок інспекторами центрального апарату та регіональних інспекцій суб’єктів діяльності з перевезення радіоактивних матеріалів.
У 2011 році Держатомрегулювання України розпочало підготовку державної програми зі створення Єдиного державного реєстру доз опромінення персоналу.
Важливою складовою діяльності Держатомрегулювання України у 2011 році залишалося зменшення регуляторного тиску шляхом повного або обмеженого звільнення ДІВ та радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю. Розроблено та введено в дію «Критерії, за якими діяльність з використання джерел іонізуючого випромінювання звільняється від ліцензування» (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 р. № 1174). Продовжувалося застосування на практиці НПА 306.4.159-2010 «Порядок звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю».
Державні інспекції з ядерної та радіаційної безпеки (далі – держінспекцій) здійснюють ліцензування та нагляд 4389 суб’єктів діяльності в сфері використання ядерної енергії, що використовують більше 27544 ДІВ. З них 3899 суб’єктів діяльності підлягають ліцензуванню.
Протягом 2011 року держінспекціями забезпечено державну реєстрацію 4622 ДІВ (радіонуклідних та генеруючих).
Важливими з точки зору безпеки напрямами діяльності держінспекцій у 2011 році були такі:
– ліцензування та нагляд за введенням в експлуатацію нових радіаційних технологій (Північний та Західний регіон);
– участь у реагуванні на радіаційні аварії (Південно-Східний регіон, Північний регіон);
– підвищення рівня знань з питань радіаційної безпенки серед населення (Західний регіон);
– вилучення відпрацьованих високоактивних ДІВ.
Спільна робота структурних підрозділів центрального апарату Держатомрегулювання, п’яти Державних інспекцій з ядерної безпеки на АЕС та восьми Державних інспекцій з ядерної та радіаційної безпеки дозволила забезпечити виконання усіх пріоритетних завдань та забезпечити радіаційний захист населення, персоналу та навколишнього природного середовища.
Основними завданнями з безпеки та захищеності при поводженні з ДІВ та РАВ на 2012 рік є:
- забезпечення практичного застосування інтегрованих гарантій;
- підготовка до четвертої наради з розгляду виконання країнами-учасницями зобов’язань за Об’єднаною Конвенцією та захист національної доповіді та представлення Національної доповіді України під час позачергової оглядової наради з виконання зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку;
- розробка проекту Загальнодержавної цільової програми «Захищеність ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів та джерел іонізуючого випромінювання» та комплексного плану заходів з удосконалення фізичного захисту;
- забезпечення ядерної та радіаційної захищеності під час Чемпіонату Євро-2012;
- розгляд та регулююче погодження проекту першого пускового комплексу нового безпечного конфайнмента об’єкта «Укриття»;
- забезпечення планомірного збору та консолідації відпрацьованих ДІВ на спеціалізованих підприємствах з поводження з РАВ.
Додаток
Міжнародна діяльність у 2011 році та плани на 2012 рік
у світі укладання документів про міжнародне співробітництво
Підписані документи:
25 січня 2011 року під час офіційного візиту в Україну Прем’єр-міністра Турецької Республіки Р.Т. Ердогана підписана Програма співробітництва між Держатомрегулюванням України та Державним агентством Турецької Республіки з питань атомної енергетики на 2011-2012 рр.
20 квітня 2011 року Верховною Радою України ратифікована Угода між Кабінетом Міністрів України, Урядом Російської Федерації та Урядом Словацької Республіки про перевезення ядерних матеріалів між Російською Федерацією і Словацькою Республікою через територію України.
21 вересня 2011 року в ході 55-ї сесії Генеральної Конференції МАГАТЕ Голова Держатомрегулювання України О. Миколайчук та Голова Комісії ядерного регулювання США Грегорі Яцко підписали Поправку про внесення змін до Домовленості між Держатомрегулюванням України та Комісією ядерного регулювання США про обмін технічною інформацією та співробітництво в сфері ядерної безпеки від 10 квітня 2006 року.
Заплановано до підписання в 2012 році:
Угода між Державною інспекцією ядерного регулювання України та Комісією з регулювання атомної енергетики Індії щодо обміну технічною інформацією та співробітництва в сфері ядерної безпеки та радіаційного захисту.
Угода між Кабінетом Міністрів України, Урядом Російської Федерації та Урядом Угорщини про перевезення ядерних матеріалів між Російською Федерацією та Угорщиною через територію України.