Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 385 було затверджено Державну стратегію регіонального розвитку на період до 2020 року (надалі – Стратегія), одними із стратегічних цілей якої було вказано раціональне використання природно-ресурсного потенціалу, збереження культурної спадщини та найцінніших природних територій.
Зокрема, Додаток 5 до Стратегії містить перелік індикаторів, на досягнення прогнозованих значень яких спрямована Стратегія у регіональному розрізі. Серед переліку є чіткі показники кількості природно-заповідних територій, які необхідно створити до 2017 та 2021 років та інші вкрай важливі моменти, які вперше введені саме нею. Відтак, для реалізації цієї нової Стратегії на місцях, відповідні зміни слід було затвердити і в регіональних стратегіях.
Екологи ЕПЛ звернулися до департаментів екології та природних ресурсів усіх 22 областей з проханням включити показники заповідності до регіональних стратегій. У результаті лише одна Кіровоградська область повністю врахувала показники природно-заповідного фонду Стратегії та включила їх у свій документ. Хоча на початку проект стратегії даної області був одним із найбільш недосконалих. Дві області – Вінницька та Чернігівська – також включили такі показники, але дещо занижені. 11 областей навіть після нашого звернення проігнорували чіткі показники та обмежилися загальними фразами щодо зростання та розвитку природно-заповідного фонду. Полтавська ж область взагалі нарікає на антропогенізованість її території та неможливість досягнення таких показників, а, відтак, відмовляється виконувати Стратегію. Варто зазначити, що досить високою (7) є частка областей, які не надають жодної інформації стосовно їхніх стратегій. Вони не відповідають на звернення та запити, а на їхніх офіційних сайтах відсутні рішення та додатки про затвердження таких стратегій.
1 – Повне врахування (Кіровоградська обл.)
2 – Часткове врахування (Вінницька, Чернігівська обл.)
3 – Неврахування (Волинська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Миколаївська, Рівненська, Сумська, Херсонська, Хмельницька обл.)
4 – Відсутність інформації (Дніпропетровська, Житомирська, Закарпатська, Одеська, Тернопільська, Харківська, Черкаська обл.)
5 – Відмова враховувати (Полтавська обл.)
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Норенко, еколог ЕПЛ
Email:office@epl.org.ua; kateryna.norenko@gmail.com,
тел.: (032) 225-76-82