Екологи та волонтери ЕПЛ провели перевірку обізнаності землекористувачів ПЗФ м. Києва щодо наявності таких охоронних зобов’язань та, власне, поінформованості щодо обов’язку охороняти об’єкти ПЗФ.
У м. Києві створено понад 200 територій і об’єктів природно-заповідного фонду, значна частина з яких – окремі дерева або групи дерев. Користувачі української Вікіпедії підмітили, що однією з найбільш поширених проблем є відчутність охоронних знаків на об’єктах ПЗФ. Процедура створення об’єктів та територій природно-заповідного фонду (ПЗФ) передбачає, що після їх оголошення, наприклад, рішенням Київської міської ради, землекористувач отримує охоронне зобов’язання – документ, згідно з яким він надалі відповідає за охорону цієї природоохоронної території. Тож, у кожному з випадків, порушником є землекористувач, на якого оформлене охоронне зобов’язання щодо зазначеного ПЗФ.
Всього виявлено 42 різних суб’єкти, в віданні яких знаходяться території і об’єкти ПЗФ м.Києва. На наш запит щодо наявності охоронних зобов’язань відповіли 19 з них підтвердили наявність охоронних зобов’язань та поінформовані що відповідальні за збереження об’єктів ПЗФ (Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського, Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця, Київський зоологічний парк загальнодержавного значення, Відділення загальної біології НАН України, Національний університет біоресурсів та природокористування України, КП «Лісопаркове господарство «Конча-Заспа», Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут», КО «Київзеленбуд», Інститут геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова, Інститут харчової біотехнології та геноміки НАНУ, Дарницьке лісопаркове господарство, Святошинське лісопаркове господарство, Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка НАН України, КП «Плесо», Національний університет «Києво-Могилянська Академія», Головна астрономічна обсерваторія, ботанічний сад ім. Академіка О.В.Фоміна, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, а також Інститут зології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України).
Ще 6 установ (Свято-Троїцький Китаєвський чоловічий монастир, Державна установа «Територіальне медичне об’єднання МВС України по Київській області» МВС України , Київська міська клінічна лікарня № 17, Інститут садівництва Національної академії аграрних наук України та Агрофірма «Квіти України») не поінформовані, що на їх території є об’єкти ПЗФ (не говорячи вже що не знають про обов’язки щодо їх охорони).
Військовий госпіталь, на момент отримання нашого листа не лише не знав про розміщення на його території двох об’єктів ПЗФ а й планував їх знесення.
Решта 16 установ не надали відповідь на наші запити (в тому числі і громадська організація «Київський еколого-культурний центр»). Наші запити направлені на СТ «Троянда», КП «Ремонтно-експлуатаційна організація-10» та БІ-15 КЕВ Міноборони повернулись із зазначенням, що адресат не знаходиться за вказаною адресою.
Також нам вдалось з’ясувати, що рішенням Київради від 02.12.99 р. №147/649 була створена пам’ятка природи “Верхнє озеро-ставок з Китаївського каскаду ставків”, яка знаходиться у Голосіївському районі по вулиці Китаївській, 15. Охоронне зобов’язання отримав Київський державний науково-виробничий комбінат Міністерства АПК. Але вже 2002 року комібнат скасували. Отож щонайменше з 2002 року у м.Києві не здійснювалась інвентаризація ПЗФ та переоформлення охоронних зобов’язань.
Отримані нами результати дослідження яскраво демонструють наслідки незавершеної адміністративної реформи та, власне, скасування територіальних підрозділів Міністерства екології та природних ресурсів України. На сьогодні, державного органу, відповідального за питання заповідної справи в м.Києві немає. Як при цьому, функції охорони ПЗФ виконують землекористувачі – видно з наших результатів.
Екологи ЕПЛ підготували звернення до профільного комітету Верховної Ради України а також до Міністра екології та природних ресурсів України з проханням поновити роботу із завершення адміністративної реформи, а також звернутись до керівництва м. Києва із проханням поновити охоронні зобов’язання всім користувачам заповідних об’єктів міста.
Контакти:
Олексій Василюк, еколог ЕПЛ
e–mail: vasyliuk@gmail.com, office@epl.org.ua,
тел.: (032) 225 – 76 – 82, (097) 100 – 04 – 73