22 березня 2012 року в Брюсселі відбулася експертна зустріч Україна-ЄС з питань співпраці в енергетичній сфері. На зустрічі активно обговорювались цілі оновленої енергетичної стратегії України а також питання європейської підтримки підвищення ядерної безпеки АЕС в Україні.
За результатами зустрічі, Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко та Єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер підписали Шостий спільний звіт про виконання Меморандуму між Україною та ЄС про порозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі протягом 2011 року (далі – Звіт).
Шостий_спільний_звіт_Україна-ЄС.pdf
Меморандум про порозуміння визначає спільну стратегію поступової інтеграції енергетичного ринку України до енергетичного ринку ЄС і складається з планів дій, що охоплюють такі сфери: ядерна безпека, інтеграція ринків електроенергії та газу, безпека енергопостачання та транзиту вуглеводнів та вугільна галузь.
Зупинимось детальніше на плані дій у сфері ядерної енергетики. Так, план дій у сфері ядерної безпеки передбачає впровадження Комплексної програми з підвищення ядерної безпеки українських атомних електростанцій (“Зведена програма підвищення безпеки”). Така програма реалізовувється НАЕК “Енергоатом”, при чому, за оцінками даної компанії витрати на підвищення безпеки АЕС складуть приблизно 1,2 млрд. євро. Для того, щоб Програму можна було реалізувати до 2017 року, НАЕК “Енергоатом” подала заявку на отримання кредитів “Євратому” та Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). ЄБРР планує надати довгостроковий кредит на 300 млн євро концерну НАЕК “Енергоатом” на програму підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС, проте наразі заявка ще вивчається.
Слід зазначити, що за 2010 рік на “Зведену програму підвищення безпеки” компанія витратила близько 300 млн. грн. (28.3 мільйонів євро), а у 2011 році витрачено близько 1,507 млн. грн. (142.3 мільйонів євро). На наступних 5 років витрати на програму становитимуть ще близько 1 млрд. євро. Окрім того, в 2011 році Україною за співпраці з Європейською комісією було організовано Конференцію з оголошення внесків, яка мала на меті залучити додаткові кошти, необхідні для завершення основних проектів, що стосуються Чорнобильської АЕС. За результатами Конференції було задекларовано 740 млн. євро, донори зобов’язались зробити внесок у розмірі 550 млн. євро (з яких 122 млн. євро внесе ЄС, а 41 млн. дол. США – Україна), який буде доповнено внеском ЄБРР на суму 190 млн. євро.
У звіті зазначається як позитивний крок з боку України проведення позачергової цільової оцінки безпеки, так званих “стрес-тестів” на АЕС, “…беручи до уваги технічні умови, схвалені Європейською комісією та Європейською групою регуляторів у сфері ядерної безпеки (ENSREG)…”. Проте, проаналізувавши звіт, надісланий на розгляд Консультативної Ради 30 грудня 2011 року, спостерігається низка недоліків, невідповідності вимогам звіту, які були схвалені ENSREG, та неточність фактів і надання недостовірної інформації. У звіті також зазначається, що в Україні активно здійснюються роботи щодо удосконалення законодавства України у сфері використання ядерної енергії з урахуванням міжнародних зобов’язань України та його адаптації до законодавства Європейського Союзу. Втім, з огляду на існуючу практику, Україна не виконує належним чином взятих на себе міжнародних зобов’язань щодо удосконалення та адаптації законодавства України до законодавства ЄС у сфері використання ядерної енергії. А за відсутності котролю з боку незалежних інституцій, позиціонує на міжнародній арені протилежний, “бажаний” результат.
Як бачимо, кошти, які виділяються Україні на розроблення законодавчої бази у сфері ядерної енергетики та заходи з підвищення безпеки, є абсолютно не виправданими та використовуються вкрай не раціонально та не за цільовим призначенням. Саме тому, сумнівним залишається факт реальної інтеграції до Енергетичного співтовариства, до якого України приєдналась ще в лютому 2011 року.
Матеріал підготували:
Аліна Самура, спеціаліст з міжнародних питань, юрисконсульт ЕПЛ
a.samura@epl.org.ua,
Андрій Чорній, помічник юрисконсульта ЕПЛ