Сьогодні, 6 листопада світ відзначає Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни і озброєних конфліктів. Україна, що переживає третій рік військового конфлікту, спорвокованого російським вторгненням на Донбас – найбільш насичений техногенними та екологічними ризиками регіон, як ніколи повинна усвідомлювати питання екологічних ризиків війни.Але, незважаючи на зусилля Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) від початку військових дій на сході України, відповідальні за цю тематику державні органи ігнорують наявність катастрофічних екологічних наслідків війни1.
Екологи ЕПЛ та експерти групи Ukrainian Nature Conservation Group дослідили супутникові дані, що відображають пожежі на природних територіях, за всі роки війни. У Донецькій області на сьгодні створено 119 територій природно-заповідного фонду, з яких 54 ПЗФ потрапили в зону АТО. На Луганщині створено 183 заповідні об’єкти, з яких до зони АТО потрапили 80. Аналіз супутникових даних, проведений для кожної з цих територій, показав що в межах Луганської частини зони АТО вогнем уражені 26 заповідних територій, на Донеччині – 24. Тобо з 134 заповідних об’єктів зони АТО за роки війни згоріли 50. Це 37 % від об’єктів ПЗФ Донецької та Луганської областей.
Втрата природних територій, в тому числі пошкодження заповідних об’єктів неконтрольованими стихійними пожежами, є лише одним з багатьох катастрофічних наслідків війни для довкілля, середовища, від якості якого залежить можливіть нашого проживання на зазначеній території.
Екологи ЕПЛ переконані, що байдужість відповідальних посадовців до питання екологічних наслідків війни, в тому числі невизначння зони АТО зоною екологічного лиха, вже зараз погіршує становище. Сьогоденна байдужість у вивченні та плануванні подолання екологічних наслідків війни на роки розтягне їхню ліквідацію у майбутньому.
Додатково:
- Дослідження ЕПЛ про екологічні наслідкт війни на Сході України (http://www.epl.org.ua/ecology/dovkillia-ta-viina/doslidzhennia-epl )
- посібник Воєнні дії на сході України — цивілізаційні виклики людству (http://epl.org.ua/attachments/article/1713/1817_WEB_EPL_Posibnuk_ATO_Cover_Ukrainian.pdf)
Контакти:
Олексій Василюк, еколог ЕПЛ
Email: vasyliuk@gmail.com, тел.: (097) 100 – 04 -73
Офіс ЕПЛ: office@epl.org.ua, тел.: (032) 225 – 76 – 82
1 http://www.epl.org.ua/ecology/dovkillia-ta-viina/doslidzhennia-epl/1930-pivtora-roky-ukraina-ihnoruie-ekolohichni-naslidky-viiny