КИЇВ. 16 серпня. УНН. Полтавці просять міську владу створити у місті збір ртутних ламп, градусників та батарейок і утилізувати їх. Така інформація з’явилася у вигляді електронного звернення на сайті міськради, повідомляє УНН з посиланням на місцеві ЗМІ.
Законом України “Про відходи” від 5.03.1998 № 187/98-ВР стаття 35-1 ЗУ передбачено:
“Небезпечні відходи у складі побутових відходів збирають окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами”.
Чому ртуть така небезпечна? Ртуть небезпечна для людського здоров’я, адже викликає хронічне отруєння. Воно проявляється тремтінням рук, порушенням у роботі центральної нервової системи та гінгівітом (запалення ясен, що супроводжується набряком, почервонінням і кровоточивістю).
Важливо знати, що у кожній енергозберігаючій лампі, що наразі стала популярною серед жителів міста, знаходиться вміст ртуті від 1 до 400 мг. Реальна загроза життю створюється при концентрації від 0,25 мг/куб.
Наприклад, в одному градуснику міститься 2 грами ртуті.
Як раніше повідомляв УНН, екологи вже давно б’ють на сполох. В Україні фактично відсутній державний контроль за утилізацією (ліквідацією) небезпечних та особливо небезпечних речовин. У результаті майже щодня еко-волонтери та місцеві жителі виявляють “небезпечні знахідки” посеред житлових кварталів.
Передбачалося, що ситуацію змінить прийняття нових нормативних актів та законопроектів, які встановлять жорсткий контроль за сферою. Однак, законопроекти були проігноровані більшістю депутатів, а відтак провалені у парламенті.
Кабмін затвердив ліцензійні умови для підприємств, які займаються або ж планують займатися утилізацією небезпечних відходів. Однак, для отримання ліцензії на такий вид діяльності підприємству-претенденту досить документально повідомити Мінекології про те, що для цього у них є все необхідне обладнання і потужності. І вже через 5 днів Мінекології видасть такому підприємству ліцензію.
При цьому, ні Мінекології, ні будь-який інший орган влади не перевірятиме достовірність зазначених даних. Основний критерій – щоб зазначена підприємством інформація збігалася з вимогами затверджених ліцензійних умов.
У результаті такої формальної процедури, за словами голови підкомітету ВР з питань державної політики у сфері поводження з відходами Сергія Тригубенка, ліцензії видаватимуться підприємствам “наосліп” і в країні знов пануватиме хаос у сфері.
Загалом, на його переконання, питання утилізації отруйних речовин, що накопичилися в Україні, слід вирішувати вже на рівні національної безпеки.
Нагадаємо, за минулий рік в Україні було утворено понад 312 млн тонн небезпечних відходів.
Джерело: УНН