Неабиякого галасу серед рятувальних, правоохоронних та інших спеціальних служб міста Івано-Франківська наробила знахідка, яка трапилась вчора працівникам УкрНДІ «Гірліс», що по вулиці Грушевського в обласному центрі.
В повідомленні, з яким вони звернулись до диспетчерської служби обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України, зазначалося, що у приміщенні лабораторії екології та захисту лісів свого НДІ вони виявили… радіоактивні матеріали. І при тому у кількості аж 31 одиницю.
Погодьтеся: як для тихого, мирного, рекреаційно-без’ядерного Івано-Франківська – подія неординарна. Чи варто говорити, що на місце знахідки одразу з’їхалися усі зацікавлені рятувальні, правоохоронні та контролюючі структури: мобільні оперативні групи управління ДСНС в області та служби цивільного захисту у м. Івано-Франківську, група радіаційного, хімічного та біологічного захисту аварійно-рятувальної частини Аварійно-рятувального загону спецпризначення УДСНС, черговий караул ДПРЧ-1 м. Івано-Франківськ, працівники Управління державної санітарної служби в Івано-Франківській області, міліціонери і навіть співробітники СБУ.
Як виявилось, радіоактивні матеріали дісталися лісникам від радіологічної лабораторії того ж інституту, яка раніше розташовувалась у вказаному приміщенні. Власне, йдеться про чотири посудини Марінеллі з колібровочним препаратом для гамма-спектрометра СЕГ-05 та одне контрольне джерело іонізуючого випромінювання для цього приладу.
Радіаційна розвідка, проведена у приміщеннях лабораторії та коридорі НДІ співробітниками груби радіаційного хімічного та бактеріологічного захисту аварійно-рятувальної частини АРЗ СП УДСНС, не показала жодного перевищення потужності еквівалентної дози гамма-випромінювання. Потужність еквівалентної дози гамма-випромінювання у всіх приміщеннях становила 0,10 – 0,11 мкЗв/год, що не перевищує природний фон для нашої місцевості. Відтак було зроблено висновок про недоцільність проведення евакуації та рятувальних робіт.
За висновком фахівців Західної Державної інспекції з ядерної і радіаційної безпеки Держатомрегулювання та Державної установи «Івано-Франківський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України», виявлені чотири посудини Марінелі із калібровочними препаратами звільнені від регулюючого контролю і не потребують захоронення як радіоактивні відходи. Контрольне ж джерело було тимчасово вилучене для подальшого вивчення питання щодо належності його до радіоактивних відходів.