Велика кількість автотранспорту та низька якість вугілля стали причиною утворення розчинів кислот сірчаної, сірчистої, азотистої й азотної.
Сталося це 11 та 12 лютого, хоча жодного офіційного повідомлення про це тоді не було. За словами начальника Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталія Постриганя, порядок дій їх служби – це оперативно провести визначення параметрів кислотності опадів, а у випадку відхилень від норми – поінформувати органи влади, санстанцію для встановлення причин. Що вони й зробили.
Так, за інформацією обласного центру з гідрометеорології, опади зі значенням кислотності рН – 4,2 були зафіксовані метеостанцією Черкаси в районі аеропорту 11 та 12 лютого. Як роз’яснив Віталій Постригань, якщо показник кислотності є меншим за 4,5 – це кислі опади. Кислотно–лужну рівновагу (рН) кожного дощу й снігу, який пройшов в області, гідрометеослужба області визначає, починаючи з 1989 року. За даними спостережень останніх десяти років, кислі опади спостерігались тільки в холодну пору року в 2005 році.
– Кислі опади – це не лимонна кислота з неба, – говорить Віталій Постригань. – Причиною збільшення кислотності опадів є присутність в атмосфері таких забруднюючих речовин, як діоксид сірки і різних оксидів азоту. При взаємодії з опадами вони утворюють кислоти, які й дали таку рН.
За словами головного державного санітарного лікаря міста Черкаси Василя Загороднього, це все нам “дарують” котельні ТЕЦ і автотраснпорт.
– Збільшений вміст сульфатів в атмосфері повітря пояснюється зростанням використання вугілля із більшим вмістом сірки на ВП “Черкаська ТЕЦ” (було – 1,4%, стало – 2,3%), – зазначила заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в черкаській області Марина Парфьонова. – Якість вугілля погіршилась, тому й збільшилось забруднення.
Такі осади є небезпечними для здоров’я, адже загострюють захворюваність верхніх дихальних шляхів у тих, хто має хронічні захворювання – бронхіти, бронхіальні астми. Крім цього, негативна дія цих опадів на металоконструкції – дахи, днища авто. Вдихання вологого повітря, що містить діоксид сірки, особливо небезпечне для людей похилого віку, які страждають на серцево–судинні й легеневі захворювання.
Вступаючи в реакцію з водою атмосфери, вони перетворюються в розчини кислот сірчаної, сірчистої, азотистої й азотної. Потім, разом зі снігом чи дощем, вони випадають на землю.
Як вже зазначалось, протягом минулого року в м. Черкасах не було кислих опадів, хоча слабо кислі (рН 4,5–5,6) становили 23% від загальної кількості опадів.