Права інвесторів “зеленої енергетики” захищені європейським законодавством, до того ж Україна є підписантом Європейської енергетичної хартії. Тому в інвесторів, чиї права в Україні істотно порушені через раптове зниження тарифів на вироблену електроенергію, зараз є всі шанси виграти міжнародний суд.
Про це заявив власник компанії “Гідроенергоінвест”, яка побудувала в Україні більше 20 мінігідроелектростанцій, Ігор Тинний. Ми не будемо проводити якісь пікети, ми в це не дуже віримо. Наш бізнес — це все ж бізнес, в який вкладалися західні інвестори. У нас є інтелектуальні можливості. Поки ми судимося всередині України. Як патріотично налаштованим громадянам, нам буде дуже важко з моральної точки зору подати в суд на державу Україна за кордоном. Але якщо не буде іншого вибору, ми будемо змушені це зробити. І ми точно виграємо міжнародний суд, — зазначив Тинний.
Він розповів, що всі інвестори альтернативної енергетики зараз зазнають збитків через зниження тарифів на електроенергію, вироблену підприємствами “зеленої” енергетики (НКРЕКУ знизило тариф на 50% — ред.). Тинний розповів, що він та інші члени Асоціації відновлюваної енергетики готують законопроект, який би регулював тарифи та пільги для галузі. Цей законопроект вже підтримали 14 народних депутатів. Але НКРЕКУ загрожує тим, що готує свій законопроект, який, за словами Тинного, остаточно вб’є галузь.
Тинний зазначив, що міністерство енергетики разом з регулятором — НКРЕКУ — ведуть політику, спрямовану на дискредитацію зеленої енергетики, некоректно порівнюючи цю галузь з іншими галузями енергетики, відзначаючи, наприклад, що якщо зеленій енергетиці платити повний тариф, то пенсіонерам потрібно підняти тариф в 46 раз.
“Це повна нісенітниця. Але це лякає людей”, — зазначив інвестор.
Він зазначив, що раніше держава гарантувала інвесторам альтернативної енергетики певні умови, згідно з якими вони взяли кредити, вклали кошти, побудували об’єкти, а тепер, після зниження тарифу, не знають, як повернути кредитні кошти. До цієї проблеми додалася інша, пов’язана з девальвацією гривні.
Наприклад, “Гідроенергоінвест” має 6,5 млн доларів кредитів від ЄБРР, рефінансованих через державний “Укрексімбанк”.
Тобто ЄБРР дав ці кошти “Укрексімбанку”, який фінансував саме проекти у відновлюваній енергетиці. Ці проекти проходили подвійне узгодження. І виходить, що в мене кредит де-факто в державному банку, який нараховує відсотки по повній програмі. А інша частина держави каже: “а ми тепер не будемо прив’язуватися до ринку валюти”. Тоді запропонуйте конвертувати кредит в гривню. Але з нами навіть не намагаються домовлятися. Просто шантаж. Відверто кажучи, ми очікуємо, що може це якась погано завуальована рейдерська схема. А потім з’явиться хтось, хто запропонує продати активи за півціни,
— вважає інвестор.
Тинний заявив, що діалогу не з Міненерго, ні з НКРЕКУ не виходить.
“Один з наших колег в п’ятницю був у міністра Демчишина. Ми були шоковані рівнем дискусії. Міністр уже не говорив, як раніше, що ми — бідна країна, нам нічим платити й іншої брехні. Він просто сказав: ваша галузь буде знищена. Майже всі інвестори альтернативної енергетики — приватні особи, а також Європейський банк реконструкції та розвитку і Європейський інвестиційний банк розвитку.
“Тому ми будемо кричати, піднімати шум, і ніхто нас не злякає. Ми намагаємося достукатися до керівників цієї людини, яка нас душить (міністр енергетики), — сказав Тинний.
Він припускає, що зелена енергетика не цікава чиновникам, оскільки є прозорою галуззю.
“У нас немає покупки палива, і тут не можна заробити ні на вугіллі, ні на ТВЕЛах, не може бути корупції. Всі бачать, скільки ми отримуємо грошей і куди вони йдуть. Може це і дратує”, — вважає інвестор.
Він також зазначив, що всіх інвесторів зеленої енергетики дорікають у корупційних схемах, які не мають до них ніякого відношення.
“Дійсно, була жахлива корупція, пов’язана з прізвищем Клюєва, за старої влади. Пройшов рік, ми не бачимо з цього приводу жодних історій. Жодна кримінальна справа не доведена до кінця, не скасовані постанови Кабміну, якими він сам собі давав грошей. Нічого не зроблено. Прикриваючись тим, що в цій області є активи і Клюєва також, давайте замочимо всіх. Одне беззаконня виправляють іншим”, — каже інвестор.
Він зазначив, що галузь готова відмовитися від частини пільг, які їй надавалися, підкресливши, що й не могли ними користуватися. У той же час він вважає дурістю введення податку на прибуток для підприємств альтернативної енергетики вже після зрізування тарифу. Адже всі компанії зеленої енергетики тепер зазнають збитків, які ростуть ще й через девальвацію валюти.