Чеське містечко Кнежице перетворилось на енергетично самодостатній пункт завдяки біогазовій установці та котельні, яка працює на щепі та соломі.
На території цього невеличкого міста, населення якого нараховує близько 500 осіб, розташована одна з найсучасніших біогазових станцій, у реакторі якої переробляються органічні відходи, фекальні стоки та рідкий гній. Як результат, Кнежице не витрачається на вивіз органічних відходів на сміттезвалище, а також економить на будівництві та утриманні очисних споруд для каналізаційних стоків. Відходи життєдіяльності свиней привозять фермери, які раніше платили за їх утилізацію, а тепер отримують по 10 крон(12 гривень) за тонну, повідомляє latifundist.com.Вироблену з біогазу електроенергію Кнежице, яке не є власником розподільної мережі, продає великим електромережам. В майбутньому місто планує створити власну розподільчу мережу і зменшивши вартість електрики, безпосередньо продавати її своїм мешканцям, залишаючи зароблені гроші у громаді. На додачу, станція виробляє органічні добрива, які можна придбати за 10 крон/тонна.
Теплом Кнежице отримує від двох котлів, один з яких працює на щепі, інший – на соломі. Для обігріву школи, дитячого садка, будинка для літніх людей і практично всього житлового сектора місто щорічно спалює 500 тонн соломи, яку купує у фермерів, та 500 тонн щепи, половину яких купує на лісозаготівлях, а решту виробляє з власних відходів. Спеціальна машина дробить гілоки та сміття з території міста.
Як результат, централізоване опалення Кнежице обходиться в 3 рази дешевше, ніж сусіднім населеним пунктам. Примітно, що у минулому році Кнежице визнали кращим населеним пунктом у Средньочешському краї. Перемогу містечку вдалося здобути завдяки проекту “Енергетично самодостатній пункт “населений пункт Кнежице», реалізація якого почалася у 2007 році і розрахована на 15 років. Більшу частину витрат на проект, вартість якого становила 138 млн чеських крон, взяв на себе Євросоюз, а, зокрема, Європейський фонд регіонального розвитку (83,7 млн) і Державний фонд навколишнього середовища (11,1 млн), та місцева громада – 43,2 млн чеських крон.
Чехія почала активно будувати біогазові установки перед вступом до ЄС. З 2002 року виробництво біогазу активно підтримувалося державою, а у 2005 році з’явився спеціальний закон. Нині в республіці працює 480 біогазових установок, а за їх сумарною потужністю країна займає 5 місце в Європі.