Без сумніву, що стан доріг в містах залишає бажати кращого. Однак, спостерігаючи за тим, як працює асфальтна установка на вул. Вокзальна, 1 у м. Жовква розуміємо, що таких доріг ціною людського здоров’я нам не потрібно.
Від роботи асфальтної установки постійно іде дим, який розповсюджується на прилеглі території. Неподалік знаходяться житлові будинки, мешканці яких скаржаться на постійний сморід, який проникає у їхні домівки. Через це погіршується їх самопочуття та здоров’я їхніх дітей. Тому, з’ясуємо чи шкідливою є діяльність асфальтної установки, яким вимогам повинно відповідати функціонування такого об’єкту та які правові засоби впливу стосовно недодержання вимог законодавства таким об’єктом.
Національний інститут з безпеки та гігієни праці США провів дослідження, за результатами якого вияснилося, що асфальтні випари мають гострий токсичний вплив на здоров’я людини, що проявляється в подразненні рогівки ока та слизових оболонок дихальних шляхів. Згодом, повідомлялося й про інші наслідки для здоров’я серед осіб, які контактують з асфальтними випарами. Серед них слабкість, головні болі, запаморочення, нудота, шлунковий дискомфорт та безсонниця. Крім того, бронхіт, астма та емфізема також є небезпечними наслідками впливу випарів асфальту. Варто наголосити на тому, що асфальтні випари є дуже небезпечними через їх канцерогенні властивості1
Важливо знати, що промислові, сільськогосподарські та інші об’єкти, що є джерелами забруднення навколишнього середовища хімічними, фізичними та біологічними факторами повинні відокремлюватися від житлової забудови санітарно-захисними зонами. Санітарно-захисна зона – це територія навколо потенційно небезпечного об’єкта в межах якої забороняється розміщення житлових будинків з придомовими територіями, садочків, шкіл та інших об’єктів (п. 5.10 “Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів”, затверджених наказом МОЗ від 19 червня 1996 року № 173, що є частиною санітарного законодавства). В Додатку 4 до наказу МОЗ № 173 міститься перелік різного роду об’єктів, підприємств, установ, видів діяльності та розміри санітарно-захисних зон, які повинні для них встановлюватися. Серед них є виробництво асфальтобетону з санітарно-захисною зоною 1000 м. Отже, асфальтна установка повинна бути розміщена на відстані не менше 1 км від прибудинкової території житлових будинків з прибудинковою територією, ділянок громадських установ, будинків і споруд.
Контроль за додержанням санітарного законодавства, в тому числі додержання санітарно-захисної зони входить до повноважень Держпродспоживслужби та її територіальних органів.
Також, діяльність поблизу ваших помешкань, що призводить до негативного впливу на довкілля є порушенням принципу добросусідства (ст. 103 Земельного кодексу України). Згідно з цим принципом, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).
Очевидно, що підприємства, установи чи організації, діяльність яких пов’язана з негативним впливом на довкілля, незалежно від часу введення їх в дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів. Цей обов’язок закріплений основним законом у сфері захисту навколишнього середовища – законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” та покликаний запобігти появі негативних наслідків для довкілля та здоров’я людей (ст. 51).
Крім встановлення очисного устаткування, на підприємства покладається обов’язок забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів (ст. 10 ЗУ “Про охорону атмосферного повітря”).
Державний контроль за дотриманням вищезгаданих обов’язків здійснює Державна екологічна інспекція та її територіальні органи. Крім того, територіальні органи Державної екологічної інспекції вправі виконувати відбір проб та інструментально лабораторні вимірювання показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря.
Без сумніву, що здійснення діяльності, яка супроводжується викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без погодження з державними органами є неприпустимою. Відповідно до ст.11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до 2 або 3 групи обласними державними адміністраціями. Якщо ж об’єкт належить до 1 групи, дозвіл на викиди видається Міністерством екології та природних ресурсів. В обох випадках, для видачі дозволу на викиди додатково необхідною є згода Держпродспоживслужби.
Тому, для з’ясування того, чи працює асфальтна установка на підставі дозволу на викиди, необхідно звернутися до Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА з інформаційним запитом на підставі Закону України “Про доступ до публічної інформації”. Управління зобов’язане повідомити таку інформацію та надати дозвіл на викиди за вашим проханням. Крім того, на Державну екологічну інспекцію покладається обов’язок здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин. Тому, варто також звернутися до територіального органу Державної екологічної інспекції з проханням провести перевірку роботи асфальтної установки на додержання вимог природоохоронного законодавства.
На чому варто наголосити, так це те, що питання про видачу дозволу також повинно бути узгоджене з громадою. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 302, суб’єкт господарювання, який має намір отримати дозвіл зобов’язаний помістити в місцевих ЗМІ повідомлення про намір отримати такий дозвіл із зазначенням адреси місцевої адміністрації, до якої громадяни мають право надавати свої зауваження. Крім того, у разі потреби, місцеві держадміністрації можуть організовувати їх публічне обговорення.
У разі, якщо в суб’єкта господарювання, який здійснює діяльність що супроводжується викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній дозвіл на викиди, вважається, що викиди, які надходять в повітря є наднормативними. До наднормативних викидів також належать ті, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. В результаті такої діяльності, суб’єкт господарювання зобов’язаний відшкодувати збитки, завдані державі наднормативними викидами, які визначаються Державною екологічною інспекцією відповідно до “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”.
За викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди або з недодержанням вимог, передбачених в ньому, встановлюється адміністративна відповідальність. Згідно з ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф за це правопорушення становить від 5 до 8 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 85 грн. до 136 грн.)
Якщо ж забруднення атмосферного повітря спричинило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля , за так дії передбачається кримінальна відповідальність. Покаранням за такий злочин є штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 3400 грн.) або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого.
Отже, в тому випадку, коли забруднення повітря викидами від асфальтної установки спричинило шкоду вашому здоров’ю чи ваших дітей, перш за все необхідно звернутися до лікаря з тим, щоб не допустити появі ускладнень та зафіксувати факт заподіяння такої шкоди. Однак, якщо ж явних проблем зі здоров’ям немає, але така діяльність супроводжується масою незручностей, зокрема неприємним запахом, необхідно звернутися до Державної екологічної інспекції (зразок скарги внизу), яка зобов’язана провести перевірку діяльності суб’єкта господарювання на відповідність природоохоронному законодавству, в тому числі на наявність дозволу на викиди, додержання його вимог та провести відбір та аналіз проб атмосферного повітря. Крім того, інформацію про наявність або ж відсутність такого дозволу можна з’ясувати й самому, звернувшись до Департаменту екології та природних ресурсів ОДА. У разі, якщо ж вищеназваний об’єкт, який спричиняє забруднення атмосферного повітря знаходиться на відстані менше 1 км до житлових будинків варто також звернутися до територіального органу Держпродспоживслужби з проханням провести позапланову перевірку. Якщо ж ваші звернення не дають жодних результатів та свідчать про бездіяльність органів державної влади, що проявляється у неналежному розгляді звернення, варто звернутися до регіонального представника Уповноваженого ВРУ з прав людини, який вправі складати протокол про адміністративне правопорушення та звернутися до суду для притягнення винних осіб до адмінвідповідальності.
Державна екологічна інспекція у Львівській області
Вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79026
_________________________________________
_________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові та адреса скаржника)
Скарга
У місті _______________, за адресою__________________ працює асфальтна установка, від роботи якої в повітрі стоїть густий дим. Асфальтна установка розміщена дуже близько до житлових будинків, через що в квартирі неможливо відкрити вікно, адже сморід та дим відразу проникають у приміщення. Крім того, через таку діяльність погіршилося самопочуття моїх дітей, адже кожен день виходячи на вулицю їм приходиться дихати забрудненим повітрям. Така діяльність порушує моє право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, що гарантоване Конституцією України.
Враховуючи вищенаведене та керуючись Конституцією України, ЗУ “Про звернення громадян”, прошу:
Здійснити перевірку діяльності асфальтної установки, що знаходиться за адресою:___________________________ на відповідність природоохоронному законодавству.
Перевірити наявність всіх дозвільних документів, в тому числі дозволу на викиди та відповідність діяльності вищеназваного підприємства виданим дозволам.
Перевірити, чи обладнане підприємство спорудами та пристроями для очищення викидів або їх знешкодження, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин.
Здійснити відбір проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря на території, де функціонує асфальтна установка.
За результатами виявлених порушень зобов’язати підприємство їх усунути та притягнути винних осіб до відповідальності.
Інформацію про результати перевірки та всі складені документи прошу надіслати за адресою_____________________________________________.
Дата_____________________ Підпис___________________
1 https://www.cdc.gov/niosh/docs/2001-110/pdfs/2001-110.pdf