Із розвитком комунікаційних технологій, коли майже кожен школяр користується електронною поштою, логічним постає питання про те, чи можна направляти інформаційні запити електронною поштою і чи покладено на органи державної влади обов’язок відповідати на такі запити і у якій формі.
Прийнятий у 2011 році Закон України «Про доступ до публічної інформації», який встановлює порядок доступу до публічної інформації, таку можливість передбачив.
Згідно із пунктом 11 частини 1 статті 15 закону, суб’єкти владних повноважень зобов’язані оприлюднювати інформацію про свою діяльність, в тому чисті адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти. Згідно із статтею 19 зазначено закону запит на інформацію – це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Так само, закон передбачає відповідальність розпорядника за ненадання відповіді на запит, ненадання інформації на запит, безпідставну відмова у задоволенні запиту на інформацію, неоприлюднення інформації, яка за законом підлягає опублікуванню, надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації, несвоєчасне надання інформації.
Практика показує, що переважна більшість розпорядників інформації добросовісно виконують вимоги закону та приймають і надаються відповіді на запити електронною поштою. Радимо, однак, уважно підійти до питання визначення електронної пошти, на яку Ваш запит надсилати. Справа в тому, що деякі розпорядники мають декілька адрес електронної пошти, але інформаційні запити приймають лише на одну, спеціально призначену для цього електронну пошту.
Так, до прикладу, на офіційному веб-сайті Мінприроди зазначено електронні адреси громадської приймальні (gr_priem@menr.gov.ua), прес-служби (press@menr.gov.ua), а також особисті робочі електронні адреси усього керівного складу міністерства. Разом з тим, Мінприроди приймає запити на доступ до публічної інформації лише на електронну адресу zapyt@menr.gov.ua
Відповідь на запит про надання інформації надається на адресу, зазначену у інформаційному запиті. Згідно із частиною 5 статті 19 закону, запит на інформацію має містити, зокрема, поштову адресу або адресу електронної пошти. Відповідно можна надіслати запит електронною поштою, а відповідь просити на паперових носіях, або навпаки. Також, враховуючи, що обсяг інформації, що надається на запит, часто є значним, рекомендується просити надавати таку інформацію саме на електронну пошту, адже виготовлення відповіді, що перевищує 10 сторінок на паперових носіях може тягнути за собою стягнення із запитувача плати за копіювання і друк. Натомість закон не передбачає стягнення плати за надання інформації у електронному вигляді.