Інформаційна довідка
Яке місце засновника громадської організації (далі – ГО), власне, у такій громадській організації?
Основним нормативно-правовим актом для пошуків відповідей на це питання є Закон України «Про громадські обʼєднання» (далі – Закон).
Положення статті 7 Закону можуть бути розʼяснені таким чином. Ця норма закону містить правила щодо того, хто може бути засновником громадської організації в Україні і які обмеження стосуються цього процесу. Засновниками громадської організації можуть бути: громадяни України; іноземці, які перебувають в Україні на законних підставах; особи без громадянства, які також перебувають в Україні на законних підставах. При цьому, всі ці особи повинні досягти 18 років, щоб бути засновниками громадської організації. Молодіжні та дитячі громадські організації можуть мати засновниками осіб, які досягли 14 років.
Засновниками громадської спілки можуть бути юридичні особи приватного права, включаючи громадські об’єднання зі статусом юридичної особи. Проте політичні партії не можуть бути засновниками громадських спілок. Юридичні особи, щодо яких прийнято рішення щодо їх припинення або які перебувають у процесі припинення, також не можуть бути засновниками. А засновниками громадської спілки не можуть бути юридичні особи приватного права, у яких єдиним засновником є одна і та сама особа.
Кількість засновників громадського об’єднання не може бути меншою, ніж дві особи. Це означає, що для створення громадської організації повинно бути принаймні двоє засновників.
Засновником громадської спілки не може бути юридична особа приватного права, якщо засновник (власник істотної участі) цієї юридичної особи внесений до переліку осіб, пов’язаних зі здійсненням терористичної діяльності, або щодо яких застосовано міжнародні санкції. Це спрямовано на запобігання залученню до громадських організацій осіб, які мають проблеми зі законом у зв’язку з тероризмом або міжнародними санкціями.
Засновником громадської організації не може бути особа, яку визнано судом недієздатною. Це означає, що особи, які не мають повноцінної цивільної дієздатності, не можуть бути засновниками громадських організацій.
Важливо, що повноваження засновника громадського об’єднання закінчуються після державної реєстрації громадського об’єднання в установленому законом порядку. Це означає, що засновники вже не мають права втручатися у внутрішні справи громадської організації після її реєстрації.
Ці положення закону мають на меті забезпечити правильне створення та функціонування громадських організацій в Україні і запобігти можливим зловживанням цим процесом.
У відповідності до статті 9 Закону, утворення громадського об’єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом. Невід’ємною частиною протоколу установчих зборів громадського об’єднання є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах, в якому обов’язково зазначаються відомості:
1) щодо фізичних осіб – прізвище, ім’я та по батькові особи, дата народження, а для іноземців та осіб без громадянства також дані національного паспорта або документа, що його замінює. Дані про особу засвідчуються її особистим підписом;
2) щодо юридичних осіб – повне найменування, ідентифікаційний код, юридична адреса, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка уповноважена брати участь в установчих зборах. Ці дані засвідчуються підписом особи, уповноваженої брати участь в установчих зборах.
Органи управління визначаються засновниками громадського об’єднання та положення про них прописуються у статуті.
Варто відзначити, що Закон «Про громадські об’єднання» не передбачає обов’язку створювати певні контрольно-наглядові органи (ревізійна комісія, ревізор, наглядова рада тощо) для громадських об’єднань. Водночас, Закон і не забороняє такої можливості формувати наглядові органи, що визначається самостійно засновниками.
Який порядок набуття членства в ГО її засновниками та права членів ГО?
Члени ГО мають можливість впливати на її роботу, включаючи право голосу та запит на звітність від виконавчих органів. Отже, кількість та активність членів мають велике значення для організації.
Членом ГО може стати будь-який громадянин України, іноземець або особа без громадянства, за умови досягнення 18 років і законного статусу перебування в Україні. Членство є добровільним, ніхто не може змушувати особу ставати членом або учасником ГО.
Комплексний аналіз приписів Закону, дозволяє вказувати, що членом громадської організації можна стати двома способами:
автоматично набути статусу члена громадської організації після реєстрації, якщо особи є засновниками;
членство в громадській організації можна набути за заявою та відповідним рішенням органу управління.
Дуже часто у статутах ГО прописано окреме положення про статус засновників після держаної реєстрації ГО. Наприклад: «Засновники Організації автоматично набувають статус «Повного члена організації».
Члени ГО мають право:
Допомагати організації досягати її цілей, приймаючи участь у її заходах та вносити внески.
Обирати та бути обраними до органів управління.
Оскаржувати рішення та дії органів управління.
Подавати ініціативи та пропозиції до органів управління.
Мати доступ до інформації, що стосується організації.
Користуватися іншими правами, які визначені законодавством та статутом організації.
Членство в громадській організації може припинитись у зв’язку з добровільним виходом з членства, виключення члена або у разі його смерті.