«Правила благоустрою і утримання території міста Львова» є місцевим нормативно-правовим актом Львова, який поширюється на його територію і жителів міста та регулює питання утримання об’єктів міського благоустрою, порядок виконання робіт на впорядкованих територіях, відповідальність за порушення вимог цих Правил.
До МБО «Екологія-Право-Людина» (надалі – ЕПЛ) часто звертаються громадяни – жителі м. Львів із проханням надати юридичну допомогу у захисті незаконної рубки зелених насаджень, випадків наїздів на зелені насадження, відсутність контейнерів для сміття, спалювання листя, влаштування смітників у не відведених для цього місцях та з інших питань утримання об’єктів місцевого благоустрою. Вимоги щодо належного утримання об’єктів міського благоустрою регулює Закон України «Про благоустрій населених пунктів», «Про місцеве самоврядування України», Кодекс України про адміністративні правопорушення, який встановлює відповідальність за різного роду правопорушення у сфері утримання об’єктів благоустрою, Закон України «Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення», Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України», Наказ Державного Комітету з питань житлово-комунального господарства України «Про затвердження порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів». Разом з тим ці питання на місцевому рівні регулюються «Правилами благоустрою і утримання території м. Львова».
Ухвалою Львівської міської ради № 816 ще у 2000 році було затверджено у вигляді додатку «Правила благоустрою і утримання території м. Львова».
Цей документ включає в себе наступні розділи:
- Загальні положення;
- Поняття і терміни;
- Порядок виконання робіт на впорядкованих територіях;
- Утримання об’єктів міського благоустрою;
- Відповідальність за порушення «Правил благоустрою та утримання території м. Львова».
Нижче пропонується розглянути основні положення «Правил благоустрою і утримання території м. Львова».
Благоу́стрій насе́лених пу́нктів — комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Об’єкти благоустрою використовуються відповідно до їхнього функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їхнього раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів.
1. Згідно пункту 1.2. «Правил благоустрою та утримання території м. Львова» до об’єктів міського благоустрою належать:
- Вулично-дорожня мережа (земляне полотно і проїзна частина вулиць, доріг, майданів, внутрішньо-квартальних та інших проїздів, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, вуличні автомобільні стоянки, водостічні та дренажні системи, підземні переходи, труби та малі мости, зони паркування тощо);
- штучні споруди на вулично-дорожній мережі (мости, естакади, шляхопроводи);
- побутове та комунальне обладнання територій житлової забудови (сміттєзбірники, майданчики для сушіння білизни, відпочинку населення, дитячих забав і спортивних ігор, проведення культурно-масових заходів та інші);
- зелені насадження (парки, сади загального користування, зелені насадження на вулицях, дорогах, прибудинкових територіях та санітарно-захисних зонах);
- малі архітектурні форми (лави, урни, навіси на зупинках громадського транспорту, паркани, огорожі, кіоски, рекламні щити, альтанки, декоративні скульптури та композиції, пам’ятники, обладнання дитячих та спортивних майданчиків, вази для квітів, фонтани та декоративні басейни);
- вуличне освітлення та зовнішні електромережі (електротехнічне обладнання, в тому числі лінії електропередач напругою до 1000 В, апаратура диспетчерського зв’язку, автоматика та телемеханіка);
- гідротехнічні та протизсувні споруди (штучні та природні водойми, дамби, греблі, берегові укріплення, набережні та підпірні стінки, сходи, парапети, дренажі);
- споруди санітарного очищення та прибирання міст (зливні станції, полігони для твердих побутових відходів, сміттєперевантажувальні станції, громадські туалети);
- споруди найпростішого водопостачання (насосні станції біля водойм для поливальних цілей, пожежні водойми, шахтні та механічні колодязі, пункти заправки водою поливально-миючих машин).
Організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Підприємства, установи, організації забезпечують благоустрій земельних ділянок, наданих їм на праві власності чи праві користування відповідно до закону.
Утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.
Благоустрій присадибної ділянки проводиться її власником або користувачем цієї ділянки. Власник або користувач присадибної ділянки може на умовах договору, укладеного з органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, забезпечувати належне утримання території загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки.
Благоустрій присадибної ділянки, на якій розміщені житлові будинки, господарські будівлі та споруди, що в порядку, визначеному законодавством, взяті на облік або передані в комунальну власність як безхазяйні, проводиться відповідним органом місцевого самоврядування.
Пункт 2.1. «Правил благоустрою і утримання території м. Львова» розкриває зміст поняття порушень правил благоустрою міста.
Зокрема, порушенням вважаються:
- Влаштування смітників у не відведених для цього місцях.
- Забруднення вулиць, площ, доріг, дворів, інших територій.
- Складування на вулицях, площах тари, будівельних матеріалів, тощо.
- Виконання робіт з благоустрою міста без обґрунтувань і затверджених проектів.
- Наїзди на тротуари, декоративні огорожі, тощо.
- Незадовільне забезпечення технічної справності доріг, вулиць, площ, тротуарів, пішохідних доріжок, мостів, шляхопроводів, підземних пішохідних переходів.
- Незадовільне утримання парків, скверів, зелених зон, квітників.
- Відсутність огорожі на місці розриття, небезпечної зони.
- Відсутність освітлення місця розриття в нічний час на тротуарах, проїзній частині вулиць і площ.
- Відсутність перехідного містка при прокладанні інженерних комунікацій.
- Розвішування рекламних оголошень, афіш на фасадах будинків і споруд, парканах, деревах, стовпах, тощо.
- Відсутність урн для сміття.
- Незадовільний зовнішній вигляд та технічна несправність:
- Постійних і тимчасових огорож, парканів, газонних огорож, ліхтарів, стовпів, мачт, урн та контейнерів для сміття.
- Кіосків, яток стаціонарних, літніх торгівельних майданчиків, трансформаторних будок, телефонних та електричних шаф, навісів та павільйонів, транспортних зупинок.
- Спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, вивісок і вітрин, пам’ятників, скульптур, пам’ятних дощок.
- Самовільне встановлення літніх майданчиків, спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, кіосків, яток стаціонарних.
- Оформлення вітрин і вивісок з порушенням Вимог до їхнього оформлення, затверджених виконавчим комітетом.
- Самовільне паркування автомобіля у межах зони паркування.
За порушення «Правил благоустрою і утримання території м. Львова» статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність. А саме: попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Розпорядженням міського голови Львова № 575 від 03.11.2000 р. затверджено «Перелік посадових осіб, яким надається право складати протоколи, що підтверджують факти порушень «Правил благоустрою і утримання території м. Львова». До таких органів, зокрема, належать: посадові особи органів санітарного нагляду, ЖЕКів, КП «Інспекції благоустрою та екології м. Львова, управління муніципальної дружини м. Львова, селищних рад та самоврядування територій, парку «Знесіння» за порушення в межах парку та його охоронної зони, Міністерства внутрішніх справ. Детальніше про обсяг їхніх повноважень при складенні різного роду порушень Правил закріплено у Додатку до Розпорядження міського голови від 03.11.2000 р. № 575.
Проблема доступу до тексту «Правил благоустрою і утримання території м. Львова зумовлена наступним.
При використанні на сьогоднішній день найпоширенішого способу пошуку нормативно- правових документів через інтернет неможливо знайти повного тексту Правил, а лише побачити посилання на них. Проблемою відкритого доступу жителів міста до цього нормативно-правового акту через мережу інтернет зумовлена тим, що Правила не опубліковані ні на сайті Львівської міської ради, ні занесені в базу законодавства. На сайті Львівської міської ради у розділі Документи ЛМР законодавства згадується лише про Ухвали Львівської міської ради від 10.07.2008 р. № 1938 та від 29.11.2007 р. № 1367 Про внесення змін та доповнень у додаток до ухвали міської ради від 26.10.2000 № 816 “Про Правила благоустрою і утримання території м. Львова“. Щодо сайту Львівської міської ради, то відсутність Правил на сайті пов’язана з тим, що документи за 2000 рік не оцифровані.
Для вирішення цієї проблеми і забезпечення доступу жителів міста до тексту Правил благоустрою і утримання території м. Львова, де закріплені їхні права і обов’язки, текст цих Правил розміщений у додатку.