Консультація станом на вересень 2018 року
18 грудня 2017 року вступив в силу Закон України “Про оцінку впливу на довкілля” № 2059-19 від 23 травня 2017 року (надалі – Закон про ОВД). Цей закон запровадив перевірений багатолітнім досвідом механізм врахування екологічних міркувань під час прийняття таких важливих рішень, як будівництво атомних станцій, сміттєпереробних заводів чи тваринницьких комплексів. Однією із визначальних рис процедури оцінки впливу на довкілля є раннє і широке залучення громадськості до цього адміністративного процесу.
Яка планована діяльність повинна проходити оцінку впливу на довкілля?
Закон про ОВД вміщує два переліки видів діяльності, які можуть мати значний вплив на довкілля (стаття 3). Закон забороняє розпочинати будь-яку із цих видів діяльності без оцінки впливу на довкілля. Проекти із першого переліку потенційно є більш небезпечними, і тому потребують підвищеної уваги. Проведення ОВД та надання висновку із ОВД щодо них належить до компетенції Міністерства екології та природних ресурсів України, яке має більше ресурсів для прийняття компетентного і неупередженого рішення. Усі проекти із першого переліку також обов’язково аналізуються на предмет наявності підстав для здійснення оцінки транскордонного впливу на довкілля згідно з міжнародними зобов’язаннями України. Також Мінприроди проводить ОВД у випадку впливу планованої діяльності на дві і більше областей України. Якщо ж діяльність належить до другого переліку і прогнозований вплив не виходить за межі однієї області, ОВД проводить уповноважений територіальний орган – відповідний підрозділ обласної державної адміністрації.
Коли і звідки громадськість дізнається про плановану діяльність?
Вже на стадії планів будувати обєкт, який входить до переліків Закону про ОВД, інвестор (у термінології Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” – суб’єкт господарювання) повідомляє громаду та органи влади про свої наміри. Це зробиться за допомогою Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля (надалі – Повідомлення).
У Повідомленні зазначається хто, що і де планує будувати, які потенційні впливи такої діяльності на довкілля, а також планований обсяг і деталізацію звіту з ОВД, який готуватиметься інвестором. У ньому також буде вказано, яким чином громадськість може висловитися щодо планованої діяльності та майбутнього звіту з ОВД вже на цьому ранньому етапі.
Інвестор подає Повідомлення уповноваженому органу, який в свою чергу вносить його до Єдиного реєстру із оцінки впливу на довкілля (надалі – Реєстр), та також опублікує його у місцевій пресі і розміщує на дошках оголошень органів місцевого самоврядування та в інших громадських місцях. Реєстр є основним місцем накопичення усієї інформації про плановану діяльність, що проходить процедуру ОВД. Реєстр веде Мінприроди. Він є відкритим і доступним через мережу Інтернет для усіх зацікавлених 24 години на добу за таким посиланням
Як впливати на рішення інвестора і влади вже на ранніх етапах?
Протягом 20 робочих днів з дня офіційного оприлюднення Повідомлення громадськість має право подати до уповноваженого органу зауваження і пропозиції. Коментувати можна і плани інвестора в цілому, і спланований ним обсяг і деталізацію звіту з оцінки впливу на довкілля (пропонувати вихідні дані, методики оцінювання впливу на окремі елементи довкілля, пропонувати альтернативи). Такі коментарі збираються органом і передаються інвестору, який зобов’язаний їх повністю чи частково врахувати або обґрунтовано відхилити у звіті із ОВД.
Що таке звіт з оцінки впливу на довкілля?
Звіт з ОВД є документом, який описує плановану діяльність, територіальні та технологічні альтернативи, що розглядалися інвестором, прогнозований вплив на складові довкілля, а також сплановані субєктом господарювання заходи, спрямовані на запобігання, відвернення, зменшення чи усунення негативного впливу.
Звіт готується субєктом господарювання чи найнятим ним проектантом і подається уповноваженому органу для розгляду і видачі висновку із оцінки впливу на довкілля. Разом із звітом інвестор подасть Оголошення про початок громадського обговорення звіту з ОВД (надалі – Оголошення).
Орган вносить звіт з ОВД та Оголошення до Реєстру. Інвестор також розміщує фізичні копії документів у приміщеннях уповноваженого органу, органах місцевого самоврядування та у своєму офісі, а також додатково може розмістити в інших загальнодоступних місцях. Громадськості надається можливість ознайомлюватися із звітом з ОВД на місці, а також робити копії.
Як відбувається громадське обговорення?
Громадське обговорення – це процес збору зауважень і пропозицій громадськості щодо планованої діяльності в процесі прийняття органами влади рішення щодо її погодження. Воно розпочинається з дня офіційного оприлюднення Оголошення та надання громадськості доступу до звіту з ОВД для ознайомлення. Громадське обговорення відбувається у формі громадських слухань, а також у формі збору письмових коментарів протягом строку громадського обговорення і триває щонайменше 25 робочих днів.
Громадськість має право подавати будь-які коментарі, які, на її думку, стосуються планованої діяльності, без необхідності їхнього обґрунтовувати.
Хто, як і коли проводить громадські слухання?
Громадські слухання проводяться в період громадського обговорення або самим уповноваженим органом, або спеціально найнятою ним незалежною особою – організатором громадських слухань. Мета громадських слухань – поінформувати громадськість про плановану діяльність і її наслідки, надати відповіді на запитання громадськості, зібрати від громадськості будь-які зауваження та пропозиції щодо планованої діяльності.
Про проведення громадських слухань громада дізнається із Оголошення, яке опубліковується уповноваженим органом в Реєстрі, інвестором – у пресі, а також розміщуєть на дошках оголошень органів місцевого самоврядування та в інших громадських місцях.
Брати участь у громадських слуханнях можуть будь-які представники громадськості незалежно від таких факторів, як відстань проживання від майбутнього заводу, місцезнаходження чи реєстрації НУО. Хід громадських слухань фіксується за допомогою аудіо чи відео засобів, а також у протоколі. Усі ці документи також оприлюднюються у Реєстрі (у складі звіту про громадське обговорення).
Хто, яким чином враховує зауваження і пропозиції громадськості?
Усі отримані в ході громадського обговорення зауваження і пропозиції громадськості (і ті, що надсилалися поштою, і ті, що отримані в ході громадських слухань), обов’язково розглядаються і враховуються уповноваженим органом.
ТАБЛИЦЯ
врахування зауважень та пропозицій, отриманих під час громадського обговорення
№ | ПІП чи найменування особи | Зміст зауваження чи пропозиції | Інформація про розгляд (обрати одне: повністю враховано, частково враховано (із обґрунтуванням неврахованої частини) або відхилено із обґрунтуванням неврахування) |
1 | |||
2 |
За результатами громадського обговорення Мінприроди складає звіт про громадське обговорення, до якого входить протокол громадських слухань, копії усіх отриманих під час громадського обговорення письмових зауважень і пропозицій громадськості, а також таблиця їхнього врахування.
Ким і як враховуються результати оцінки впливу?
Завершальним етапом оцінки впливу на довкілля є врахування її результатів під час прийняття органом влади рішення, яке є підставою для початку провадження цієї діяльності. Зазвичай, це дозвіл на виконання будівельних робіт, але це також може бути дозвіл на спеціальне надрокористування, чи документи на рубки.
Розглядаючи проектну документацію та вирішуючи питання про те видавати, чи не видавати інвестору дозвіл на будівництво, Держархбудінспекція розглядає та враховує:
1) звіт з оцінки впливу на довкілля;
2) звіт про громадське обговорення;
3) висновок з оцінки впливу на довкілля.
Екологічні умови будівництва та експлуатації майбутнього обєкту, сформульовані у висновку із ОВД, перенесяться у текст рішення про провадження планованої діяльності.
Якщо щось пішло не так?
Висновок з оцінки впливу на довкілля, рішення про провадження планованої діяльності, інші рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади або органів місцевого самоврядування у процесі здійснення оцінки впливу на довкілля можуть бути оскаржені будь-якою фізичною чи юридичною особою в судовому порядку.
Порушення процедури здійснення оцінки впливу на довкілля, безпідставне та необґрунтоване неврахування чи неналежне врахування результатів участі громадськості, інші порушення законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля є підставами для скасування висновку з оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планованої діяльності в судовому порядку.
Як контролювати органи влади у процедурах оцінки впливу?
Прозорість є запорукою якісної роботи органів влади. Закон про ОВД запровадив функціонування електронного Реєстру, куди вносяться усі документи, що подаються інвесторами та видаються органами влади в процедурах ОВД. Таке нововведення покликане звести нанівець можливі корупційні ризики.
У залежності від планованої діяльності, а також від конкретного шляху перебігу процедури ОВД перелік документів, що вміщуватиметься у Реєстр, буде дещо відрізнятися. Тим не менше, основні документи залишатимуться тими самими. У нашому випадку із сміттєпереробним заводом, на кінець процедури із ОВД у Реєстрі будуть розміщені такі документи:
Реєстр з ОВД,
Справа № 0000001, назва планованої діяльності
Доступні документи:
- повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля;
- усі зауваження і пропозиції громадськості до планованої діяльності, обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля, якщо такі подаватимуться;
- оголошення про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля;
- звіт з оцінки впливу на довкілля;
- висновок Мінприроди з оцінки впливу на довкілля;
- звіт про громадське обговорення (в тому числі, протокол громадських слухань, таблиця врахування зауважень і пропозицій громадськості);
- інформація про рішення про провадження планованої діяльності.
ЕПЛ закликає громадськість бути активною, користуватися можливостями Реєстру та брати участь у прийнятті рішень, що впливатимуть на якість життя та стан довкілля.
Які нормативні акти регулюють процедури оцінки впливу на довкілля?
Закон України “Про оцінку впливу на довкілля”.
Постанова КМУ “Про затвердження Порядку передачі документації для надання висновку з оцінки впливу на довкілля та фінансування оцінки впливу на довкілля та Порядку ведення Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля”.
Постанова КМУ “Про затвердження Порядку проведення громадських слухань”.