Все частіше у ЗМІ з’являються повідомлення про те, що сусідство з свинофермою отруїло життя селянам. Та що ж так турбує людей та чи дійсно свиноферми є загрозою для довкілля та здоров’я людей, і як їм в такому випадку протистояти?
Більшість з нас погодиться, що запах гною є не надто приємним. Однак, багато хто не знає того, що речовини, які викликають появу смороду є небезпечними для людини. В достатніх концентраціях вони є токсичними та можуть викликати проблеми зі здоров’ям. Найбільшим джерелом забруднення на свинофермі є гній. Від нього в атмосферне повітря викидається чотири основні небезпечні речовини. Це сірководень, метан, аміак та вуглекислий газ.
Сірководень (H2S) вважається найбільш небезпечним продуктом розкладу гною та має виражений запах тухлого яйця. При низьких концентраціях він подразнює очі та дихальні шляхи, в той час, як в дещо більших концентраціях сірководень викликає головний біль, запаморочення та нудоту. При високих концентраціях сірководень паралізує нервові клітини носа, через що людина більше не зможе відчувати запахів. Однак, наслідки від тривалого вдихання сірководню можуть бути значно гіршими: гостра дихальна недостатність, кома та навіть смерть.
Аміак має яскраво виражений різкий запах, який відчувається навіть при невисоких концентраціях. Він може призвести до пошкодження очей та дихальних шляхів. При високих концентраціях він може спричинити виразку рогівки ока та бути причиною нудоти, блювоти, пришвидшеного серцебиття та судом.
Вуглекислий газ при невеликих концентраціях викликає задишку і запаморочення. Він також є причиною удушення тварин в приміщеннях з несправною вентиляцією.
Метан не має запаху, проте при надмірних концентраціях він є невидимим ворогом для здоров’я людини. Отруєння метаном може призвести до пришвидшеного серцебиття, набряку легень та задухи.
Як уникнути згубного впливу свиноферми на здоров’я та що робити, якщо сусідство з нею викликає дискомфорт?
Необхідно пам’ятати, що розміщення свиноферми на території вашого населеного пункту неможливе без згоди органу місцевого самоврядування – депутатів місцевої ради, обраних представляти ваші інтереси. Так, відповідно до п. 38 ст. 26 ЗУ “Про місцеве самоврядування” виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад вирішуються питання надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об’єктів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.
Крім того, кожен має право брати участь в обговоренні проекту рішення щодо розміщення свиноферми у вашому населеному пункті. Формою такої участі є громадські обговорення, під час яких громада може ознайомлюватися з проектами рішень щодо розміщення свиноферми, документами, на підставі яких приймається таке рішення та іншими необхідними матеріалами. Крім того, громада може брати участь в громадських слуханнях, проведення яких у даному випадку є обов’язковим. Порядок проведення громадських обговорень регулюються положенням “Про участь громадськості у прийнятті рішень у сфері охорони довкілля”.
Громадськість також має право подавати свої пропозиції та зауваження до детального
плану території, без якого передача земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб є заборонена (ч. 3 ст. 24 ЗУ “Про регулювання містобудівної діяльності”). Керуючись ст. 21 ЗУ “Про регулювання містобудівної діяльності” затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, в тому числі детального плану території без проведення громадських слухань забороняється.
Як вже було зазначено, діяльність будь-якої свиноферми супроводжується викидами в атмосферне повітря забруднюючих речовин, а відповідно до статті 11 ЗУ “Про охорону атмосферного повітря” викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу. Тому, діяльність свиноферми без відповідного дозволу є заборонена. На чому варто наголосити, так це те, що питання про видачу дозволу також повинно бути узгоджене з громадою. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 302, суб’єкт господарювання, який має намір отримати дозвіл зобов’язаний помістити в місцевих ЗМІ повідомлення про намір отрмати такий дозвіл із зазначення адреси місцевої адміністрації, до якої громадяни мають право надавати свої зауваження. Крім того, у разі потреби, місцеві держадміністрації можуть організовувати їх публічне обговорення.
Також варто знати, що мінімальна відстань від свиноферм до житлових будинків, так-звана санітарно-захисна зона, повинна становити не менше 500 м. Відповідно до Додатку 5 “Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів”, затверджених наказом МОЗ від 19 червня 1996 р., санітарно-захисна зона в 500 м встановлюється для тих ферм, які розраховані на 12 000 голів в рік. В залежності від кількості свиней, вимоги до мінімальної відстані до житлових будинків можуть бути вищими та становити 1500 м та 2000 м.
Якщо ж Ви переконані в тому, що санітарно-захисна зона при розміщенні свиноферми не дотримана, необхідно звернутися до територіального органу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби), яка уповноважена здійснювати державний контроль у галузі дотримання вимог санітарного законодавства з проханням провести перевірку відповідної свиноферми. Якщо вас турбує сморід від свиноферми, до повноважень Держпродспоживслужби також належить відібрання проб атмосферного повітря для перевірки їх на відповідність гранично-допустимим концентраціям забруднюючих речовин.
Поява неприємного запаху на свинофермі може бути також спричинена відсутністю або ж несправністю устаткування для очищення викидів. Відповідно до ст. 51 ЗУ “Про охорону навколишнього природнього середовища” підприємства, діяльність яких пов’язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовища, незалежно від часу введення їх у дію зобов’язані бути обладнані спорудами, устаткуванням та пристроями для очищення викидів або їх знешкодження.
Відповідно до положення “Про Державну екологічну інспекцію України” ДЕІ України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин та забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних і біологічних факторів. Тому, якщо ви вважаєте, що діяльність свиноферми порушує ваше право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, необхідно звернутися до Державної екологічної інспекції з вимогою провести перевірку дотримання природоохоронного законодавства.
Отже, варто не забувати про те, що коли у вашому населеному пункті планується будівництво свиноферми ви маєте право подавати свої зауваження, пропозиції та брати участь в процесі обговорення рішення щодо можливості такого будівництва. Крім того, ваша участь є можливою і у процесі розробки детального плану території, без якого передача в оренду чи у власність земельної ділянки є забороненою, так і у процесі видачі дозволу на викиди, без якого свиноферма не має права функціонувати. При належному обґрунтуванні ваша позиція неодмінно повинна бути врахована. У випадку, якщо вже діюча свиноферма, на ваш погляд, негативно впливає на довкілля та ваше здоров’я, спричиняє вам певні незручності, як-от нестерпний запах, необхідно звернутися до Держпродспоживслужби та Державної екологічної інспекції (зразки скарг внизу) з вимогою провести перевірку діяльності такого підприємства.
Державна екологічна інспекція у Львівській області
вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79000
______________________________
______________________________
(Прізвище, ім’я, по батькові та адреса скаржника)
Скарга
Неподалік мого помешкання у селі/місті ________________ функціонує свиноферма. Вона знаходиться за адресою _________________________. Я стурбована (-ий) наслідками її діяльності на довкілля та здоров’я, оскільки функціонування даної свиноферми супроводжується постійним нестерпним запахом, що негативно впливає на моє самопочуття. Вважаю, що така діяльність неподалік мого помешкання порушує право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, гарантоване ст.50 Конституції України.
Враховуючи вищенаведене та керуючись Конституцією України, ЗУ “Про звернення громадян”, прошу:
1. Здійснити перевірку додержання природоохоронного законодавства свинофермою, що знаходиться за адресою:__________________________________.
2. Перевірити наявність та додержання дозволу на викиди забруднюючих речовин, а також інших дозвільних документів.
3. Здійснити відбір та аналіз проб ґрунтів та води, які знаходяться в зоні впливу підприємства.
2. За виявлені порушення притягнути винних осіб до відповідальності.
3. Зобов’язати вищеназване підприємство усунути виявлені порушення природоохоронного законодавства.
2.Складений за результатами перевірки акт, припиcи чи інші документи прошу надіслати за адресою__________________________________.
Дата___________________ Підпис__________________
Управління Держпродспоживслужби у Львівській області
вул. Промислова, 9Б1, м. Львів, 79024
____________________________
____________________________
(прізвище, ім’я, по батькові та адреса скаржника)
Скарга
Неподалік мого помешкання у селі/місті ________________ функціонує свиноферма. Вона знаходиться за адресою _________________________. Я стурбована (-ий) наслідками її діяльності на довкілля та здоров’я, оскільки функціонування даної свиноферми супроводжується постійним нестерпним запахом, що негативно впливає на моє самопочуття. Вважаю, що така діяльність неподалік мого помешкання порушує право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, гарантоване ст. 50 Конституцією України.
Враховуючи вищенаведене та керуючись Конституцією України, ЗУ “Про звернення громадян”, прошу:
1. Здійснити перевірку додержання санітарного та ветеринарного законодавства свинофермою, що знаходиться за адресою:__________________, в тому числі додержання санітарно-захисної зони довкола такого підприємства.
2. Здійснити відбір та аналіз проб атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони та на території свиноферми, що знаходиться за адресою__________________, із залученням Львівського обласного лабораторного центру МОЗ.
3. За виявлені порушення притягнути винних осіб до відповідальності та зобов’язати усунути порушення законодавства.3. За виявлені порушення притягнути винних осіб до відповідальності та зобов’язати припинити діяльність, що порушує санітарне законодавство.
3. Про результати розгляду скарги прошу повідомити за адресою_________________________________.
Дата________________ Підпис_____________