Регіон: Україна, Івано-Франківська обл., с. Берестечко.
Судова справа: про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 16.08.10 р., укладеного між Бистрецькою сільською радою та ФОП Миронюком В.В. та застосування наслідків недійсності правочину, а саме: зобов’язати ФОП Миронюка В.В. привести земельну ділянку у попередній стан, демонтувати прокладені труби і повернути її Бистрецькій сільській раді, а також припинити договір суборенди земельної ділянки від 15.10.10 р. укладений між ФОП Миронюк та ТОВ «Гідропауер».
Мета справи: захист інтересу ЕПЛ, який полягає у збереженні р. Дземброня.
Сторони: Позивач – МБО «Екологія-Право-Людина», Відповідач 1 – Бистрецька сільська рада, Відповідач 2 – ФОП Миронюк В.В., Відповідач 3 – ТзОВ «Гідропауер».
Суть проблеми: Верхів’я річки Дземброня і всі її праві притоки – це територія Карпатського національно природного парку. Межа парку йде по берегу р. Дземброня, де росте підсніжник білосніжний, який буде знищений в результаті прокладання труб вздовж річки. Окрім того річка Дземброня є притокою Чорного Черемоша – гідрологічного заказника місцевого значення, створеного з метою захисту місця нересту цінних видів риб, збереження карпатської іхтіофауни – форелі струмкової, харіуса, вусача балканського. Будь-які зміни гідрологічного режиму річки Дземброні призведуть до зміни гідрологічного режиму Чорного Черемоша. Більше того р. Дземброня доволі мала і мілководна, тому будівництво на ній мГЕС, призведе до того, що річка фактично пересохне.
Основні факти:
16 серпня 2010 року Бистрецькою сільською радою був укладений договір оренди земельної ділянки із ФОП Миронюк В. В., відповідно до якого Бистрецька сільська рада надала в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1, 1421 га для будівництва та обслуговування малої гідроелектростанції, яка знаходиться в с. Берестечко, що підпорядковане Бистрецькій сільській раді.
15 жовтня 2010 року Бистрецька сільська рада та ФОП Миронюк В. В. уклали договір суборенди із ТОВ «Гідропауер», відповідно до якого надали останньому в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,2623 га для будівництва та обслуговування малої гідроелектростанції.
Зазначені вище договори, що стали предметом позову, закріплюють право орендаря та суборендаря будувати малі гідроелектростанції (надалі – малі ГЕС) на річці Білий Черемош. Потенційний результат виконання договірних зобов’язань (будівництво малих ГЕС) знищить р. Дземброня та червонокнижні види рослин та риб, які проживають в її межах. Відтак даний спір виходить за межі приватно – правового інтересу і набуває всеукраїнського масштабу.
З метою захисту довкілля в інтересах суспільства, та захищаючи свій законний інтерес в цьому, 27.11.14 року ЕПЛ звернулася до суду з позовом про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 16.08.10 р., укладеного між Бистрецькою сільською радою та ФОП Миронюком В.В. та застосування наслідків недійсності правочину, а саме: зобов’язати ФОП Миронюка В.В. привести земельну ділянку у попередній стан, демонтувати прокладені труби і повернути її Бистрецькій сільській раді, а також припинити договір суборенди земельної ділянки від 15.10.10 р. укладений між ФОП Миронюк та ТОВ «Гідропауер».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги такими аргументами:
Відсутність у договорі оренди всіх істотних умов договору.
Порушення вимог чинного законодавства про оренду землі.
Неправомірність передачі земельної ділянки в оренду.
6 березня 2015 р. Господарський суд Івано-Франківської області виніс рішення, яким відмовив ЕПЛ в задоволенні позову. В рішенні суд зазначив, що позивачем не доведено перед судом, яким чином договір оренди земельної ділянки в цілому, а також редакція окремих пунктів договору порушує не будь-яке, а саме природоохоронне законодавство, а відтак права та інтереси позивача.
ЕПЛ подала апеляційну скаргу, проте Львівський апеляційний господарський суд погодився з висновками суду першої інстанції та залишив апеляційну скаргу ЕПЛ без задоволення.
Слід зазначити, що на момент подання позову, ГЕС ще не працювала, тому довести реальну шкоду було неможливо.
З рішеннями суду можна ознайомитися за посиланням:
рішення суду першої інстанції – http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/43074419
рішення апеляції – http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/45367600