Справа: оскарження договорів оренди та суборенди земельних ділянок для будівництва мГЕС
Регіон: Україна, Івано-Франківська область, с. Голошино.
Суть справи: захист інтересу ЕПЛ, який полягає у збереженні р. Білий Черемош.
Судова справа: про визнання недійсним договору оренди землі від 16.08.10 р., укладеного між Голошинською сільською радою та ФОП Миронюком В.В., договору суборенди земельної ділянки 0,6324 га від 15.10.10 р., укладеного між ФОП Миронюком В.В. та ТзОВ «Гідропауер», зобовязання ФОП Миронюка В.В. привести земельну ділянку у попередній стан та повернути її Голошинській сільській раді.
Сторони: Позивач – Прокуратура Верховинського району, Відповідач 1 – Голошинська сільська рада, Позивач 2 – ФОП Миронюк В.В., Позивач 3 – ТзОВ «Гідропауер», трятя особа на стороні позивача – МБО «Екологія-Право-Людина»
Суть проблеми: внаслідок будівництва ГЕС будуть перекриті шляхи міграції риб (в першу чергу занесеного до Червоної книги України лосося дунайського), вище греблі ГЕС р. Черемош фактично перетвориться в замулений ставок, а нижче греблі ГЕС значний період часу русло буде лишатись сухим. До того ж, річка Білий Черемош має статус заказнику і будівництво ГЕС суперечить природоохоронному законодавству України.
Основні факти:
07 листопада 2014 року Прокуратура Верховинського району Івано-Франківської області звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою, в якій просила суд визнати недійсним договір оренди землі від 16.08.10 р., укладений між Голошинською сільською радою та ФОП Миронюком В.В., договір суборенди земельної ділянки 0,6324 га від 15.10.10 р., укладений між ФОП Миронюком В.В. та ТзОВ «Гідропауер», зобовязати ФОП Миронюка В.В. привести земельну ділянку у попередній стан та повернути її Голошинській сільській раді.
11 листопада 2014 року ЕПЛ подала клопотання про залучення до справи в якості третьої особи на стороні прокуратури, оскільки розуміла, що будівництво ГЕС призведе до знищення річки Білий Черемош. 27 листопада 2014 суд своєю ухвалою задоволив клопотання ЕПЛ, та долучив нас до участі в справі.
Позивач оскаржує договір оренди земельної ділянки з двох підстав:
Відсутність волевиявлення депутатів за рішення, які стосуються передачі земельної ділянки в оренду ФОП Миронюку В.В.
Місцерозташування земельної ділянки виходить за межі території на яку поширюються повноваження Голошинської сільської ради щодо розпорядження земельними ділянками.
11 грудня 2014 року Господарський суд Івано-Франківської області задоволив позов в повному обсязі.
Однак на підставі апеляційної скарги ФОП Миронюка В.В., 19.01.15 року Львівський апеляційний господарський суд виніс ухвалу про відкриття апеляційного провадження у даній справі. А це означає, що рішення суду першої інстанції не набрало законної сили, і залежить від результатів апеляційного розгляду. Проте розгляд справи затягнувся, оскільки з 25 квітня 2015 року по 12 квітня 2018 року за клопотанням того ж ФОП Миронюка В.В. суд зупинив провадження по справі до вирішення Верховинським районним судом кримінальної справи, в якій голова Голошинської сільської ради звинувачувався в підробленні тих самих рішень, на підставі яких і були укладені оскаржувані договори.
30 січня 2018 року Косівський районний суд виніс рішення, яким звільнив сільського голову Голошинської сільської ради від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.367 КК України у зв’язку із закінченням строків давності.
Судом було встановлено, що Федорчак О.М., перебуваючи на посаді сільського голови с. Голошино Верховинського району Івано-Франківської області, порушив процедуру прийняття рішень, що слугували підставою для укладення спірних договорів оренди земельної ділянки від 16.08.2010 та суборенди земельної ділянки від 15.10.2010, обравши свій спосіб проведення голосування – зачитував заяви, доповідав суть заяв та заслуховував виступи присутніх депутатів, після чого, в разі відсутності будь-яких заперечень, приймав позитивні рішення про задоволення заяв, чим порушив ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування».
На підставі цього рішення, 30 травня 2018 року Львівський апеляційний господарський суд скасував рішення суду першої інстанції та залишив в силі оскаржувані договори, а отже і право будувати ГЕС.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції МБО «Екологія-Право-Людина» подала касаційну скаргу, в якій просить суд скасувати рішення апеляції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційну скаргу також було подано і зі сторони прокуратури.
26 вересня 2018 року Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду частково задоволив касаційні скарги, а саме – скасував рішення апеляції та направив справу на повторний розгляд до суду апеляційної інстанції.
02 травня 2019 року розглянувши повторно апеляційну скаргу та пояснення інших сторін, а також з врахуванням рішення касаційного суду, суд апеляційної інстанції виніс рішення про часткове задоволення позовних вимог. На даний час рішення набрало законної сили.
З рішеннями суду можна ознайомитися за посиланням:
рішення першої інстанції – http://reyestr.court.gov.ua/Review/41972371
рішення апеляції – http://reyestr.court.gov.ua/Review/74411363
рішення касації – http://reyestr.court.gov.ua/Review/76755668
рішення апеляції за результатами повторного розгляду – http://reyestr.court.gov.ua/Review/81502809