Справа: Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» проти Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (надалі – Мінприроди) про зобов’язання оприлюднити висновки державної екологічної експертизи на своєму веб-сайті.
Регіон: Україна.
Суть справи: захист права громадян на доступ до висновків державної екологічної експертизи.
Сторони: позивач – Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина»; відповідач – Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.
Суть проблеми: Всупереч вимогам закону Мінприроди не забезпечувало опублікування висновків державної екологічної інформації. У відповідь на пропозиції ЕПЛ забезпечити таке опублікування, заперечувало такий свій обов’язок.
Основні факти:
У вересні 2010 року позивач – Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Люди» (надалі – ЕПЛ) – звернувся до суду з адміністративним позовом до Мінприроди про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язанні вчинити певні дії, а саме, оприлюднити висновки державної екологічної експертизи на веб-порталі Мінприроди та веб-сайтах його територіальних підрозділів.
Відповідно до Конституції України, кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Оргуської конвенції, державні органи зобов’язані надавати екологічну інформацію громадськості, включаючи копії фактичних документів, які містять або охоплюють таку інформацію.
ч. 9 ст. 6 Конвенції гарантує, що після прийняття рішення щодо реалізації проектів, що можуть негативно вплинути на довкілля, громадськість повинна бути поінформована про це рішення. Відповідно до належних процедур, кожна сторона надає громадськості текст рішення із зазначенням причин і міркувань, покладених в основу цього рішення.
Згідно Закону України «Про екологічну експертизу», еколого – експертні органи чи формування , після завершення екологічної експертизи, повідомляють про її висновки. Висновки державної екологічної експертизи є відкритими документами в повному своєму обсязі і повинні публікуватися в засобах масової інформації, зокрема, в мережі Інтернет та на офіційній веб-сторінці Мінприроди.
Відповідно до п. 3 Плану дій щодо виконання рішення Сторін Оргуської конвенції III/6f, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1628-р від 27.12.2008 року, Мінприроди України зобов’язане оприлюднити висновки державної екологічної експертизи на веб-сторінці та в окремому розділі друкованого видання «Екотиждень».
Однак, з представлених представником позивача роздруківок сайту та листа Мінприроди на запит позивача, згідно з яким, Мінприроди за період з 01.01.2009 р. по 12.06.2011 р. було підготовлено 1293 висновків екологічних експертиз, видно, що всупереч зазначеним розпорядженням, оприлюднення висновків екологічних експертиз в повних обсягах не проводилося.
27 жовтня 2011 місцевий суд задовольнив вимоги позивача.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, Мінприроди подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні вимог позивача.
22 листопада 2012 р. Апеляційний суд прийняв ухвалу про залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанову суду першої інстанції – без змін. Апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості вимог позивача. Рішенням суду Мінприроди було зобов’язане оприлюднити 1293 висновків екологічних експертиз, а також у двохмісячний термін з дня набрання рішення законної сили подати звіт про виконання рішення суду.
У березні 2013 року Мінприроди розмістило на своєму веб-сайті усі 1293 висновки експертизи.