Про скасування ліцензії на право здійснення діяльності “експлуатація ядерних установок енергоблоків №1, 2 Рівненської АЕС” у понадпроектний строк.
Регіон: Україна
Сторони: позивач: МБО “Екологія-Право-Людина”, відповідач: Державна інспекція ядерного регулювання України.
Суть справи: скасування ліцензії на право здійснення діяльності “експлуатація ядерних установок енергоблоків №1, 2 Рівненської АЕС” у понадпроектний строк.
Суть проблеми: при видачі ліцензії енергогенеруючій компанії “Енергоатом” на право здійснення діяльності “експлуатація ядерних установок енергоблоків №1, 2 Рівненської АЕС” Державною інспекцією ядерного регулювання було грубо порушено водночас і національне, і міжнародне законодавство.
Основні факти: 10 грудня 2010 року Державний комітет ядерного регулювання видав національній атомній енергогенеруючій компанії “Енергоатом” ліцензію на право здійснення діяльності “експлуатація ядерних установок енергоблоків №1, 2 Рівненської АЕС” строком дії до 31 грудня 2031 року.
Дана ліцензія не була опублікована у відкритих джерелах масової інформації і ознайомитись з нею МБО “Екологія-Право-Людина” змогла лише після відповіді на запит ЕПЛ. Ознайомившись з такою ліцензією, ЕПЛ було виявлено, що вона видана з порушеннями чинного законодавства України у сфері ядерної та радіаційної безпеки, а також із порушеннями міжнародних зобов’язань України у сфері охорони довкілля, а саме:
- Порушення порядку прийняття рішень про продовження терміну експлуатації ядерних установок. В порушення ст.6 Закону України “Про прийняття рішень щодо ядерних установок” та ст.14 “Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії” оскаржувана ліцензія видана шляхом переоформлення, а не шляхом внесення змін до ліцензії.
- Порушення вимог щодо термінів продовження експлуатації. Відповідач не мав права, здійснюючи переоформлення ліцензії, збільшувати строк дії переоформленої ліцензії. Не мав права відповідач і продовжувати понад проектний строк експлуатацію ядерних реакторів на строк понад 10 років у зв’язку із наявністю чіткої законодавчої заборони. Таким чином, продовження дії ліцензії, а відтак і строку експлуатації енергоблоків на додаткові 21 рік, до 31 грудня 2031 року, є незаконним.
- Порушено міжнародні зобов’язання України, які витікають із Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля та Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті, які із моменту їхньої ратифікації стали частиною національного законодавства України.
- Порушено міжнародні зобов’язання загального характеру, а саме положення Конституції України, Віденської конвенції про право міжнародних договорів, Закону України «Про міжнародні договори України».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 жовтня 2011 року відкрито провадження за позовом МБО «Екологія-Право-Людина» до Державної інспекції ядерного регулювання України про скасування ліцензії.
Cудом першої інстанції ухвалою від 02 листопада 2011 року залишено позовну заяву без розгляду. ЕПЛ подано апеляційну скаргу на дане судове рішення.