Справа: продовження терміну експлуатації енергоблоку № 1 на Южно-Українській АЕС
Регіон: Україна, Миколаївська область, м.Южноукраїнськ
Суть справи: захист права на безпечне для життя та здоров’я довкілля під час прийняття рішення про продовження терміну експлуатації блоку №1 ЮУ АЕС
Сторони: МБО «Екологія-Право-Людина», Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ), Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міністерство екології та природних ресурсів України, НАЕК «Енергоатом», Кабінет Міністрів України, громадськість, інші держави.
Суть проблеми: енергоблок №1 ЮУ АЕС, що пропрацював свій проектний ресурс, планують модернізувати і продовжити термін його експлуатації ще на 10 років.
Даний процес почався ще з 2004 року із прийняттям рішення Уряду про комплексну програму робіт щодо продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків атомних станцій. З того часу, до ДІЯРУ надаються відповідні документи для продовження терміну експлуатації діючих блоків АЕС, що вичерпали свій ресурс. Такі рішення приймає ДІЯРУ без належної оцінки впливу на довкілля від такої діяльності, без проведення транскордонних консультацій, як того вимагає конвенція Еспо, чим створюються ризики спричинення шкоди для довкілля та здоров’я людей в майбутньому.
Основні факти:
У 2012 році НАЕК «Енергоатом» розпочала процес громадського обговорення питань продовження терміну експлуатації енергоблока №1 ЮУ АЕС.
ЕПЛ провела аналіз всіх документів, які були доступні для громадськості, та надала до ДІЯРУ у листопаді 2012 року зауваження щодо матеріалів із оцінки впливів на навколишнє середовище продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 ЮУ АЕС. Із документом можна ознайомитися тут.
20.12.2012 року ДІЯРУ прийняла рішення №18 (http://www.snrc.gov.ua/nuclear/uk/publish/article/205102) про неможливість продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 ЮУ АЕС і необхідність його зупинення. А також вказала низку заходів, при виконанні яких ДІЯРУ зможе знову розглядати питання про можливість продовження строку експлуатації блоку №1.
Як результат, експлуатацію енергоблоку №1 ЮУ АЕС було зупинено у березні 2013 року.
У жовтні 2013 року НАЕК знову подала весь пакет необхідних документів для прийняття ДІЯРУ позитивного рішення, ДІЯРУ оголосила про проведення громадського обговорення даного питання та свого рішення.
8.11.2013 року ЕПЛ надіслала до ДІЯРУ коментарі щодо доступної документації по продовженню терміну експлуатації та позитивного рішення ДІЯРУ про можливість продовження терміну експлуатації блоку №1 ще протягом 10 років, яке має бути прийнято на засіданні колегії ДІЯРУ 28.11.2013 року. Із коментарями ЕПЛ можна ознайомитися тут.
Основні порушення:
- Порушення вимог Конвенції Еспо через відсутність транскордонних консультацій щодо оцінки впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті питання продовження терміну експлуатації блоку №1 ЮУ АЕС із сусідніми державами до прийняття рішення ДІЯРУ про продовження терміну дії ліцензії.
- Порушення Оргуської конвенції щодо процедури участі громадськості в процесі прийняття рішення ДІЯР України про продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 ЮУ АЕС, зокрема, відсутність доступу до документів, які важливі для належної участі громадськості і вимагаються згідно положень конвенції.
- Відсутність висновків та не проведення всіх державних експертиз, як цього вимагає законодавство, зокрема, державної екологічної експертизи та державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
- Відсутність документації із оцінки впливу на навколишнє природнє середовище діяльності щодо продовження терміну експлуатації блоку №1 ЮУ АЕС. Документи, які готує замовник для продовження терміну експлуатації блоку ще на тривалий термін (Звіт із періодичної переоцінки безпеки, комплексний аналіз безпеки), не містять оцінки впливу на навколишнє природнє середовище такої діяльності, оскільки розділ «Вплив на навколишнє середовище» Звіту із періодичної переоцінки безпеки має на меті встановлення наявності у експлуатуючої організації відповідної програми контролю радіаційного впливу АЕС на навколишнє середовище, а не оцінку впливу на довкілля протягом продовженого терміну експлуатації енергоблоку атомної станції.