Справа: оскарження Висновку з оцінки впливу на довкілля планової діяльності «Розробка Східної ділянки Біляївського родовища первинних каолінів, будівництво гірничо-збагачувального комплексу продуктивність 100 тис.м3/рік, зміна цільового призначення земельних ділянок площею близько 95 га».
Регіон: Україна, Запорізька область, Вільнянський район.
Суть справи: захист права на безпечне для життя та здоров’я довкілля, а також права на участь у прийнятті рішень, що стосуються довкілля.
Сторони: Позивачі – Кононенко Роман Валентинович, Буркот Дмитро Валерійович, відповідач – Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів України, третя особа без самостійних вимог на стороні Відповідача -ТзОВ «Біляївський збагачувальний комбінат».
Суть проблеми: Міндовкілля в порушення Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» видало висновок з ОВД за результатами розгляду Звіту з оцінки впливу на довкілля «Розробка Східної ділянки Біляївського родовища первинних каолінів, будівництво гірничо-збагачувального комплексу продуктивність 100 тис.м3/рік, зміна цільового призначення земельних ділянок площею близько 95 га», чим порушило право позивачів на безпечне для життя та здоров’я довкілля, а також право на участь у прийнятті рішень, що стосуються довкілля.
Основні факти:
21 лютого 2019 року на офіційному сайті Міністерства екології та природних ресурсів України було оприлюднено повідомлення No20192212919/8833 про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат». Згідно повідомлення, планованою діяльністю передбачається:
-розробка Східної ділянки Біляївського родовища первинних каолінів в межах ліцензійної площі 382 га з метою видобування каоліну в якості сировини для виробництва збагаченого каоліну з метою застосування в керамічній та паперовій промисловості;
-будівництво гірничо-збагачувального комплексу для виробництва високомарочних каолінів і польового шпату продуктивністю 100 тис. м³/рік;
-зміна цільового призначення земельних ділянок загальною площею близько 95 га із земель сільськогосподарського призначення на землі для розміщення та експлуатаціїосновних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств, що пов’язане з користування надрами (з метою розробки родовища та будівництва гірничо-збагачувального комплексу).
Не зважаючи на категоричний спротив громадян Вільнянського району проти планової діяльності ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат», наявність суттєвих зауважень до Звіту, поданих позивачами під час громадських обговорень, 07.06.2019 року Мінприроди видало Висновок з оцінки впливу на довкілля, яким визнало плановану діяльність допустимою та такою, що відповідає нормам екологічного законодавства.
Вказаний висновок позивачі вважають протиправним та таким що прийнятий з порушенням норм Конституції України та Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», та таким, що порушує права та інтереси громадян Вільнянського району, у тому числі їхні, на безпечне для життя та здоров’я довкілля.
За захистом своїх порушених прав та інтересів Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять:
Визнати протиправним та скасувати Висновок з оцінки впливу на довкілля планової діяльності «Розробка Східної ділянки Біляївського родовища первинних каолінів, будівництво гірничо-збагачувального комплексу продуктивність 100 тис.м3/рік, зміна цільового призначення земельних ділянок площею близько 95 га» від 07.06.2019 No7-03/12-20192212919/1, що прийнятий Міністерством екології та природних ресурсів України та опублікований у Реєстрі оцінки впливу на довкілля 12.06.2019 року за N 20192212919/12375.
Первинні позовні заяви Позивачі подавали до Запорізького окружного адміністративного суду кожен окремо. Проте ці справи були передані до Окружного адміністративного суду м. Києва, який ухвалою від 13 серпня 2020 року об’єднав їх в одне провадження.
04 листопада 2021 року Окружний адміністративний суд м. Києва виніс ухвалу, якою задовольнив клопотання Товариство з обмеженою відповідальністю “Біляївський збагачувальний комбінат” про призначення інженерно-екологічної експертизи та зупинив провадження у справі до отримання висновку експерта.
Вищевказану Ухвалу Позивачі успішно оскаржили в апеляційному порядку. 07 лютого 2023 року Шостий апеляційний адміністративний суд скасував призначення інженерно-екологічної експертизи.
На даний час справа розглядається в Київському окружному адміністративному суді.
ЕПЛ подала заяву про долучення до справи як третя особа на стороні Позивачів, проте дане клопотання ще не розглядалося.
Також варто зазначити, що з 2019 року ще не відбулося жодного засідання по суті спору.
Додатки:
Ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2020 року про б`єднання справ для спільного розгляду https://reyestr.court.gov.ua/Review/90979196
Ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 листопада 2021 року про призначення у справі інженерно-екологічної експертизи та зупинення провадження у справі до отримання висновку експерта. https://reyestr.court.gov.ua/Review/102357556
Ухвала шостого апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2022 року про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 листопада 2021 р. https://reyestr.court.gov.ua/Review/107626953
Ухвала шостого апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2023 року про скасування ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 листопада 2021 року. https://reyestr.court.gov.ua/Review/108855635