Регіон: поблизу сіл Розвадів, Дроговиж, на околиці міста Миколаїв Миколаївського району Львівської області
Суть справи: Захист прав мешканців на безпечне для життя та здоров’я довкілля
Суть проблеми:
Підприємство здійснює свою діяльність без проекту санітарно-захисної зони, а проекти, які розробляються, містять суттєві порушення природоохоронного законодавства. Підприємство здійснює свою діяльність на основі сучасного обладнання пиловловлюючих фільтрів, але, не зважаючи на це, присутні постійні перевищення гранично допустимих викидів, зареєстровані випадки відключення пиловловлюючого обладнання та залпові викиди. На виробництві започатковані альтернативні види палива, спалення автомобільних покришок, вугілля, відходів целюлозно-паперової промисловості, пластик, пластмаса та інші тверді відходи. Не повною мірою здійснюється правова охорона та дотримання норм земельного законодавства, санітарних норм з будівництва та діяльності підприємства.
Основні факти:
14 червня 1950 рік – введено в експлуатацію першу технологічну лінію і випущено перший цемент. У 1986 році потужність заводу становила 2 942 000 тонн цементу на рік.
2 грудня 1999 року – французька фірма Lafarge стала власником 82% фонду товариства.
Потужності підприємства
Власні кар’єри гіпсового каменю, вапняку та глини.
На сьогодні працює 4 технологічні лінії з виробничою потужністю 1,1 млн. тонн цементу на рік.
У 2004 році “Миколаївцемент” випустив 930 тис. тонн цементу, що становить біля 11% цементного ринку України.
Інвестиційні проекти Lafargeна ВАТ “Миколаївцемент” 2007 – 2008 року
Перевід обертових печей № 1-6 на ВАТ «Миколаївцемент» з природного газу на вугілля, як основне технологічне паливо. Впровадження даного етапу дасть змогу повністю замінити використання природного газу, що становить 210 млн. м³ на рік, на вугілля 438 тис. тонн на рік.
Часткова заміна природного газу в межах 15-16% альтернативними паливами на печах № 5, 6. Альтернативним паливом планується застосовувати зношені автомобільні шини, альтернативні палива на основі твердих промислових і побутових відходів, які є сумішшю наступних матеріалів: текстильні матеріали, папір, картон, дерево, пластик. Впровадження даного етапу передбачає заміну до 12% природного газу, що становить близько 25 млн. м³ на рік.
Проекти реалізуються на підприємстві з 2008 року.
Організацією встановлені основні тривалі порушення природоохоронного законодавства:
- Не існує проекту санітарно-захисної зони. Розмір нормативної санітарно – захисної зони ВАТ «Миколаївцемент» згідно додатку 4 до «Державних санітарних правил планування та забудови населених місць», затверджених наказом МОЗ України від 19.06.96 р. №173 становить 1000 м. В межах нормативної санітарно – захисної зони проживає 5300 осіб.
- Протягом всього періоду діяльності підприємства встановленні факти перевищення гранично – допустимих концентрацій забруднюючих речовин в межах нормативної – санітарно захисної зони до трьох разів.
- Не проводиться постійний моніторинг викидів забруднюючих речовин підприємства.
Діяльність у справі ведеться на національному рівні.