а/с 316, м. Львів, 79000

+380 32 225 76 82

office@epl.org.ua

Реєстр судових рішень з питань, що стосуються довкілля

Не секрет, що судових рішень у справах, що стосуються довкілля, в загальному масиві документів, що генеруються судовою системою України, є дуже небагато. Більше того, переважну більшість із них складають справи про притягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності у цій сфері, позови компетентних органів про стягнення шкоди, заподіяної державі в результаті порушення природоохоронного законодавства, а також адміністративні позови суб’єктів господарювання про оскарження рішень, дій чи бездіяльності контролюючих органів. Справ же за позовами громадян чи інститутів громадянського суспільтва на захист довкілля в суспільних інтересах взагалі одиниці.

МБО “Екологія-Право-Людина”, як організація практикуючих юристів у сфері захисту екологічних прав громадян та довкілля, добре знає, як складно віднаходити крупиці судової практики у цій сфері. Разом з тим такі приклади водночас і позитивної, і негативної судової практики стають цінним джерелом інформації для розробки стратегії і тактики ведення наступних судових процесів у подібних правовідносинах.

Для полегшення роботи усіх охочих захищати довкілля в судах ЕПЛ реалізує ідею створення, постійного функціонування та поповнення Реєстру судових рішень з питань, що стосуються довкілля. У цей Реєстр ми будемо вносити судові рішення Верховного Суду України, вищих спеціалізованих, апеляційних та місцевих судів – рішення, постанови, ухвали судів, що ухвалені (постановлені) судами у цивільних, господарських та адміністративних справах, ініційованих інститутами громадянського суспільства, окремими особами чи групами осіб на благо навколишнього природного середовища і суспільства. Реєстр розміщений за посиланням http://caselawepl.org.ua і є доступним для необмеженого користування цілодобово.

Чим наш Реєстр унікальний? По-перше, в нього вносяться виключно судові рішення у справах, що стосуються довкілля. Відповідно ми вже зібрали для Вас в одному місці судову практику у цій сфері і Вам не потрібно вибудовувати складні пошукові команди, аби із багатомільонного Державного реєстру відфільтрувати рішення, які Вам потенційно цікаві. По-друге, крім стандартних можливостей пошуку за контекстом та реквізитима, ми запровадили можливість тематичного пошуку судових рішень. Так, у нашому реєстрі Ви можете відфільтрувати справи про оскрарження нормативно-правових актів, дій чи бездіяльності, договорів; справи у сфері ядерної енергетики чи нетрадиційних газів; справи, що стосуються обєктів природно-заповідного фонду, тваринного чи рослинного світу, або поєднати кілька із цих фільтрів, і віднайти рішення, яке відповідає кільком критеріям. Крім того, кожному юристові відомо про те, що за номером рішення у певній судовій інстанції не завжди легко віднайти попередні чи наступні рішення у цій же справі, бо суди різних інстанцій часто використовують свою систему номерування справ. Ми ж у нашому реєстрі, вносячи нові справи, створюємо прив’язки між рішеннями різних інстанцій, для того, аби вибравши одне рішення, Ви одразу мали можливість побачити усі інші доступні прив’язані до нього рішення (рішення по цій же справі інших інстанцій).

МБО “Екологія-Право-Людина” планує вести Реєстр постійно, вносячи до нього усі наші судові рішення, а також відомі нам рішення у справах, ініційованих іншими інститутами громадянського суспільства чи громадянами у сфері охорони довкілля. Разом з тим, ми завжди будемо раді, якщо юридична та екологічні спільноти допомагатимуть нам із наповненням Реєстру відповідними рішення. На офісну адресу ЕПЛ (office@epl.org.ua) Ви завжди можете надіслати рішення, що пропонуєте до внесення до Реєстру, у вигляді посилання на Єдиний державний реєстр, окремих реквізитів такого рішення, його сканованої копії чи у будь-якому іншому вигляді, що дає можливість ідентифікувати таке рішення.